Skip to content
ceyda-bilir-sosyal-cene

Çin Pazarları Resmen Hayvanat Bahçesine Benziyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı yükselirken hastalık pandemiye (dünya çapında salgın) dönüştü. Koronavirüs’ün Çin pazarlarında satılan bir hayvandan bulaştığı iddiası ise tüm gözleri Çin mutfağına çevirdi. Hastalık tehlikesine rağmen farklı türden birçok hayvanın halen Çin halkının alışveriş yaptığı pazar tezgâhlarında sergilenmesi tepkilere yol açtı.

Elbette her ülkenin kendine has bir damak zevki ve yeme kültürü var fakat Çinlilerin yediklerini gördüğünüzde mideniz kaldırmayabilir. Tezgahlardan gıda niyetiyle satın alınanlar arasında köpekler, fareler, yılanlar, yarasalar gibi birçok hayvan yer almaya devam ediyor.

Türklerin Mide Bulandırıcı Bulduğu Çin Yemekleri

Yarasa çorbası içen Çinliler, dünyaya yayılan koronavirüsün yayılma nedeninin bu çorba olduğu iddialarını yalanladılar. Yine de bu çorbanın pek sağlıklı olduğunu düşünmemize imkan yok. Görmeye bile tahammül edemediğimiz, oldukça korkutucu ve tehlikeli olan örümcekleri ise Çin mutfağında kızartarak yiyorlar.

Çin’de Bir Pazar

Çin sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan yüksek alkollü likör türü baijiu ise “Beyaz şarap” anlamına gelmesine rağmen şarapla ilgisi olmayan bir içkidir. Türkiye’de Çin rakısı olarak da tanınan bu içki, ismi İngilizceye çevrilirken yaşanan karmaşadan dolayı, çoğu kez beyaz şarapla karıştırılabiliyor; fakat, aslında iki içki türünün birbiriyle ilgisi bulunmuyor. Baijiu, alkol oranı yüzde 40 ila 60 arasında değişen epey sert bir içki olmakla birlikte bazı türlerine ölü yılan, tavuk ayağı veya kertenkele ekleniyor. Ayrıca sürüngen hayvanların kuyruklarını da severek tüketiyorlar.

Yılanlı Baijiu İçkisi

Çin mutfağında deniz atı atıştırmalık olarak tüketiliyor. Çin mutfağının sevilen atıştırmalıklardan biri de zehirli böcekler kategorisine giren akrep! Akrepleri kızartıp çubuk patates gibi tüketiyorlar. Çinliler fare ve kurbağa etini de çok beğendiklerini söylüyorlar. Çerez niyetine de böcek yiyorlar. Sürüngenlerin hepsini tüketmeyi seven Çinliler, yılanları da oldukça severek tüketiyorlar. Galiba Çinliler sadece insan yemiyorlar.

Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi ülke genelinde salgın durumu kalkana kadar yabani hayvanlara yönelik ticari faaliyetlerin yasaklandığına ilişkin açıklamalar yaptı. Bununla birlikte yasağı çiğneyen işletmeler ve kişilerin cezalandırılacağı kaydedildi.

Yaban hayvan etinin yasaklanmasının ardından Çin’de protestolar yapılmaya başlandı. Halk yeme alışkanlıklarıyla ilgili tartışmaların önüne geçemezken virüsün burada satılan bir hayvandan insana geçtiği iddia edildi. Yeni tip korona virüsünün yapılan ilk araştırmalarda virüsün genetik yapısının yarasa ve Çin’e özgü yılan türlerine benzediği açıklanmış ve bu hayvanlardan kaynaklı olduğu üzerinde durulmuştu. Buna rağmen şirketler hükümeti yemek kültürünü reddetmekle suçladı ve insanları eski alışkanlığına dönmeye davet etti.

Çin’de zaman içinde kabul edilemez hale gelen kedi köpek tüketimini Tayvan, 2017’de yasaklamıştı. Düzenleme hayata geçerse domuz, büyükbaş-küçükbaş, eşek, tavuk, güvercin, tavşan, balık etlerinin tüketimine izin verilecek.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
9.2159
9.1993
EUR
EUR
10.6978
10.6785
GBP
GBP
12.6729
12.6071
CHF
CHF
10.0033
9.9394
SAR
SAR
2.4571
2.4526
JPY
JPY
8.0861
8.0330
RUB
RUB
0.1301
0.1284
CNY
CNY
1.4410
1.4224

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2021 | Melon Adworks Creative Agency