Robotların mahrem yerlerine dokunanlar ‘uyarılıyor’

0
1

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışma, insan benzeri robotların genital bölgelerine ya da kalçalarına dokunan insanların cinsel olarak tahrik olduklarını ortaya çıkardı.

the Guardian’nın haberine göre deneye katılan gönüllü insanlara ayakları, kulakları, gövdesi, kolları olan ve konuşabilen  insansı bir robot gösterildi. Robot insanlara, “Senden benim vücuduma dokunmanı rica ediyorum” gibi ‘davetkar’ sözler söyledi.

Bu çalışma gösterdi ki bu sözleri sarf eden insansı robotun kalçalarına ve aslında olmayan ‘cinsel organı ‘na dokunan insanlar,‘ölçülebilir’ bir cinsel uyarılma belirtisi gösterdi.

Bu deney sonraki tasarımları etkileyecek

“Çalışmamız insansı robotların çok güçlü yeni bir medya formu olduğunu meydana çıkardı. İnsanlar robotlara ilkel bir şekilde, sosyal bir cevap  verdi” şeklinde açıklama yapan araştırma grubunu sorumlusu Jamy Li, bu sosyal teamüllerin tasarlanma sürecinde insan bedeninin belli kısımlarının işe yaramasalar da robotlarda kullanılmasına yol açtığını da ekledi. Li’ye göre bu deney hem robot tasarımı hem de yapay sistem teorileri hakkında mühim veriler ortaya koyuyor.toplam on kişiden oluşan gönüllülerin dördü kadınlardan oluşuyordu, Aldebaran Robotics Nao isimli robotun söylediği yerlerine dokundular. Robot,  deneklerden 13 değişik noktasına dokunmalarını rica edecek şekilde programlanmıştı. Katılımcıların diğer elinde ise tepkilerini ölçecek özel bir sensor bulunuyordu.

26 denemede, uzmanlar, cinsel uyarılmanın, daha ‘mahrem’yerlere temas edildiğinde daha yoğun olduğunu belirledi.

uzmanlara göre bu durumun, robotları tasarlayan kişilerin hangi konularda dikkatli ve özenli olmaları gerektiğine dair  fikir de veriyor:“Gelecekte robotlar bize hem özel hem de kamusal yaşantımızda yardımcı olacaklar. İnsanlar bu robotlarla ne tür bir ilişki geliştirecek? İnsan olmadıkları açıkça ortadayken, mahrem bölgeler gibi sosyal işlevi olan bölgeler robotlara da uygulanabilir.”

Kimi kaynaklarda da bu durumun deneyin yapıldığı coğrafyanın yaşam tarzına göre de değişiklikler göstereceği fikri öne sürüldü. Bu süreçte sosyolojik yapının önemi vurgulanırken, bir sonraki deneylerde deneklerin farklı coğrafyalardan ve sosyal alanlardan seçilmesi deneyin ve geliştirmelerin akıbeti açısından önemli olacağı vurgulandı.

şimdi merakla beklenen robotların hayatımızı ele geçireceği korkusu yanında ikili ilişkiler için de bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here