iPhone Numara Engelleme ?

0
1

Devir her ne kadar sosyalleşme devri olsada bazen sosyallik rahatsız edebiliyor. Mobil numarınıza sahip olan kötü niyetli kişiler sizi ve çevrenizi rahatsız edebilir. Bir çok telefonda numara engelleme özelliği mevcut kısa yoldan numarayı engelleyerek bu rahatsızlıktan kurtulabiliyorsunuz. Ancak iPhone Numara Engelleme ? biraz karışık ve sıkıntılı İphone kullanıcıları için rahatsız oldukları numaraları nasıl engellerler bunu kısa ve çözümleyici bir şekilde anlatacağız.

iphone_numara_engellemeÖncelikle kötü bi haber vererek çözüm yoluna başlayalım. İphonunuz Jailbreak ‘li değilse bu işlemi yapamayacaksınız. Jailbreak yüklü olmayan İphone cihazlarında numara engelleme fonksiyonu malesef yoktur. Jailbreak nedir diye soran okuyucularımız için kısa bi anlatım yapmak gerekirse eğer Apple’ın geliştirdiği iOS’in daha açık ve özgür bir yapıya dönüşmesini sağlayan sisteme  “Jailbreak” deniliyor.

iPhone Numara Engelleme ?

İphone cihazında numara engelleme gibi herhangi bir fonksiyon yoktur. App Store üzerinde bulunan uygulamalar ise numara engelleme gibi altarnatif seçenekler sunamazlar. Onun için bu uygulamaları kullanmanızı önermem bir çoğu telefon rehberinizi sistemine kaydetmek için böyle bir yolu denemekte.

İPhone numara engelleme işleminin nasıl gerçekleşeceğini anlatalım.

1- İlk olarak cihazımızda Jailbreak değilse yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

2-  Cihazınıza öncelikle uygulama yüklemeniz gerekiyor. Cydia üzerinde yer alan İBlacklist uygulamasını indirerek telefonunuzda çalıştırınız. iBlacklist ile belirli numaralardan gelen aramaları ve mesajları engelleyebilirsiniz. Telefonunuzu bilinmeyen numaralardan gelen çağrılara kapatabilirsiniz. Cydia’dan indirdiğiniz uygulamayı cihazınıza kurarak cihazınızı tekrar yeniden başlatın.

3-  Daha sonra iBlacklist uygulamasına giriş yaparak. Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak olan ENABLE kısmı çıkacak buraya giriş yaparak Sms, MMS ve aramaları rahatlıkla açıp kapatabilirsiniz. Seçenekleri ayarladıktan sonra sol üstte bulunan Save butonu ile işlemlerinizi kaydetmeniz yeterli olacaktır.

İBlacklist Uygulaması numara engelleme işlemi için bir kara liste oluşturmuş oluyor cihazınızda. Bu liste ile kendi alanınızı oluşturarak rahatsızlık veren numaraları kara listeye ekleyebilirsiniz. Dilerseniz rehberinizde, mesajlarda veya arama listesinde bulunan numaları bu listeye ekleyebilirsiniz.iBlacklist_iphone_numara_eklemeNumara engelleme işlemleri bu kadardır. Rahatsız olduğunuz numaları kara listeye alarak kısayoldan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here