SosyalGündem’de Bu Hafta > İşid – İslam Devleti Kimdir?

0
1

IŞİD Nedir, Kimdir, Neler Yapar?

Son zamanlarda adından sıkça söz ettirip,sosyal medya aracılığıyla birçok kitleyi etkilemeyi başaran  tüm gözleri üzerine çeviren deyim yerindeyse Ortadoğu’nun azraili olarak nitelendirebileceğimiz terör örgütü.

Suriye’de dünyayı ayağa kaldıran Işid terörü yaşanıyor.Örgütün sosyal paylaşım sitelerinde katliamları ve infaz videoları gitgide artıyor. Işid (Irak Şam İslam Devleti) kimdir? Işid gerçekten İslam örgütü mü?  Gündemi sık sık meşgul eden Işid’e dair başlıca soruları sizler için cevaplayacağız.
ışid

Irak ve Suriye’de terör estiren radikal islamcı ve tanınmayan silahlı örgüt.Petrol kaynaklarını ele geçirdikten sonra hızla zenginleşen ve dünyanın en zengin terör örgütleri arasına giren militan ordusu.Örgütün son günlerde yaptıkları akıl alır cinsten değil.Eli kanlı Işid’in infaz ve katliamları tüm dünyada tepkilere yol açtı.Işid birçok çevre tarafından terör örgütü ilan edildi.İlk olarak Tevhid Tugayı,Mücahit Şurası ve Fetih Ordusu gibi irili ufaklı örgütün Irak’ta birleşmesi sonucu kuruldu.Örgüt iddialara göre Irak,Suriye,Filistin ve Ürdün’ü içine alan bir bölgede şeriata dayalı devlet kurmak.Işid’i kuran Ebubekir el-Bağdadi,küresel terörü yeni bir düzeye taşıdı.Dünyanın takip ettiği Ebubekir Bağdadi, şimdilerde Irak, Suriye ve Ortadoğu’nun geleceğini şekillendirmeye niyetli bir örgütün lideri olarak öne çıkarıyor.

2013 Şubat’ında el Kaide,Suriye’deki Işid’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi.El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve Işid arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı ve nihayet Işid’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki DEYR Ez- Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.Işid’in Suriye’ deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar,örgütün Irak’taki militanlarının sayısı ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.Işid’in Beşşar Esad rejimiyle bir sorunu yoktur.

ışidd

Suriye muhalefeti,Işid’in Suriye’de muhalifler tarafından başlatılan devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor.Şam rejimi Suriye’de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken,Işid’in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor.Işid,Rakka’ da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.Öyle görünüyor ki Işid bir terör örgütü olarak sadece Irak ve Suriye için değil,tüm bölge için tehdit unsuru.Her geçen gün daha da ilerleyişi gösteriyor ki örgüt dünyanın,özellikle de bölge ülkelerinin mücadele etmeleri gerekiyor..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here