Skip to content

BAŞARISIZ UYDU: ‘VOYAGER 2’

voyager-2-uydusu

Uydu; Haberleşme ve görüntüleme sistemleri için insanlar tarafından yapılarak Dünya’nın yörüngesine veya başka bir gezegenin yörüngesine roketler yardımı ile fırlatılarak sokulan yapay bir makinedir. Uzaya gönderilen bu uydular gezegenlerin etrafında dönerek gezegenlerle  ilgili tüm bilgileri toplayarak dünyaya sinyaller  aracılığıyla gönderir. Yapay uydular yerden 36000 km uzaklıkta uzayda bulunarak araştırma, askeri veya küresel konumlandırma vb. konularda çeşitli kuruluşlar tarafından kullanılır. Farklı Ülke ve kuruluşlara ait farklı boyutlarda  ve kullanım türlerine göre 1000’den fazla uydu bulunmaktadır.

2018 de güneş sistemimizden çıkan Voyager 2 aşırı güç tüketiyor.

2018 yılında güneş sistemimizden çıkan ve gözlemlenen yakın evrenin bilgilerini rapor halinde sunması beklenen Voyager 2 aşırı güç tüketiyor. Yörüngesi dahilinde 360 derece spin atması beklenen Voyager 2 güç tüketiminden dolayı başarısız oldu.

voyager-2-uydu-nasaBu bağlamda bilim insanlarının Voyager  2 de ki bazı güç tüketen özellikleri ve aletleri kapanmasını uygun gördü ve nitekim geçtiğimiz günlerde, Voyager 2’nin bir özelliğinin kapatıldığı belirtildi  fakat bu duruma ilişkin Voyager  2’den bir rapor gelmedi. Voyager 2, dünyamızdan çok uzak olduğu için gönderilen bir kodun çıktı olarak alınması 36 saati buluyor.  İlerleyen günlerde  Voyager  2’den olumlu rapor gelirse bu bilim insanları için sevindirici bir haber olacaktır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.