Skip to content
futbol-brezilya-futsal-sokak-oyuncu-yetenek-yıldız-ata-mirac-kilincarslan-sosyal-cene

Brezilyalıların Futboldaki Başarılarının Sırları

Biliyorsunuz ki Brezilya, Arjantin, Almanya ve İngiltere ile birlikte Dünya futbolunun lokomotif ülkelerinden bir tanesi. Her yıl ülkelerinden onlarca yıldız futbolcu çıkarmayı başarıyorlar. Örnek verecek olursak, Pele, Zico, Rivaldo, Romario, Ronaldo, Ronaldinho, Kaka, Neymar, Coutinho ve Roberto Firmino gibi. Peki buradaki başarılarının sırları neler? Nasıl her turnuvada zirveye oynamayı başarabiliyorlar?

Ulusal Bir Merak: Sokak futbolu

Brezilyalıların bu başarısının öncelikli sebebi futbola ulusal bir merak duymaları. Açıklayacak olursak, eğer biraz konsol oyunlarına meraklıysanız FIFA gibi futbol oyunu serileri her sene oyunun tanıtım videosunda Brezilyalı sokak futbolcularına yer veriyor. Hatta FIFA 20’de Volta Modu adında bir mod karşımıza çıktı. Volta Modu’nu biraz açıklamak gerekirse, mod size sokakta futbol oynamak için bütün imkanları sunmuş durumda. Bir nevi FIFA STREET oynunun FIFA 20’ye sıkıştırılmış hali diyebiliriz. Mevzubahis mod, birkaç ülkede geçiyor. Bunlardan bazıları: Almanya, İngiltere, Hollanda… Brezilya’da oyunda bahsedilen ülkelerden bir tanesi. Ancak EA Sports burada diğer ülkelerin hepsinde futsal salonu benzeri bir mekan kullanırken, Brezilya’da futbolun en iyi ve saf olarak oynandığı yeri yani sokağı kullanmayı uygun görmüş. Bu sebeple anlıyoruz ki, Brezilyalılar sokak futbolunu milli bir icat gibi kullanıp bunu da tüm dünyaya kabul ettirmiş. Tabii burada ebeveynlerin çocuklarını küçük yaşlarından itibaren futbola yönlendirerek ülke futboluna katkı vermeyi hedefliyor olmaları da çok büyük bir etken.

Kilit Unsurlardan Bir Tanesi Olarak Futsal

Öte yandan sadece sokak futbolu ile kalmayıp futsalı da yoğun bir şekilde oynuyorlar. Futsal, futbolun salonda oynanan hali ve daha küçük sahalar, dar alanlar kullanıldığından dolayı hızlı düşünme, akıllı ve doğru oynama, hızlı pas becerisi ve çalım yeteneğini yoğun olarak futbolculara kullandırıyor. Bundan dolayıdır ki yukarıda bahsettiğimiz yıldızlar hem takım oyununu hem de bireysel oyunu çok başarılı bir şekilde icra edebiliyorlar. Hatta Brezilya’nın en eski süperstarlarından Pele, bir röportajında futsala da değinmiş ve Siyah İnci lakaplı yıldız oyuncu “Futsal hızlı düşünmenizi ve hızlı oynamanızı sağlıyor. Daha sonra futbola geçtiğinizde her şeyi kolaylaştırıyor.” diyerek futsal oynayanların futbolda çok kolay bir şekilde diğer futbolculardan daha başarılı olabileceğini ifade etmişti.

Brezilyalıların Futbol Başarısının Tarihi Arkaplanı

Her toplumsal olguda olduğu gibi Brezilyalıların futbol başarısının da tarihsel bir boyutu var. 16. yüzyılda bölge Portekizliler tarafından kolonileştirilirken adaya Afrikalı (yoğunlukla Nijeryalı) köleler de getiriliyordu. Ne var ki her insan gibi özgürlük hakkı bulunan bu insanlar hayatlarına bir köle olarak devam etmeyi reddettiler. Ormanların içlerine yerleşerek bir dövüş sanatı olan “Ginga”yı ve bugünkü Brezilya’nın milli dansı Samba’nın atası “Zamba”yı geliştirdiler. Koloniciler onları bulduklarında bu iki tekniği uygulayarak hayatta kalmayı başardılar. Bir süre sonra Portekizliler bu iki sanatın yapılmasını yasakladılar. Onlar da topa benzeyen şekilli bir nesne oluşturarak onunla oynarken bu iki tekniği kullandılar. Bunun sonucunda Brezilyalı futbolcuların meşhur çalım futbolu doğmuş oldu. Portekizli koloniciler adadan çekildi fakat hükümet hala Ginga ve Zamba’nın yasağını kaldırmadı. Bunun üzerine Brezilyalılar halihazırda oynadıkları futbolu devam ettirdiler ve gelecek nesillerin genetiğine yerleşmesini sağladılar. Bu sebeple Ronaldinho ve Pele gibi futbolcuların oynadığı oyuna bir nevi “Ginga Futbol” denebilir.

Sebeplerin En Acısı: Yokluk

Olayın sosyoekonomik boyutu ise çok trajik. Ülkede her yıl 500’den fazla oyuncu yurtdışına, çoğunlukla Avrupa kulüplerine, transfer olduklarından dolayı çok zengin bir hayat sürüyorlar. Halkın durumu da genellikle fakir statüsünde olduğu için, çocuklarını favelalardan ve fukaralıktan kurtarmak için aileler çocuklarına sürekli futbol oynamalarını telkin ediyor. Favela, Brezilyada bir yerleşim tipi, bizdeki “varoş” mahallelerine benziyor fakat onların çok daha kasvetli ve karanlığı. Özellikle Rio’da yüzlerce favela mahallesi bulunuyor ve her gün cinayet, hırsızlık, adam kaçırma, uyuşturucu satıcılığı benzeri faaliyetler inanılmaz düzeyde yürütülüyor. Hatta öyle ki mahallerin çoğuna polis adım atmaya korkuyor. Aileler çocuklarını böylesine vahşi bir ortama kurban vermemek için futbola yönlendirip refah içinde yaşamalarını umuyorlar. Ülkede asgarî ücretin fazlasıyla düşük olmasından ve yaşamın oldukça pahalı olmasından dolayı ebeveynler, çocukları büyüdüğünde işçi olarak çalıştığında kendilerini geçindiremeyeklerini düşünüyorlar. Brezilyanın mevcut asgari ücreti net 998 Brezilya Real’i, yani 1322,25 Türk Lirası. Brezilya’da şu an 500 gramlık taze bir ekmek yemek istiyorsanız 8 Lira, yani 6 Real’i gözden çıkarmanız gerekecek. Bunun içine diğer masrafları da eklediğimiz zaman, bir ailenin bir ay boyunca karnının hiç aç kalmaması için ya çocukların çalışması ya annenin çalışması ya da çocukların kulüp altyapılarına beğendirilip tesislerde bedavaya konaklatılması gerekiyor. Bu sebeple çocuklara 2-3 yaşından beri futbol zorla oynattırılıyor.

Geniş İmkan Yelpazesi

Brezilya’da bir çocuk olduğunuzu düşünün. İleride futbolcu olmak istiyorsunuz ve oynamak isteyeceğiniz kulüpler az çok kafanızda belli oluyor: Barcelona, Real Madrid, Juventus, Bayern Münih, Manchester United… Ya yurtdışına gitmek istemiyorsanız? Merak etmeyin, Brezilya futbolu kulüp bazında da çok büyük bir endüstri. Flamengo’dan Corinthians’a, Cruzeiro’dan Palmeiras’a bir sürü büyük takımları var ve neredeyse hiçbir futbolcu boşta kalmıyor. Yani oynadığınız zamanda kafanız rahat oluyor ve sadece topu üç direğin arasından geçirmeye odaklanıyorsunuz.

Doğuştan Gelen Yetenek

Dünya üstünde birçok millet yaşamını sürdürüyor. Hepsini görünüşten ayırt edebilmek için belli başlı özellikleri biliyoruz. Bu özellikleri hemen her alanda istemeden kullanıyor ve çeşitli yargılara varıyoruz. Örneğin, sarı saçlı mavi gözlü bir insana Afrikalı demiyoruz. Peki nedir bu özellikler? Mesela baktığınız zaman, Rusların genel özellikleri uzun boylu, yapılı, uzuvlarının hepsinin kalın olmasıdır. Afrikalılara baktığınız zaman, orta boylu, siyah tenli, ellerinin içi beyaz ve biraz daha atletik olurlar. İş Brezilyalılara geldiğinde ayırt etmemizi sağlayan faktör bilek kalınlığı oluyor. Bilekleri o kadar ince ki arkadan baktığınız zaman kaval kemiğinden aşağısından sanki ip sarkıtılmış gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Brezilyalı top cambazlarına da avantaj sağlayan özellik bu. Bilekleri daha ince olduğundan daha esnek ve kıvrak oluyorlar. Böylece bizim saatlerimizi harcayıp yapamadığımız etkileyici ve zor görünen çalımları daha ilk denemelerinde yapıp sanki kolaymış gibi gösterebiliyorlar. Bu özellik incelendiğinde Portekizli oyuncularda da kendisini gösteriyor. Artı olarak Brezilyalıların üç ırkın (Avrupalılar, Portekizliler ve Afrikalılar) karışımından oluşması genetik özellikleri daha çeşitli hale getiriyor. Avrupalıların fizik kalitesini, Portekizlilerin bilek inceliğini, Afrikalıların da atletik özelliklerini almaları onlara büyük avantaj sağlıyor. Bu yüzden üçü birleştiği zaman her turnuvada zirveye oynayan bir takım karşımıza çıkıyor.

Özetle, Brezilya’da hem sevgiden hem de zorunluluktan oynanan bir oyundur futbol. Her nedenle oynarlarsa oynasınlar, Brezilyalılar top onların ayağına geçtiği zaman adeta topla birlikte dans edip rakip defansı ipe diziyorlar. Ben Ata Miraç Kılınçarslan, bu yazımda dünyanın

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency