Skip to content

2 Milyon Ağacı Buruşturup Çöpe Atıyoruz

asena-bas-kagit-israfi-onleme-geri-donusum

Her yıl milyonlarca insan gereğinden fazla tonlarca kâğıt ve karton ürün tüketiyor. Günlük hayatımızda kullandığımız kâğıt ve karton ürünler için ne yazık ki gereksiz yere milyonlarca ağaç kesiliyor. Üstelik dijital haberleşmenin ve teknolojinin bu kadar yaygınlaştığı kolaylaştığı bu dönemde hala kağıt tüketim grafiğinde düşüş olmaması bir hayli üzücü ve düşündürücü…

Ofislerde kullanılan fotokopi kâğıtları ve temizlik kâğıtları gerek evimize gerek iş yerimize gelen faturalar, gazeteler… Aklımıza gelen tüm kâğıt ve karton ürünler için ağaç kullanılıyor. Her yıl kâğıt, karton ve yaşamsal ihtiyaçlarımız için kişi başı ortalama 7 adet ağaç tüketiyoruz. Türkiye genelinde ise yıllık yaklaşık 6 milyon ton kâğıt-karton tüketimi gerçekleşiyor. Kişi başı tüketim ise 70 kilogramın üzerine çıkıyor. Nüfusun artışı tüketimin de artmasına sebep oluyor.

Kağıt Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapmalıyız?

 • Tüm şirketler dijital platformları daha fazla kullanmalı ve tüm bilgi ve belgeleri elektronik ortamda oluşturmalıdır. Böylece kâğıt tüketimi iyi bir ölçüce azalır.
 • E-kitap sayısı arttırılmalı
 • Dijital medya unsurları yaygınlaştırılmalı
 • Teknolojik araçlar daha fazla kullanılmalı
 • Okul ve kütüphanelerde bilgisayar kullanımı desteklenmeli
 • İnsanların kâğıt tüketimi konusunda devamlı olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir.

  Geri dönüşüm oranını artırarak kâğıt ithalatı azaltılabilir ve ülke ekonomisine fayda sağlanabilir. Geri dönüşüme kazandıracağımız 70 kg kâğıt ile 1 ağaç kurtarabiliriz. Kurtardığımız 1 ağaç ise günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretir.

  Çevre ve Orman Bakanlığı’na göre boş yere yapılan yazışmalar olmasa 2 milyon ağaç kurtarılabilir. Ortalamaya göre bir ofis çalışanı ise yılda yaklaşık 80 kg. kâğıdı çöpe atıyor. Bu rakamın 1 ağaçtan elde edilen kağıda eşit olduğu düşünülürse geri dönüşümün önemi daha da ön plana çıkıyor.

  Kaynaklarımızı tüketirken uzun vadeli düşünmemiz gerekiyor zira çocuklarımıza ormandan, yeşilden yoksun bir dünya bırakmak istemeyiz değil mi? Tüketilenin yerine yenisinin aynı oranda konmaması, gelecek nesiller adına bencillik yapmaktan başka bir şey olmayacaktır. Bilinçli tüketimle en az zarar ve en yüksek fayda sağlanabilir bu nedenle bir daha ki sefere kağıt ürünleri kullanırken aslında nelere yol açılabileceğinin önemini unutmamakta fayda var.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.