Polis Drone’u 40 Dolara Hacklendi

0
17

Son dönemde popülaritesi bir hayli artan Drone’ların güvenlik açıkları da kendini göstermeye başladı. Profesyonel bir Drone, bir güvenlik araştırmacısı tarafında 2 km uzaktan hacklendi.

drone_hackDrone’lar, ülkemizde her ne kadar hobi ve sanat alanında kullanılsa da yurt dışında profesyonel alanda son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hatta bazı ülkelerde Polislere Ait Drone’lar bile bulunmaktadır.

Drone piyasasında kale gibi görünen Polis Drone’ları, son derece dayanıklı olmaları ve kilometrelerce uzaktan kontrol edilebilmeleri gibi özellikleriyle dikkat çekmektedir. Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaydan sonra  bu yüksek fiyat ve güvenlik önlemlerine sahip Drone’ların tehlike altında olduğu anlaşılmıştır.

Ortalama fiyatı 300.000$ olan Polis Drone’larıIBM‘de Güvenlik Araştırmacısı olan Nils Rodday’ın bulduğu bir yöntemle hacklenmiştir. Bu yöntem, Polis Drone’ları da dahil olmak üzere piyasada bulunan birçok Drone’u tehdit etmektedir.

 

Nils, 2 Km uzaktan yaptığı bir saldırıyla Drone’un kontrolünü ele geçirmiş ve bu olay ilk kez, bir hacker konferansı olan Black Hat Asia 2016‘da duyurulmuştur. Piyasa fiyatı 300.000$ olan Polis Drone’ları, Nils’in 40$ harcayarak topladığı ekipmanlarla hacklenmiştir.

Bütün dikkatlari üzerine çeken Nils, bu açığın kullanıcının Drone ile arasındaki bağlantıyı şifrelememesinden doğduğunu belirtmiştir. Ayrıca Drone içindeki mikroçiplerin şifrelenme imkannın olduğunu fakat şirketlerin gecikmeyi azaltmak adına bu eylemden kaçındığını eklemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here