Skip to content
meltem-suzan-zeki-cicek-basarili-is-hayati-kariyer-yapmak-icin

Başarılı Bir İş Hayatı İçin 8 İpucu

Günümüzde iş hayatımızı başarılı kılmak için klasik olan “çok çalışmak lazım” sözünün haricinde farklı stratejileri işimize entegre edebilmemiz gerekiyor. Başarılı olmuş kişileri de takip ettiğimizde iş yaşamlarının kalitesini artıran, onları başarılı kılan ortak noktaları tespit edebiliyoruz. Başarılı bir kariyer oluşturmak zaman, çaba ve sabır gerektirir. Biraz boş zaman feda etmeye istekli iseniz ve konfor alanınızdan çıkabilirseniz başarılı olursunuz. Açıkçası o kadar da zor değil. Hedeflediğiniz her şeyi takip etmek cesaret ve bağlılık gerektirir. İşte size günlük hayatınızın yanı sıra iş hayatınızın kalitesini arttıracak ve size başarıyı getirebilecek 8 küçük ipucu:

İş Zekanız Üzerinde Çalışın

Kariyerinin adımlarını hayal etmek ve üzerinde düşünmek, birçok başarılı girişimcinin, yöneticinin, liderin ortak özelliğidir. Günde 40 dakikanızı bu düşünceler üzerine harcarsanız, bunun geri dönüşünün verdiğiniz 40 dakikaların toplamından çok daha büyük bir sinerji ve başarı olacağını asla unutmayın.

Arkadaş Çevrenizi Genişletin

Çevrenizi genişletmeniz başarıyı da beraberinde getiren en önemli adımlardan biridir. Tohumlar ekmek sizi her zaman başarıya bir adım daha yaklaştırır. Doğru tohumları doğru zamanda ekmek ve suyunu eksik bırakmamak ise tabi ki başarının en büyük anahtarıdır. Ayrıca unutmayın ki çevrenizi genişlettikçe, fırsatlarınızı da aynı oranda genişletirsiniz. Tabi etrafınızdaki insanlar mutlaka pozitif karakterler olmalı ki pozitif sonuçlar alabilesiniz.

Yeni insanlarla tanıştığınızda temel olarak onların yeteneklerini kendi yararınıza kullanma şansına da sahip olursunuz. Tabii ki, bir şeyleri de geri vermelisiniz: hizmetleriniz, bilginiz, paranız. Başarılı insanlar her zaman iyi iletişim kurar ve ömür boyu süren bu karlı ilişkileri yaratır. İlla ki reel hayatta geniş çevreye sahip olmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya ağları üzerinden de yeni bağlantılar kurabilirsiniz.

LinkedIn , Twitter ve Facebook’ta sosyal medya profilleri oluşturarak başlayabilirsiniz . Bu üç özel ağ, profesyonel faaliyetler söz konusu olduğunda en iyi seçimlerdir. Yol boyunca birçok fırsat ve kariyer seçeneği bulacaksınız.

Örneğin LinkedIn, şirketlerini markalaştıran ve aynı zamanda ağ iletişimi yapan iş profesyonelleri ile doludur. Twitter da bu konularda çok kullanılıyor ve Facebook … Facebook ağ oluşturma dahil her şey için iyi bir sosyal platformdur.

Öğrenmeyi Asla Bırakmayın

Öğrenmek asla bitmeyen bir süreçtir, bunun farkına varmak gerekir. Öğrenmeyi bıraktığınızda, başarının da sizden uzaklaştığını bilmelisiniz. Her gün öğreneceğiniz yeni bilgiler sayesinde, ticari zekanızı geliştirme fırsatı yakalar, kariyerinizin odak noktasını geliştirecek yenilikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitime vakit ayırın. Zinde olmanın en iyi yolu, yeni şeyler öğrenmektir.

Etrafınızı Başarılı Örneklerle Doldurun

Sektörünüzdeki ve kariyer yolunuzdaki başarılı insanlarla kontak kurmanız, sizi hem çevrenizi genişletme açısından geliştirecek hem de onlardan öğrenecekleriniz sayesinde kendi yaşamınızı geliştirebilecek konuma gelebileceksiniz. Onların yaşadıklarından alacağınız ilhamlarla kendi başarınıza yön verebileceksiniz. Kariyer konusunda örnek aldığınız başarılı insanlarla daha sık görüşün.

Hedef Belirleyin ve Sık Sık Durumunuzu Güncelleyin

Hangi işi yaparsanız yapın; net, ulaşılabilir, ölçülebilir, zamanı belli ve spesifik bir hedefe sahip olmalısınız. Kariyer basamaklarını hızla tırmanmanın ilk ve temel şartının hedef koymak ve bu hedeflere erişmek için adım atmak olduğunu unutmayın. “Gideceği limanı bilmeyen yelkenliye hiçbir rüzgar fayda etmez..!” sözünün de gayet net bir şekilde açıkladığı gibi, hedeflerinizi belirlemek, esecek rüzgarı kendi lehinize çevirecek en önemli adımdır. Tabi ki başarı sadece hedefi belirlediğinizde de gelmeyecektir. Durumunuzu, hedefinizin önündeki engelleri ya da fırsatları sık sık güncellemelisiniz. Bu sizin hedefinizdeki değişiklilere zamanında müdahale etme fırsatını da sunacaktır.

Stresi Yönetmeyi Öğrenin

Stres, iş hayatındaki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktördür. Bir noktaya kadar motive edici bir özelliği olsa da yoğun şekilde stres yaşayan bireylerde dikkat dağınıklığı, verim azalması, motivasyon eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunları yenmek için kısa molalar vermek, derin nefesler almak, planlı çalışmak, daha fazla sosyalleşmek etkili birkaç yöntemdir.

Yaratıcı Olun ve Bunu Gösterin

Birçok işte yaratıcı olmak başarıyı da beraberinde getirir. Yaratıcılık, kişinin ruh halinin de pozitif olduğunu gösterir. Burada önemli olan yaratıcı olduğunuzu çevrenize göstermek, bir anlamda bunu iş hayatında satmaktır. Negatifliklerinizi üzerinizden atarak yaratıcı olabilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.

Korkularınızdan Arının

İnsanı iş hayatında korkuya sürükleyen 3 korku kategorisi vardır; “Başarısızlık korkusu”, “Yetersizlik korkusu”, “İşvereni hayal kırıklığına uğratma korkusu”. Bu korkulardan hemen kurtulun. Bu kategoriler dışındaki korkularınızı da gözden geçirin, bilinçaltınızı yoklayın. Sizi, işinizi yaparken engelleyen, dizginleyen veya panik yapmanıza yol açan başka korkularınız varsa tespit edin. Bütün korkularınızın üstüne giderek arınmaya çalışın. Başarılı olamazsanız mutlaka profesyonel destek almalısınız. Kariyer koçları ve psikologlar bu konuda destek alabileceğiniz kişilerdir. Ancak korkularınızdan arındığınızda cesaretli ve girişimci olabilirsiniz.

“İşiniz için tutkunuz olsun. İşiniz sizin için anlamlıysa, iş hayatınız eğlenceye dönüşür. İşin kendisiyle ilgili tutkunuz yoksa, onu yapma gerekçenizle ilgili tutkunuz olsun. Belki işinizi/şirketinizi sevmiyorsunuzdur ama kazandığınız para ve işinizin size sağladığı menfaatler aileniz için ihtiyaçtır. Ailenizi düşünerek doğru olanı yapmakla ilgili tutkunuz olsun.”

“Akılsızlığın tanımı, aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir. Sonuç iyi değilse, bir şeylerin değişmesi gerekiyor demektir.”

Kaynak: Make The List

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency