Skip to content
tim-cook-apple-ceo-ios-guncelleme-sosyal-cene-ahmet-onur-gungor

Apple iOS 14.5 Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad cihazları için iOS 14.5 yazılım güncellemesini duyurdu. Kullanıcılar tarafından beklenen yeni güncellemenin getireceği yenilikleri sizler için derledik.

Koronavirüs salgını sebebi ile hayatımıza giren maskelere yönelik yenilikler, yeni emojiler, Apple’ın sesli asistanı Siri’ye yönelik geliştirmeler… Birçok yenilik barındıran iOS 14.5 güncellemesinin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise kullanıcıların, verilerinin diğer uygulamalar tarafından takip edilmesini istemediği takdirde bunu seçebilecekleri “Uygulama Takip Şeffaflığı” özelliği. İşte Apple’ın yeni güncellemesinde öne çıkan beş özellik:

1) Apple Face ID Artık Maske Varken de Çalışabilecek

Touch ID parmak izi tarama teknolojisinden sonra Face ID yüz tanıma özelliğini cihazlarına getiren Apple, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle yaşantılarımızın bir parçası olan maskelerin yüz tanıma özelliğini kullanılmaz hale getirmesini önlemek için yeni bir özelliğe imza attı. Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemesiyle beraber yüzünüzde maske varken de telefonunuzun kilidini açabileceksiniz. Ancak bunun için bir Apple Watch cihazına sahip olmanız gerekiyor. Apple’ın açıklamasına göre eğer Apple Watch kolunuzdaysa, kilidi açıksa ve telefonunuza yakınsa iPhone kilidini de açmanız mümkün olacak.

apple-yeni-guncelleme-ios-14.5-sosyal-cene-ahmet-onur-gungor

2) Araştırdıklarınız Reklam Olarak Karşınıza Çıkmayacak

Akıllı mobil cihazların gelişmesi ve gün geçtikçe kişisel alanlarımıza daha fazla girmeleri ile birlikte şeffaflık ve güvenlik tartışmaları da gündemden düşmüyor. Apple, bu yeni özellik ile kullanıcılarının güvenliğini daha da arttıracak. Uygulama takip şeffaflığı seçeneği, online aktivitelerinizi takip etme talebinde bulunan bir uygulama yüklediğinizde ortaya çıkacak.

Bu veriler genelde uygulamalar tarafından davranışlarınıza göre size reklam göstermek için kullanılıyor. Sizin ilgi alanlarınıza ve diğer uygulamalarınızdaki aktivitelerinize göre reklamlar özelleştiriliyor. Facebook, bunu yapan şirketlerin başında geliyor. Apple’ın bu güncellemesine karşı Facebook’un ciddi bir lobi çalışması yaptığı da teknoloji dünyasında dolaşan söylentiler arasında. Diğer yandan Apple’ın bu güncellemeyle amacının tam olarak ne olduğu da sorgulanıyor. Eğer uygulama geliştiriciler kullanıcıların karşısına reklam çıkararak para kazanamazlarsa sundukları hizmetler için daha çok para istemek zorunda kalacaklar. Bu da Apple’ın bu ödemelerden pay almasını sağlayabilir.

3) Yeni Emojiler Geliyor

Mesajlaşmalarımızı süsleyen ve birçok amaç için kullanılan emojilere yenileri ekleniyor. Apple, son işletim sistemi güncellemesiyle yeni birkaç emojiyi de piyasaya sürüyor. Örneğin farklı ten renklerinde çiftlerin öpüştüğü ya da çiftlerin arasında kalplerin olduğu emojiler olacak. Irkçılık, LGBT karşıtlığı ve birçok konuda kullanıma soktukları emojiler ile görüşlerini belirten teknoloji şirketleri, emojileri bu amaçla uzun yıllardır kullanıyor.

Yeni güncelleme ile birlikte farklı duygu durumları için de yeni emojiler yer alacak.

4) Sesli Asistan Siri, Size Özel Olacak

Ses ile çalışan akıllı asistan Siri ise çeşitlenecek. Bundan sonra kullanıcılar Siri’nin sesinin nasıl olması gerektiğini seçebilecek. Özellikle İngilizce’de daha çok seçenek olacak.

6) Apple AirTag

Apple’ın yeni işletim sistemi, piyasaya yeni sürdüğü AirTag ile de kullanılabilecek. AirTag, anahtarınıza ya da cüzdanınıza takabildiğiniz küçük bir izleme cihazı. Bağlı olduğu nesneyi kaybetmeniz durumunda Find My uygulaması sayesinde AirTag’in üzerinde bulunduğu nesneyi bulabiliyorsunuz. iPhone, iPad ve Macbook gibi Apple cihazlarının takibini sağlayan Find My uygulaması, Apple tarafından geliştirilen AirTag takip cihazları ile her şey için kullanılabilecek.

Ancak Apple geçen hafta Senato’da benzer bir uygulama ve cihaz olan Tile’ın fikrini kopyalamakla eleştirildi. Tile şirketinin baş avukatı Kirsten Daru, rekabete açık olduklarını ancak bunun adil olması gerektiğini ve Apple’ın yönteminin adil olmadığını savundu. Daru, Apple’ı Find My uygulamasına dair teknolojisini Tile’ın kullanmasını engellemekle de eleştirerek bu yolla AirTag’e haksız bir avantaj sağlandığını öne sürdü. Apple ise kendi ürünlerinin farklı olduğunu iddia ederek Tile’ın ürününü taklit etmediklerini belirtti.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency