Skip to content
basin-ozgurlugu-gunu-fikirlerin-esareti-ahmet-onur-gungor-sosyal-cene

Basın Özgür, Fikirler Esir!

Sınır Tanımayan Raportörler (RSF) organizasyonu tarafından hazırlanan “2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi”ne göre Türkiye, 180 ülke arasından 153’ncü sırada yer alıyor. Peki çeşitli derecelendirmeler ve araştırmalar ile ulaşılan bu sıralama sonuçları bize ne ifade ediyor?

3 Mayıs, Basın Özgürlüğü Günü olarak dünyada kutlanıyor. Ne var ki yapılan araştırmalar birkaç ülke haricinde basının gerçek anlamda özgür olmadığını, iyi durumdaki ülkelerde bile çok ciddi sorunların olduğunu gösteriyor. Türkiye ise bu araştırmalarda en kötü durumdaki ülkelerin arasında yer alıyor.

Türkiye Basın Özgürlüğü Endeksi’Nde 153. Sırada Haberini Okumak İçin Bağlantı:

https://www.sosyalcene.com/2021-basin-ozgurlugu-endeksi-turkiye-153-sirada/

Ne yazık ki kabul etmemiz gereken bazı gerçekler var. Ülkemizde medya ve basının özgürlüğü yok. Tam olarak bu noktada tutuklanan gazetecilerin terörist olduğu, televizyonlarda muhalefetin de var olduğunu söyleyerek beni de suçlayacak sesler çıkacaktır. Evet doğru, gazeteciler de suç işleyebilir ve bu sebepten dolayı ceza alabilir ancak düşünmek ve düşünceyi açıklamak suç sayılabilecek bir şey değildir. Ülkenin mevcut halinden memnun olmamak ve bunu açıklamak bir suç sayılmamalıdır. İnsanların hayal ettikleri dünyayı ve ülkeyi istemeleri, hatta alternatif ülkeler hayal etmeleri de suç değildir. Eğer öyle olsaydı edebiyatçıları, sosyal bilimcileri, mucitleri ve siyasetçileri de tutuklamamız gerekirdi. Çünkü bu insanlar hayal etmeden ve mevcuttan daha farklı bir düzen düşünmeden üretemezler.

İktidara gelmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fikirleri de suç olarak görülüyordu, Turgut Özal’ın liberal düşüncesi de Kenan Evren’e göre kabul edilemezdi, Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olmasaydı ele geçireceği bir insanı parçalayacağına yemin etmesi de insanlık suçu olacaktı. Ne var ki bu ülkede güç sahipleri hiçbir zaman farklılıkları dinlemeye ve onlara saygı göstermeye tahammül etmedi. Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin 2013 yılına kadar yürüttüğü özgürlükçü ve liberal siyasetten ise eser kalmadı. İttifak sistemi ve AK Parti’nin kurduğu ittifaklar, kabinede bulunan güçlü isimler ve parti teşkilatlarında yükselen kişiler yönetim kademelerini zehirlediler.

Mülteci krizi, ekonomik krizler, savaşlar ve Cumhur İttifakı, toplumda milliyetçiliğin artmasına yol açtı. Aşırı sağın, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ve İyi Parti’nin güçlenmesi, oy oranlarının artması da toplum tabanını zehirliyor ve her geçen gün insanları daha da radikalleştiriyor, milliyetçiliği arttırıyor. Milliyetçilik de yapısı gereği eleştirilmeyi ve farklı fikirleri kabul etmiyor. Farklı kültürleri, farklı etnisiteleri, dilleri, fikirleri ve görüşleri yok etmeye çalışıyorlar. Devlet Bahçeli, HDP’nin kapatılmasını istiyor, kapatılmayınca bunu engelleyen Anayasa Mahkemesi’nin de kapatılmasını istiyor. Hiçbir basın kuruluşu da ortaya çıkıp Bahçeli bu cesareti nereden alıyor diye soramıyor. Ülkenin en üst düzey mahkemesini kapatınca ne yapacaksınız diye kimse soru yöneltemiyor. İşte basının özgür olmaması budur.

Hükümetin yanlışlarının eleştirilememesi, yanlışa yanlış denilememesidir basının özgür olmaması. Bunu yapan da Cumhurbaşkanı veya onun çevresi değildir. Bunu yapan halk tabanıdır. Fikirlerinizi ifade ettiğinizde ilk olarak sizi linç eden toplumun kendisidir. Özgürlüklerimizi elimizden alanlar, inandığı ve körü körüne savunduğu şeyleri sorgulamaya bile cesaret edemeyenlerdir. Fikirlerimizi esir etmek isteyenler; bu yazımda milliyetçiliğe yönelik eleştirilerimden dolayı beni suçlayacak olanlar, daha öncelerinde Türkçülüğün bu ülkede var olmaması gerektiğini söylediğim için beni Ermeni olmakla suçlayanlardır. O insanların özgürlük kavramını anlamalarını beklemek de özgürlüğe haksızlık olacaktır. Çünkü bir başkasına Ermeni derken hakaret ettiğini zannedenler elbette haberciliği ve özgürlüğü anlayamayacaktır.

Fikirlere saygı duyabilmek fikir üretebilen zihinlerin işidir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency