Skip to content
dikkat-daginikligi-nedir

Dikkat Dağınıklığı Nedir?

Dikkat dağınıklığı, bireyin bir iş veya üstüne çalıştığı şeyler üzerine yeterince odaklanamaması sorunudur. Genellikle küçük yaşlarda fark edilir ve okul hayatında zorlukların yaşanmasına sebep olabilir. İyileştirilmesi mümkün olan bir sorun olan dikkat dağınıklığı, önemsenmezse bireyin hayatı boyunca sorun yaratabilecek başka olguların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Dikkat dağınıklığının belirtilerini ve bundan nasıl kurtulabileceğinizi sizin için derledik.

Çocuklarda dikkat dağınıklığına sebep olacak birçok etken vardır: Bulundukları ortamdaki ışık, ses ve çocuğun ilgisini çekecek şeyler yani televizyon programları, oyuncak, elektronik cihazlar vb. Bunun yanı sıra dikkat dağınıklığına sebep olacak bir diğer sorun ise herhangi bir hastalık veya rahatsızlık olabilir. Yetişkinlerde de bu durum çok görülse de çocuklarda daha üst seviyededir. Doğuştan gelen ya da doğum sonrasında ortaya çıkmış fiziki bir sebeple ya da genetik sorunlar sebebiyle birey, yeterince odaklanamıyor olabilir.

Dikkat dağınıklığı, genellikle önemli bir sorun ve hastalık kaynaklı olabilecek bir şey olarak görülmemektedir. Ders çalışmayan ya da çalışamayan çocuklar “tembel” olarak nitelendirilmekte ya da çabucak yaptığı işi bırakıp başka bir işle uğraşan çocuklar “hiperaktif” olarak görülmektedir. Bu da dikkat dağınıklığı yaşayan bireylerin sorunlarının çözülmesini zorlaştırır. Öncelikle yapılması gereken dikkat dağınıklığının ciddi bir sorun olduğunu ve bireyin elinde olmadığını kabul etmektir.

Dikkat Dağınıklığının Belirtileri Nelerdir?

cocuklarda-dikkat-eksikligi

• Kendini ifade etmekte zorlanma
• Yeni isimler öğrenmekte zorluk çekme.
• Arkadaş çevresinde sorun yaşama
• Derslere dikkatini verememe, karşısındaki kişiyi dinlemekte zorlanma
• Bir iş ile uğraşırken dikkatini verememe, en ufak ses ile dikkatini oraya verme
• Yeni öğrendiği bazı şeyleri (toplama, çıkarma vb.) bir süre sonra hatırlayamama

• Dinlediği bir şeye takılı kalma aynı şeyi tekrar tekrar dinleme
• Söylenilen şeyleri uygulamakta zorlanma
• Eşyalarını kaybetme veya koyduğu yerleri unutma

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat dağınıklığının tedavisi için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bireyin odaklanmasını kuvvetlendiren ve dikkat seviyesini arttıran bu ilaçlar sayesinde dikkat dağınıklığı önemli ölçüde yok edilmektedir. Dikkat dağınıklığının fark edilmesi durumunda doğru teşhisin konulması için ilk başvurulması gereken yerler Çocuk Psikiyatrisi gibi uzman birimlerdir.

Dikkat dağınıklığının küçük yaşta fark edilip ilaçsız olarak azaltılması da mümkündür. Ebeveynlerin çocuklarını yakından takip etmesi ve yukarıda bahsettiğimiz belirtileri fark etmeleri durumunda yapmaları gereken ilk şey sabır göstermek olacaktır. Dikkat dağınıklığı sorunu ile mücadele eden bir çocuğa öğretmenlik yapmak zaman içinde sinirleri zorlayabilir. Bu yüzden karşımızdaki çocuğun dinlememesinin ya da dikkattini vermemesinin sebebinin istemsizce olduğunu unutmamak gerekir.

dikkat-eksikligi-tedavisi

Ebeveynlerin yapması gereken ise çocuğun dikkat dağınıklığı yaşadığı konuları tespit ederek bunları hem daha ilgi çekici hale getirmek hem de onunla uzun süreler harcayarak dikkatini toplamasına yardım etmeye çalışmak olmalıdır. Bu sayede çocuğun zihnine bir çeşit dikkat antrenmanı yaptırmış olursunuz ve dikkat dağınıklığı sorununun ilerleyen yıllarda gözle görülür bir biçimde azaldığını fark edersiniz.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency