Skip to content
sputnik-v-onay-alamadi-sosyal-cene-ahmet-onur-gungo

Çekya: Sputnik V Onayı İçin Yeterli Veri Yok

Çekya İlaç Düzenleme Kurumu, Rus Sputnik V aşısının klinik deneyleri için yeterli veriye sahip olmadıklarını belirterek aşıyla ilgili incelemeleri askıya aldı. Kremlin yönetimi ise Prag’ın kararının yaşanan diplomatik krizle ilişkili olduğunu ve politik özellik taşıdığını iddia etti.

Radiozurnal radyosuna konuşan İlaç Düzenleme Kurumu Direktörü İrena Storova, karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Aşı ile ilgili bize gelen belgeler kesinlikle yetersiz. Özellikle üretim veya kaliteyle ilgili veriler yetersiz. Henüz resmi bir süreç başlatılmadı, klinik test için herhangi bir talep almadık” dedi.

Aşı üreticilerinin gönderdiği belgelerin genelde binlerce sayfadan oluştuğunu kaydeden Storova, Sputnik V’nin geliştiricileri tarafından çok daha az sayıda veri gönderildiğini belirtti.

Çek Sağlık Bakanı Petr Arenberger, Nisan ayı başlarında Sputnik V’nin etkinliğini belirlemek için klinik araştırmalar yapılacağını söylemişti. Storova’ya göre, Çekya ajansı klinik deneyler için henüz bir başvuru almadı.

Kremlin: Karar, Taraflı Tutumun Bir Sonucu

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Çekya’nın kararının iki ülke arasında yaşanan diplomatik krizle ilişkili olduğunu söyledi. Prag yönetimini aşıya yönelik objektif yaklaşamamakla suçlayan Rusya, Avrupa Birliği ile aralarında sürmektte olan diplomatik krizler sebebiyle Sputnik V aşısına karşı bir tavır takınıldığını öne sürdü.

Sputnik V’nin en etkili aşılardan biri olduğunu vurgulayan Peskov, “Provokatif saikle alınan bu karar, en azından Çekya’nın çıkarına değil” ifadelerini kullandı.

Çekya Ve Rusya Arasındaki Diplomatik Gerginlik

Çekya, geçtiğimiz haftalarda, 2014 yılında Vrbietiec kentinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan mühimmat deposundaki patlamada rolleri olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamıştı.

Rusya ise iddiaları “temelsiz ve absürt” olarak nitelemiş, karşılıklılık esası gereği 20 Çek diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

Son olarak Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havlicek, Rusya nükleer enerji şirketi Rosatom’un Dukovany Nükleer Güç Santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını ifade etmişti.

BRICS Üyesinden de Sputnik V Onayı Çıkmadı

Geçtiğimiz günlerde, Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu’ndan (ANVISA) Rus Covid-19 aşısı Sputnik V’ye onay çıkmadı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin Rus aşısına yönelik talebini değerlendiren kurum, aşının “etkinliği” ve “güvenilirliği” konusunda yeterli veri olmamasından dolayı Sputnik V’nin ithal edilmesine karşı çıktı.

Sputnik V aşısı henüz Amerikan ve Avrupalı sağlık düzenleme kurumlarından onay alamamış durumda. Brezilyalı kurum ise uzmanlarının aşı hakkında ilettikleri “şüphelerden” dolayı bu tür bir karara imza atıldığını ifade etti.

Soldan sağa; Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Jinping, Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa, Hindistan Başbakanı Modi

BRICS (Brazil, Russia, India, China, South Africa) grubunda bulunan ve son on yılda politik bir yakınlık sergileyen Brezilya tarafından Rus aşısına yönelik böyle bir karar alınması dikkatleri çekmişti.

Rusya: Sputnik V Yüzde 97,6 Oranında Etkili

Rusya Covid-19’a karşı ürettiği ve Türkiye’de de üretimine başlanacak Sputnik V’nin, toplamda 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescil edildiğini bildiriyor.

Rus yetkililerin verdiği bilgilere göre, 5 Aralık 2020 ila 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da aşının her iki dozu ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen koronavirüs enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre, aşının yüzde 97,6 etkinlik gösterdiği belirtiliyor.

Türkiye de yakında Sputnik V aşısını kullanmaya başlayacak ülkeler arasında yer alıyor.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency