Skip to content
aycicegi-gunebakan-oyku-ozlem-yilmaz

Ayçiçeğinin İçinde, Gökyüzünün Dışında

Tam şu an, şu saniye ve geçen her bir dakika… Olduğunuzdan farklı biri olma hakkı tanındı size. Aynen şöyle bir mesaj aldınız tam şu anda “Kendini tasarla, istediğin her şeyi elde etmen için eline bir tutam şans tohumu bıraktım.” Böyle bir durumda olsanız ne yapardınız? Kendinizde neleri değiştirmek isterdiniz ya da kendinizi böyle kabul eder miydiniz? İşte bugün bu konuyu ele alacağız.

Bugün, tam olarak bunu anlatıyorum size. Kendinizi değiştirmek ister miydiniz ya da kendinizi kabul eder miydiniz? En önemlisi de şu: kabul edip sever miydiniz?

Eğer bu sorunun cevabı, sizin için “Kabul ederim, her şeyimle kendimi seviyorum.” ise bu dünyada şanslı insanlardan olduğunuzu bilmenizi isterim. Bunu öylesine değil gerçekten söylüyorum ki çok şanslısınız.

Eğer bu sorunun cevabı, sizin için “Kabul etmiyorum, kendime değer vermiyorum/veremiyorum.” ise bu dünyada şanslı olmayı hak ettiğinizi bilin. Belki de şu an şanslı olduğunuzu hissetmiyorsunuz ama bu dünyada hak etmediğinizi düşündüğünüz her şey bir gün sizin esaretiniz haline gelir, yapmayın bunu kendinize.

Bu satırı okuduktan sonra içinizden “söylemesi kolay” dediğinizi adım kadar iyi biliyorum. Öyleyse size yardımcı olmama izin verin. Şimdi sizden sadece düşünmenizi rica ediyorum; düşünün, ne istiyorsunuz kendinizden? Neden bu kadar kendi canınıza işkence ediyorsunuz? Düşünün, sadece düşünün. Aynanın karşısına geçin, gözlerinize bakın ve o gözler sakın sizin gözlerinizden başka bir yere değmesin. Kaçırmayın gözlerinizi, siz içinizde olan biteni görmek istiyorsanız o gözlerin içine usul usul bakmak zorundasınız. Evet, baktığınızı tahmin ediyorum.

Şimdi, hayal edin olur mu? Hem de çok hayal edin, kendinizi bir ayçiçeği olarak görün. Siz bir ayçiçeğisiniz, günebakan çiçeği diğer adınız. Aslında, bütün türleriniz günebakan çiçeği olarak biliniyor ama siz güne sadece bakmak için bakıyorsunuz. Güneşe doğru açıyorsunuz, ama isteyerek değil. Neden diye soracak olursanız, çünkü güneş ışığını dahi hak ettiğinize inanmıyorsunuz. Belki de inanıyorsunuz ama bunu da sadece yapmak için yapıyorsunuz.

Yapmak için hiçbir şey yapılmaz Güzel Ayçiçekleri, çok kafa karıştırıcı gelen bu cümle aslında sorunuzun çözümüdür birnevi. Yapmak için olsun da olsun deyip sadece iş için hiçbir şey yapılmaz. Bunu kendinize kabul ettirmelisiniz, istemeden, hayal etmeden… O güzel sarı yapraklarınızı bile isteye açmadan güneşten hak ettiğinizi alamazsınız. Buna güneş değil, siz sebep olursunuz. Koskoca gökyüzü, koskoca dünya…

Sizin asılı durduğunuz yer ise sadece beş metrekarelik bir toprak bölgesi. Kilometrelerce ötenizdeki güneş, sizin güzel sarı yapraklarınızı açmanıza sebep oluyor. Aranızda aylar, yıllar var ama en ufak saçtıkları ışık sizin güne bakma sebebiniz oluyor. Yani Güzel Ayçiçeklerim, kendinizde beğenmediğiniz o kusurlarınız, kendinizde beğenmediğiniz o hareketleriniz var ya, onları yok etmek sizin elinizde.

Beğenmediğiniz o yapraklarınız, gövdenizi değil de güne bakma şeklinizi değiştirerek bunların hepsini yok edebilirsiniz Güzel Ayçiçekleri. Yarın sabah yapraklarını serbest bıraktığınız zaman güneşe gülümseyin, gökyüzü size gülmese de güneş size gülümsüyor olacak. Gökyüzü herkese gülümsemez, gökyüzü belki de kızıyordur sizin güzel renklerinizden mahrum hissetmenizi, kim bilir belki de gerçek gökyüzünüzü bulamamışsınızdır. Görmeseniz de bilmeseniz de birileri sizin için gülümsüyor bu evrende. Bunu öylesine söylemiyorum, tam şu an ben de sizin için gülümsüyorum. Siz de tam şu an kendiniz için gülümsemeyi deneyin. Yapraklarınız için, içinizde koparılan çekirdeklerin boş kalan yerleri için, dolu çekirdekleriniz için. Kendinizde belki de sevmediğiniz o kara çekirdeklerin, binlerce insana mutluluk katıyor biliyor musunuz? En önce bunu düşünün ve bunun için gülümseyin. İçinizdeki karartının ardında sizi limon sarısı gerçekleriniz bekliyor, Güzel Ayçiçekleri.

Ayçiçekleri, Trakya ve Marmara bölgesinde ağırlık göstererek büyürler, gelişirler. Eğer size şu an; kötü olduğunuzu, işe yaramaz olduğunuzu hissettiren şeyler var ise belki de olduğunuz bölgenin şartları size uymuyordur. İşte o zaman korkmayın ve salın tohumlarınızı. Salın ki o tohumlar gide-gele kendi bölgelerini, iklimlerini bulsunlar.

En karanlık değilsin, sen güne en güzel şekilde bakmayı hak edensin. Ayçiçeğinin içinde, gökyüzünün dışında…

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

5 yorum

  1. Bir anlatım tarzının bu kadar güzel olması geleceğin parıltısı demektir güzel yavrum

  2. İnsanı kendisinden âlâ kimsenin tanımadığı gerçeğine bir ışık tutalım. Kusurlarınızı değiştiremeyebilirsiniz; hatta saklayamayabilirsiniz, engelleyemeyebilirsiniz. Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin, ya da kabullenmeyin. Belki kişiliğiniz hoşunuza gitmiyor, belki fıziğiniz, belki de hayatınız sizin en büyük kusurunuz aslında. Bunu değiştirebileceğinize inanmak istemiyorsanız, elden ne gelir? Yazının bütünü benim için doğru değil.

    1. Belki de, kusurlarımıza karşı bakış açımızı değiştiririz. Belki de, kusurlarımızı sevmeyi öğreniriz. Bu yazı, bunu anlatıyor bana göre. Anlatmak istediğinizi biraz daha açabilir misiniz?

  3. O kdar etkilendim ki… baştan sona farkındalık yaratan, umut vaadeden bir yazı olmuş.. kaleminize sağlık 🙏🏽

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency