Sosyal İmleme Nedir? (2013)

1
1

Web alanı için önemli bir veri olan Sosyal İmleme nedir, ne işe yarar? Web alanı ile uğraşan insanlar neden Sosyal imleme kullanmalıdırlar. İşte tüm sorularınızın yanıtını bu yazıda alacaksınız.

timthumb

Sosyal imleme dilimize İngilizce ”Social Bookmarking” kelimesinden çevrilmiştir. Sosyal imleme sitenizin veya sitenizdeki bir konu,yazı, video gibi içeriklerin ”Sosyal İmleme” sitelerinde izleyicilerin beğenisine sunmak ve bu alanda paylaşmaktır.

Sosyal İmleme Google İçin Önemi Nedir?

Google Web sitenizin Sosyal Ağlarda kullanıcılar tarafından paylaşılmasını destekler. Kullanıcıların paylaştığı bir paylaşım her zaman beğenilmiş ve desteklenmiş içerik anlamına gelerek Google’da Web siteleri değerlendirirken bu Sosyal İmleme yoluna başvurur.  Seo metodları fayda etmediği bir dönemde Sosyal İmleme Web masterlar için güzel bir alternatiftir. Backlink ve çeşitli seo taktiklerinin artık işe yaramamasının sebebi Google’ın Feedback’e yani kullanıcılar tarafından bir Website içeriğinin beğenilmesi yorum yapılması, paylaşılmasını dikkate almaktadır. Feedback’in Türkçe anlamı ise ”Geri dönüş”dür, paylaştığınız bir içeriğin izleyiciler tarafından ne kadar etkileşim yaptığını ve paylaşılmasını Google önem bir etken saymaktadır. Geçmişte Backlink Değişimi ile Yükselen Siteniz Artık Sosyalleşmek Zorundadır. Ne kadar sosyal içerikli bir siteye sahip olursanız o kadar Google için ideal site statüsüne girebilirsiniz. Sosyal imleme demek Google’dan hızlı index almak demektir.

Tek Başına Sosyal imleme Google da Yükselmemizi Sağlarmı ?

Sosyal İmleme Google tarafından önemsenmek için belirlenmiş kriterler arasındadır. Sosyal İmleme tek başına fayda sağlamaz. Sosyal İmleme Google’nın kriterlerinin bir parçasıdır.

Doğru Sosyal imleme Nasıl Olmalıdır?

Başlık : Anahtar Kelime ( Webmaster Blogu )

URL : Paylaşılacak Olan Lin  ( http://sosyalcene.com )

Açıklama : Paylaştığınız URL  Özet Bilgisi. ( Webmasterlar için Güncel Bilgilerin bulunduğu sosyal medya kullananlar için ise güncel Sosyal medya kullanımını kolaylaştırıcak detaylı ve güncel bilgiler bulunan özgün bir blogtur.)

Yukarıda örneklendirdiğimiz gibi yapılan Sosyal İmleme doğru olarak kabul edilmektedir. Sosyal imleme ile uğraşan Webmasterlar bu şekilde yapmaktadır.

İmleme Hizmeti Veren Siteler Dofollow Link Sağlarmı ?

Sosyal İmleme işi yapan çoğu site Nofollow link çıkışı yapmaktadır. Artık Google Nofollow linklerede dikkat eder hale geldi. Bu yönde yapılan çalışmalar meyvelerini vermektedir.

Google Webmaster Tools’da linkleri görüntülenmektedir. Nofollow önemsiz bir etken zannetmek hata olur.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here