Skip to content

Covid-19’a Karşı En İyi Korumayı Sağlayan Kumaşlar

Koronavirüs dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Maske kullanımının zorunlu hale gelmesinden bu yana vatandaşlar evde maske yapımını öğrenmeye de başladı. ABD’de yürütülen bir araştırma, evde maske yapılması durumunda yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı en etkili koruma sağlayan kumaşların pamuk, ipek ve şifon olduğunu açıkladı.

Chicago Tribune’in haberine göre, Chicago Üniversitesinden Profesör Supratik Guha ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda görevli meslektaşları, Covid-19’a karşı en iyi korumayı sağlayan kumaşları belirlemek için 15’den fazla türünü inceledi.

ÇOK KÜÇÜK DAMLACIKLARA KARŞI FİLTRELEME

Supratik Guha ve ekibi yaptıkları çalışmada kumaş türlerinin, Covid-19 ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan çok küçük damlacıklara karşı filtreleme özelliklerini saptamaya odaklandı.

Araştırmada pamuk, ipek ve şifonun Covid-19’a karşı evde maske yapımında kullanılabilecek en etkili kumaşlar olduğu, sentetik ipek ve satenin çok fazla koruma sağlamadığı, sık dokunmuş pamuğun ipek, şifon ya da pazenle kombine edilmesinin ise çok daha iyi bir filtreleme imkanı sağladığı görüldü.

Ekibin çalışma sırasında N-95 ve cerrahi maskeleri de kıyaslama yapmak için testten geçirdiği belirtildi.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.