Skip to content
zeynep-ozkaya-roportaj-sosyal-cene

Zeynep Özkaya İle Sosyal Medya Üzerine Söyleşi

1997 yılı İstanbul doğumlu olan oyuncu Zeynep Özkaya, Sihir Annem dizisi ile hayatlarımıza girdi. Ardından İki Aile, Eyvah Halam ve Altındağlı, Hürrem sultan, doktorlar gibi çeşitli dizi ve reklam filmlerinde rol aldı.

Lise eğitimi döneminde zorunlu devamlılık olduğu için ekranlardan uzak kalmak zorunda kalan Özkaya, şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde öğrenim görüyor. Kariyerini ise instagram sayfasında blogger ve youtube kanalından youtuber olarak devam ettiriyor. Ekranlarda gözlerimizin önünde büyüyen, Sihirli Annem dizisinin Çilek’i Zeynep Özkaya, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa TBMYO öğrencileri ve Sosyal Çene okurları için sosyal medyanın gücü ve kullanımı konusunda samimi açıklamalarda bulundu.

Sevgili Zeynep, bizim jenerasyonumuz için unutulmaz bir dizi olan ‘Sihirli Annem’in minik Çilek’i olarak hayatlarımıza girdin. Medya sektörünün içinde büyümüş bir oyuncu olarak dizi sektörüne kıyasla sosyal medyada daha geniş kitlelere ulaşabildiğini düşünüyor musun?

Oyuncu olunduğunda insanlar daha çok merak ediyor. Her kesimden insan sizi televizyonda izlemiş olabiliyor. Bu yüzden kitlenizin geniş olması çok daha muhtemel bir durum. Ancak günümüz sosyal medyasında inanılmaz kitlelere ulaşmış arkadaşlarımız var. Bu çok büyük bir başarı. Çünkü sıfırdan, kimse sizi tanımadan sosyal medya ile kendinizi tanıtıyor ve sevdiriyorsunuz. Bunu başarmış herkesi tebrik ediyorum.

Sence sosyal medya etki gücü bakımından günümüz TV yayınları gibi ana akım medyayı geçti mi? Buna ne sebep olmuş olabilir?

Sosyal medyanın gücünün artık her şeyin üzerinde olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi daha doğal ve daha gerçek olması. Artık kimse hayatını paylaşmaktan, eksilerini göstermekten çekinmiyor ve izleyici bunları görmek istiyor. Mükemmel ve zengin hayatlar yerine gerçek hayatları ve kendilerine yakın kişileri takip ediyorlar. Bu durumun oluşmasında Youtube’un etkisi çok büyük. Youtube, içerik üreticilere bu imkânı sunmuş oldu.

Sosyal medyanın kariyer gelişimine olumlu ya da olumsuz etkileri var mı? Sence sosyal medya bu gücü sağlıyor mu?

Bence kesinlikle sağlıyor. Kendi işini kuran bir kişi projelerini, ürünlerini ve markasını sosyal medya ile müşterilere sunuyor. Yaratıcı ve estetik paylaşımlar yapanlar bir adım önde oluyor. Örneğin tekstil sektöründe olan bir kişi Instagram sayfasını çok başarılı kullanarak çok büyük kitlelere yayılabilir veya çok daha fazla para kazanabilir. Bunu da güzel fotoğraf çekimleri, uyumlu bir tema ve uygun paylaşımlar ile sağlayabilir.

Sosyal medyada paylaşım yapmaya başlarken belli bir amacın var mıydı? Birinden etkilendin mi, rol model aldığın biri oldu mu?

İlk başlarda tamamen keyif içindi ancak sonradan özellikle de Youtube kanalını açtıktan sonra hedefim düzenli içerik üretmek yönünde değişti. Özellikle Youtube’da örnek aldığım kişi Merve Özkaynak. Karakterlerimizi çok benzetiyorum ve kendisini çok beğeniyorum. En başta onu izlemek bana cesaret vermişti.

Sosyal medyada yaşadığın en ilginç anını anlatır mısın? Yaptığın paylaşımlarla ilgili aldığın en iyi, en kötü eleştiri neydi?

Sosyal medyada tabii ki birçok olumlu ve olumsuz yorum alıyorum. Ancak benim için en ilginci şuydu: Kasım ayında dudak ve burnuma dolgu yaptırdım, bu işlemleri yaptırırken bir youtube videosu çektim. İlk başlarda dudağım ve burnum daha şişti ve bu süreçte birçok kişi “kendine ne yaptın”, “çok fazla olmuş” gibi yorumlar yaptı. Ardından şişlerim indi ve her şey normale döndü. Sonra da “bu ne kadar ince dudak daha çok şişmeli” gibi yorumlar gelmeye başladı. Anlayacağınız kimseyi mutlu edemiyorsunuz, önemli olan sizin kendinizi mutlu hissediyor olmanız :)

Yaşadığımız toplumda artık kitlelerin ses duyurma aracı sence de sosyal medya mı? Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Sosyal medya iyi kullanıldığı sürece çok büyük bir güç. Bir suç işlendiğinde yaşanan olay sosyal medyada paylaşılıyor ve yayılıyor. Bu yayılma sonucu suçu işleyenler yakalanabiliyor. Bu basit örnek bile sosyal medyanın gücünü gösteriyor.

Sosyal medya paylaşımlarında özgür müsün? Yoksa paylaşımlarında kısıtlama yapıyor musun veya kısıtlandığını hissediyor musun?

Genel olarak özgürüm. Kendimi doğal bir şekilde yansıtıyorum, yani arkadaşlarım ve ailem ile olduğum gibiyim. Ülkemizde yaşanan bazı hassas olaylar olduğunda paylaşım yapmamaya özen gösteriyorum. Bu da bir kısıtlama değil, hassasiyet sadece.

Covid -19 pandemisinin sosyal medya alışkanlıklarına ne tür etkileri oldu?

Bence karantina süreci sosyal medya etkileşimlerini çok olumlu etkiledi. Herkes evde olduğundan daha çok video izlemeye ve daha çok insan takip etmeye başladı. Bu süreç bizler ile takipçilerimizi daha da yakınlaştırdı bence.

Sence sosyal medya kişileri tüketim toplumlarına ve bundan kaynaklı popüler kültür oluşumuna itiyor mu?

Evet belki ikisine de yönlendiriyordur. Ancak bu iki durum da çok ayrı değerlendirilmeli. Maalesef ki tüketim toplumu haline geldik. Daha doyumsuz ve duyarsızız belki de. Ancak bu sosyal medyanın oluşturduğu bir şey olamaz. Mesela ben yeni aldığım her ürünü sosyal medyada gösteriyorum ama amacım insanları yeni şeyler almaya teşvik etmek asla değil. Amacım, aldığım ürünleri merak edenler veya satın almak isteyenler için yorumlar yapmak. Popüler kültür konusunda da çok olumsuz düşünmüyorum. Her dönemin modası veya takip edileni vardır. Popüler kültür de böyle bir şey.

Son olarak, senin gibi topluma mal olmuş ünlü kişiler, sosyal medya hesaplarında siyasi görüşlerini belli etmeliler mi? Aksini düşünüyorsan nedeni açıklar mısın?

Bence herkes özgürce düşüncesini söyleyebilir. Fikirlerini takipçilerine kabullendirmeye çalışmadığı sürece herkes özgür olmalı. Örneğin ben, seçim sürecinde veya kritik bir olay olduğunda dozunda olacak şekilde kendi düşünceme yakın kişilerin paylaşımlarını hikayelerime ekliyorum veya desteklediğim kişileri belirtiyorum.

Zeynep değerli vaktini ayırıp içten samimi cevaplarınla, bizimle bu röportajı yaptığın için sana tüm İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa öğrencileri ve sosyalcene.com okurları adına çok teşekkür ediyorum. Bu bizim için oldukça gurur verici ve keyifliydi.

Ben de çok teşekkür ederim ilgin için. Gayet keyifliydi, tekrar görüşmek üzere.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5195
18.4862
EUR
EUR
17.7029
17.6711
GBP
GBP
19.7764
19.6738
CHF
CHF
18.7146
18.5952
SAR
SAR
4.9192
4.9104
JPY
JPY
12.8282
12.7438
RUB
RUB
0.3178
0.3137
CNY
CNY
2.5729
2.5397

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency