Skip to content
avrupa-birligi-turkiye-hak-ihlalleri-sosyal-cene

AB: Türkiye ile İlişkilerin Düzelmesi Hak İhlallerinin Bitmesine Bağlı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’de ‘otoriter yönetim’ devam ettiği sürece Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkileri iyileştirmesinin zor olacağını belirtti. Hükümet politikalarını ve son yıllarda yaşanan gelişmeleri eleştiren Michel, Avrupa Birliği ile ilişkilerin düzeltilmesi için Türkiye’nin hak ihlalleri karnesinin düzeltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Michel, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, 6 Nisan’daki Türkiye ziyaretine ilişkin, “Hukukun üstünlüğü, temel haklar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını konuştuk. İfade özgürlüğü dahil siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması konusundaki derin endişelerimizi dile getirdik” ifadelerini kullandı.

Konsey Başkanı, “Bu alanda olumsuz ilerlemenin devam etmesi durumunda Türkiye ile kapsamlı iş birliğini düşünmek zor” dedi.

‘Türkiye ile İş Birliğini Güçlendirmek İçin Şartlarımız Var’

Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oturumda söz alan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Von der Leyen, Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesi için bazı şartların bulunduğunu öne sürdü. Bu şartıları Doğu Akdeniz’de gerilimi azaltma, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kararlarına bağlılık ve cinsiyet eşitliği olarak sıralayan Komisyon Başkanı, “Türkiye ile ekonomi ve göç konusunda iş birliğimizi güçlendirmek için şartlarımız bunlar” ifadelerini kullandı.

6 Nisan tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında koltuk sayısının yetersizliği sebebiyle oturma krizi meydana gelmişti. Birçok Avrupalı lider Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçlarken von der Leyen, Avrupa Birliğinin kendi protokollerinden kaynaklı bir sorun olduğunu belirtmişti.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency