Skip to content

Android Sistemli Telefonlarımızı Nasıl Hızlandırabiliriz?

Android kullanıcıların telefonlarında uygulama arttıkça ilk gün ki gibi hız bulamayabiliyor. Artan uygulamalar ve oyunlar ile Android sistemin yavaşlaması çok normal. Yavaşlayan Android sistemli Telefonlarımızı nasıl hızlandırabiliriz? Bunun cevabını yazıda vereceğiz.

android-hizlandir

Android sistemli bir telefona sahipseniz şüphesiz ki sizde yavaşlamadan şikayetçisinizdir. Yavaşlama problemi Android sistemli bir telefon için son derece doğal sebebi gelişen uygulama ve telefonunuzda bu uygulamaların yaptığı ağırlık telefonunun sistemiminin yavaşlamasına sebeb oluyor. Donanım olarak ne kadar mükemmel bir telefona sahip olsanızda telefonun hantallaşmasının önüne geçemezsiniz.

Android telefonun yavaşlamasının önlemenin en güzel çözümü, telefonunuzda ki dosyaların yedeğini aldıktan sonra format atmak. Ancak öncesinde hızlandırabilmek için uygulayabileceğimiz bir takım çeşitli yollar var. Bu yazıda format atmadan Android telefonu nasıl hızlandırabiliriz bunu anlatacağız.

Android sistemli Telefonlarımızı nasıl hızlandırabiliriz?

Öncelikle bu işlemleri uygulamak telefonunuzda herhangi bir soruna açmayacak. Anlatacağımız hızlandırma yolu basit olarak yapılabilecek adımlardan oluşmakta, güvenle uygulayabilirsiniz.

gecis_efekt_haber11306255325

Öncelikle Android sistemli telefonunuzu kullanırken görsellik ile performans arasında bir seçim yapmanız gerekebilir. Eğer görselliğe çok önem vermiyorsanız animasyonlu geçişler önemli değilse Ayarlar – Ekran – Animasyon seçeneklerinde değişiklik yaparak Android telefonunuzun performansını arttırabilirsiniz.

Android hızlandiiiiir2

Android sistemli telefonunuzu en çok yoran uygulamalardan biriside Web tarayıcının kullanılması ve telefonunuzda bıraktığı çerezlerdir. Tabikide Android bir telefonda internete girmeyeceksinizde napacaksınız bu soruyu soruyorsunuz ama internette gezinirken performansı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlardan birisi tarayıcı eklentilerinin kapatılması yada sizin onayınız ile çalışmasıdır. İnternet – Ayarlar – Eklentileri Etkinleştir seçeneklerini uygulayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Android hızlandiiiiir3

Android telefonunuzun kendi arayüzü de yavaşlamaya sebeb olabilir. Alternatif olarak Launcher Pro veya ADW Launcher kullanarak telefonunuzun performansına katkı sağlayabilirsiniz

Android hızlandiiiiir4

Android sistemli telefonlarda sevilen bir diğer özellikte Animasyonlu temalardır. Sevilen bu temalar telefonunuzu yavaşlatan faktörler arasındadır. Animasyonlu temalar yerine daha sade bir tema kullanarak telefonunuzun hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Android hızlandiiiiir5

Android sistemli telefonlarınızda diğer bir hantallaşmaya neden olan faktör ise Widgetlar’dır, rahat kullanışlılık anlamında işimize yarasada telefonun hantallaşmasında önemli rol oynayan faktörler arasındadır. Eğer işine yaramayan az kullandığınız Widget varsa bunu silmenizi öneririz.

Android hızlandiiiiir6Android sistemli telefonlarda önemli diğer bir faktör ise uygulamalar. Kullanmadığınız veya gereksiz olan uygulamaları telefonunuzda tutmamanız performans açısından önemlidir, telefonunuz hantallaşmamış olur.

Android hızlandiiiiir7

Android telefonunuzu hızlandırmak için yapacağımız adımlardan diğeri ise telefonunuza gelen bildirimlerin sürelerini uzatarak ram kullanımını daha aza indirebiliriz. Örnek olarak Mail, Twitter, Facebook gibi uygulamaların yolladığı bildirim ayarlarına girim gelen bildirim süresini uzatmanız performans açısında katkısı olacaktır.

Android hızlandiiiiir8

Android sistemli bir telefon gelişmiş olan teknolojinin son ürünüde olsa telefona biriken kayıtlar, çerezler telefonun hantallaşmasına sebeb olabiliyor. Android telefonumuzu hızlandırmak için düzenli aralıklarla biriken kayıtları silmeniz performans açısından telefonunuza yararı olacaktır.

 

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

1 Yorum

  1. abi pek bişey anlayamadım hem note 2 telefonuna göre de yaparmısın görüşürüzz eline sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency