İnternet Üzerinden IMEI Kaydı (2013)

0
1

 

İMEİ bir telefonun kimlik numarasıdır. Bu numara çalındığı veya başka bir sorunda telefonun yerinin ve kimliğinin tespit edilmesine yardımcı olur. İMEİ kaydı olmayan telefonu Türkiye’de kullanmanız mümkün değildir. Ancak son yıllarda bu kayıtlar kolaylaştırıldı ve artık Telefonlarınızı İnternet üzerinden kayıt edebilirsiniz Nasıl mı ?
imei-numarasi-nedir

 

 

Yurt dışından getirdiğiniz telefonları Türkiye’de kullanmak için İMEİ numarasının kayıtlı olması gerekli aksi takdirde telefonunuz Türkiye’de kullanımına kapatılarak Operatörler tarafından engellenmenize neden olabilir. Eskiden İMEİ kaydı uğraştırıcı ve zordu şimdi İMEİ işlemini internetten kolayca yapmak mümkün.

Yeni düzenleme ile İnternet üzerinden kayıt yapmanız mümkün hale geldi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama ile İMEİ kaydı internet üzerinden kolayca yapılabilecek. Yeni yasal düzenlemede bu işlemi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu’nun web sitesi üzerinden yapılabileceğini belirtti. 1o0 liralık İMEI harcını yatırarak işlemleri yapmanız yeterli kayıt için.

 

İnternet Üzerinden IMEI Kaydı İçin Ne Gerekli?

Maliye Bakanlığının belirlediği bankalara veya Vergi Dairelerine 100 liralık İMEİ harçlarının yatırılması ardından E-Devlet web sitesi üzerinden BTK‘nın internet sitesine giriş yapılarak ‘IMEI Kayıt Başvuru’  bölümüne girilerek . BTK tarafından talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan ortak çalışma ile anlık olarak kişinin yatırdığı ücret bilgisi sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi tarafından kişinin bilgileri sorgulanacak iki yıl içinde başka bir İMEİ kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihi 1 ay geçmiş olmamasını ve vatandaşın girmiş olduğu İMEİ numarasının doğrulanmasına ilişkin kontroller yapılacak. Kayıt işlemi için son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri pasaport kontrolü yaparak İMEİ kayıt işlemi tamamlanacak.

BTK web sitesi için Tıklayınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here