Skip to content
tbt2-teleskobu-sili-asteroit-gozlemleri-sosyal-cene

Avrupa, Dünya’ya Çarpabilecek Asteroitleri Takip Edecek

Dünya, zaman zaman yakınından geçen ve isabet eden asteroitler ile tehdit altında kalıyor. Uzay boşluğundan gezegenimizin atmosferine giren bazı asteroitler düşüş esnasında yanarak parçalanırken bazıları yerküreye isabet edebiliyor. Avrupa, olası tehlikeleri minimize etmek için yeni önlemler alıyor.

Avrupalı bilim insanları, Dünya’ya risk oluşturabilecek asteroitleri tespit etmek için otomatik bir ağ oluşturma çabasının bir parçası olarak Avrupa Güney Gözlemevi’nde yeni bir teleskobu hayata geçirdiklerini duyurdu. Teleskop, aktif bir şekilde Dünya’nın yörüngesine giren asteroitlerin gözlenmesi için kullanılacak.

Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde TBT2 olarak bilinen teleskop İspanya’nın Cebreros bölgesinde kurulan Avrupalı ikizi ile birlikte çalışacak. Gezegenin iki farklı ucunda yer alan teleskoplar, ilk aşamada denemelere tabi tutulacak.

TBT2 Teleskopu

Yapılacak olan ilk testlerde uzaydaki bir objenin teleskoplardan birisi tarafından tespit edildikten sonra cismin takibini bir başka teleskopa iletip geri kalan ile anında izlenmeye başlanıp başalanamayacağı ölçülecek. Dünya üzerindeki teleskopların koordinasyonunun arttırılması hedeflenen çalışma ile uzay izleme teknolojisinde önemli bir adım atılmış olacak.

Testler, ESO ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen planlı bir otomatik teleskop ağının habercisi niteliğinde. ‘Flyeye’ adlı proje, hızlı hareket eden nesneler için gece gökyüzünü araştıracak. Tehdit oluşturabilecek objeler daha detaylı incelenme için işaretlenecek. Bu sayede gezegeni ve insan yaşantısını tehdit edebilecek herhangi bir unsur yakın takibe alınacak.

Güneş Sisteminde 900 binden fazla asteroit kataloglanmış durumda. Yaklaşık 25 bin asteroitin yörüngesi de Dünya’ya yakın bir güzergaha sahip. Avrupa Uzay Ajansı, yakından takip edilen bu tür binden fazla nesnenin risk listesini tutuyor ve güncellemeye devam ediyor.

Rusya’ya Düşen Bir Meteor Yüzlerce Kişiyi Yaralamıştı

2013 yılında Rusya’nın Çelyabinsk kenti yakınlarında düşen bir meteor, uçan cam ve kıymıklar nedeniyle yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Bilim insanları, bu tür olaylar nadir olmakla birlikte, uzayda tespit edilmemiş çok sayıda bu tür nesnelerin bulunduğunu ve yoğun nüfuslu bölgelere çarpmaları halinde önemli hasara neden olabileceğini söylüyorlar.

Bu takip ağının bir parçası olarak ilk İlk Flyeye teleskopunun önümüzdeki yıl Sicilya’da kurulması planlanıyor.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency