Skip to content
yonetmen-doga-can-anafarta

Doğa Can Anafarta: “Gençlik Avantajdır, Onu İyi Kullanın”

15 Aralık 1987 Ankara doğumlu Doğa Can Anafarta, dizi ve film sektörüne girmek için tanıdık birilerinin referansına, avam tabirle sektör içinden bir tanıdığın torpiline ihtiyacınız olmadığının en başarılı temsillerinden biri. Çocukluk yıllarını yurt dışında geçirdi. 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema ve Tv Bölümü’nü kazandıktan sonra yatay geçişle Bilgi Üniversitesi’ne geçip 2009 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında yaptığı amatör çalışmalardan sonra 2009’da vizyona giren Mezuniyet filmi ile Türk Sinema tarihinin en genç yönetmeni ünvanını aldı. Bundan sonra prodüksiyon alanında devam ederken, bir dağıtım firmasında iki yıl süreyle alım sorumlusu olarak görev yaptı. 2015 yılında ‘Mihrez’, 2016 yılında ise ‘Alamet-i Kıyamet’ filmlerini yazıp yönettikten sonra ‘Biz Size Döneriz’ filmi ile komedi-dram türüne dönüş yaptı. Yönetmenliğini üstlendiği diğer filmleri Damat Takımı (2017), Gelin Takımı (2017), Enes Batur: Gerçek Kahraman (2019) ve Hababam Sınıfı Yeniden (2019). Anafarta’nın 17 Nisan tarihinde vizyona girmesi gereken Hababam Sınıfı Yaz Oyunları adlı son filmi ise koronavirüs sebebiyle 20 Kasım 2020 tarihine ertelendi. Aynı zamanda senarist olan Doğa Can Anafarta ile başarı yolunda yaşadıkları ve hedefleri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çocukluk yıllarınızı Türkiye dışında geçirmişsiniz? Hangi ülkedeydiniz? Türkiye’ye hangi sebeple geri döndünüz?

Annemle Almanya’da yaşadım. Onun işi gereğiyle gittik ben de dil öğrendim, yeni bir kültürle tanıştım. Onun iş süresi orada dolunca beraber Türkiye’ye döndük. Birde bir süre Amerika’da garsonluk yaptım ama birkaç aylığına…

Yönetmen olma fikri nasıl gelişti? Sinema Tv bölümünden mezun olmanızın etkisi var mı yoksa çocukluk yıllarınızda koyduğunuz bir hedef miydi?

Henüz yurt dışına taşınmadan önce 6-7 yaşlarında babamla Kadıköy’de bulunan sinemalara giderdik. Hafta sonları Fener maçlarına sonra da sinemaya giderdik. Yurt dışına taşındığımızda annem hem dilim olmadığı için hem de film merakım bitmesin diye bana sürekli video kasetler alırdı. Bu kasetler sayesinde yaklaşık 450 filmlik bir koleksiyon sahibi oldum. Ayrıca dil öğrenmeme de büyük katkı sağladı. Zaten matematik, fen vs. o konularda hiçbir zaman başarılı olamadım. Küçüklüğümden beri yapmak istediğim ve yapabileceğim tek iş buydu.

yonetmen-doga-can-anafarta-roportaj-damla-latin

Sinema sektörünün en genç yönetmenlerinden biri olmak nasıl bir duygu? Yaşıtlarınızın birçoğu hala kariyer hedefi koyma aşamasında iken Türkiye’nin başarılı genç isimleri arasına adınızı yazdırmak size ne hissettirdi?

İşimi yapabildiğim için mutluyum. Üniversite yıllarında çok uğraştım, çok atak yaptım. Yaptığım filmlerin kimi içime sinmedi ama yapa yapa öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Gençliği iyi kullanırsanız her zaman avantajdır ama benim gençlik artık bitiyor herhalde.

Türk sinema sektörü hakkındaki fikirlerinizi sormak istiyorum. 2020 yılında olmamıza rağmen ülkemizde hala sinema üzerine bir endüstrinin varlığından söz etmek pek mümkün değil. Bu durumun sebebini nasıl açıklarsınız? Türkiye’de sektör neden hızlı gelişmiyor?

Ben sektörümüzün güçlü olduğunu düşünüyorum. Özellikle dizi alanında dünyanın en fazla ihracat yapan ikinci ülkesiyiz yanlış bilmiyorsam. Bu bize kültür turizmi anlamında büyük katkı sağlayan bir durum. Biz küçükken Rocky, Rambo gibi filmleri izleyerek büyüdük onlara özendik, şimdi dünyanın bir yerinde insanlar bizim dizileri izleyip büyüyor. Sinema sektörüyle ilgili değişmesi gerektiğini düşündüğüm konu sezonun çok kısa olması. Dağıtımcılar, sinema salonları ve yapımcılar bir şekilde sinema sezonunu 12 aya uzatıp yaz aylarını da aktive etmesi lazım bence. O zaman film üretimi ve sinema sektörü kat kat büyüyecektir.

yonetmen-doga-can-anafarta

Türk sinema sektörüne katkıda bulunmak için yaptığınız çalışmalar dışında neleri hedefliyorsunuz? Kısa ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Açıkçası şu an tek hedefim şu virüs olayını atlatıp kariyerimi ileri taşımak. Bu virüs bizim sektöre büyük zarar veriyor, nasıl toparlayacağız hep beraber göreceğiz. Epey ilerisi için sorarsanız hayvan haklarıyla ilgili çalışmalar var aklımda ve çok ilerde kendimi geliştirebilirsem gençlere sektöre giriş dersi vermek istiyorum.

Ailenizde medya sektörüyle bağlantılı kimsenin olmadığından söz etmiştiniz? Ailenizin yabancı olduğu sinema sektörüne girişiniz nasıl karşılandı? Çatışma yaşadığınız durumlar oldu mu? Aileniz ve arkadaş çevreniz beklentinizi karşılayacak düzeyde destek oldular mı?

Yok özellikle ilk zamanlar herkes sinemacı tanıdığım olduğunu düşünüyordu ama ne ailemde ne arkadaşlarım arasında sinema sektöründe kimse yok. Bu belki şimdi öğrenci olan arkadaşlara ilham verir. Yani sektörden kimseyi tanımadan girdim bir şekilde. Ama hem ailem hem arkadaşlarım her zaman sonuna kadar destek verdi bu da benim en büyük şanslarımdan biriydi. Zaten arkadaşlarım ailem gibidir, onların desteğiyle bir sürü amatör ve sonunda ilk sinema filmimi çektim. Dürüst olmak gerekirse kimsenin onlar kadar iyi arkadaşları olduğunu düşünmüyorum ama her zaman öğrencilere söylediğim şey şudur, bencil olmayan insanlarla çevrenizi kurun. Buradan Baal Tayfa’ya selam olsun.

‘Biz Size Döneriz’ filminin çekimleri sırasında yaşadıklarınızdan ufak bir kesit paylaşır mısınız? Mesela en komik an, çözümünde zorlandığınız bir sorun ya da unutulmayacak bir anı?

Biz Size Döneriz’i çekerken Akın karakterini canlandıran Çağlar Ertuğrul’un bir tekne tepesinde dans etmesi gerekiyordu. O da etrafta yüzlerce insan olduğu için haklı olarak biraz gergindi. Onun rahatlaması için ben, tüm oyuncular ve vahşi ekip onunla birlikte sahneye çıkıp dans etmeye başladık. Günün sonunda Çağlar mükemmel dans etti ve kolektif çalışma sonucunda unutulmaz bir gün yaşadık. Biz Size Döneriz çok özel bir filmdi.

Bir filmi çekerken en çok neyi önemsiyorsunuz? Gişe başarısını mı yoksa üretmiş olmayı mı?

Üretimi, çekerken birlikte olduğum insanları, kurgularken çıkarken ürünü, galada insanların tepkilerini, ailemin yorumlarını, izleyicinin reaksiyonu hepsini önemsiyorum. Ama gişe önemsiz demek yalan olur. Çünkü gişe sizin bir sonraki filminizi yapmayı sağlayacak hem finansal açıdan hem motivasyon açısından en önemli unsurdur.

Senaryolarınızı yazarken genel ilham kaynağınız hayalleriniz mi yoksa sosyal çevrenizden esinlendiğiniz orijinal karakterler mi? Mesela ‘Biz Size Döneriz’ filminizin senaryosunu yazarken kendi hayatınızda yaşadığınız zorluklardan mı esinlendiniz?

Biz Size Döneriz benim üniversite yıllarında yazıp çektiğim bir öğrenci filmiydi. Daha sonra yapımcı ve dostum Kanat Doğramacı ile profesyonel bir şekilde tekrar çektik. Tabi ki hepsi çevrem ve kendi hayatımda yaşadıklarımdan esinlenerek yazdığım bir işti. Özellikle Biz Size Döneriz benim gelecek kaygısını dibine kadar yazdığım bir senaryoydu. Onu yazıp çekmemin temel nedeni, kendi kaygılarında yalnız olduğunu düşünen insanlara yalnız olmadıklarını hissettirebilmekti.

Sosyal medyada #bizsizedoneriz etiketi altında yazılan yorumlara baktığımızda bu amacınıza ulaşmışsınız gibi görünüyor 😊 Filmi izledikten sonra ‘Bu film beni anlatmış’ diyen o kadar çok insana denk geldim ki. Hedeflediğiniz noktaya ulaşmış olduğunuzun kanıtlarını görmek muhteşem bir duygu olmalı. Peki Türkiye ve dünya çapında tanınmış yönetmen ve senaristler arasında ilham aldığınız kimler var?

Çok var. Türkiye’de Ozan Açıktan. Dünyada Robert Zemeckis, Spielberg, Ron Howard, John Hughes, Copolla, Martin Scorsese ve daha onlarca. En sevdiğim filmler Godfather 2, Goodfellas, M ve Gremlins’tir.

Sosyal medya paylaşımlarınıza dayanarak sıkı bir hayvan dostu olduğunuzu söyleyebilirim. Bu konuya özellikle dikkat ediyorum çünkü hayvanları sevmeyenlerin insana ve doğaya faydasının dokunmayacağını düşünüyorum. Mesela hayvan sever bir yönetmen olarak bu konuya dair bir proje geliştirmeyi düşündünüz mü? Hayvanların çektikleri sıkıntılar üzerine farkındalık oluşturacak bir film yapma fikrine ne dersiniz?

Bu soruyu tahmin etmeden birkaç soru öncesinde cevaplamışım aslında 😊 Hayvan haklarını korumanın filmle olabileceğine pek inanmıyorum maalesef. Ama ilerde ekonomik durumum izin verirse, çevremdeki insanlarla hayata geçirmek istediğim bir proje var. Şu an bahsetmem doğru olmaz, daha bilinçli bir şekilde anlatırım zamanı gelince.

Karantina günlerinde öğrencilere hangi filmleri izlemelerini tavsiye edersiniz?

M, Rear Window, To Kill a Mockingbird, Z, Mean Streets, Goodfellas, Godfather I,II, Cape Fear, Back To the future, The Untouchables, Halloween, Scream, The Prestige, Memento, The Apartment, Sleepless in Seattle, The Prisoners, La Finestra di fronte, 8 ½, Blow UP

Karantina sürecini nasıl değerlendirdiniz? Neler yaptınız? Salgın sona erdikten sonra ilk ne yapmayı planlıyorsunuz?

İspanyolca öğrenme hayalim var, onun başlangıcını yaptım. Çok amatörce yoga yapıyorum. Bir senaryo üzerinde çalışıyorum ve birçok film-dizi izliyorum. Bu olay bitince arkadaşlarıma salya sümük sarılıcam.

Şimdiki tecrübelerinizle hala Sinema TV bölümünde öğrenci olsaydınız neler yapardınız ve nelerden sakınırdınız?

Farklı hiçbir şey yapmazdım. O yıllarda kazandığım tecrübeler ve dostlar hala hayatımın bir parçası

Ben de İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa TBMYO’da Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümünde öğrenciyim. Bizim bölümdeki arkadaşlarıma ve sinema TV sektörüyle bağlantılı bölümlerde okuyan öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir önceki soruda biraz cevaplamış oldum ama birkaç şey daha söyleyebilirim. Mesela şu, iyi-kötü bir şeyler yapın. Çevrenizdeki insanlar sizi eleştirecektir, yaptığınız şeyleri küçümseyecektir ama yapacağınız en kötü iş bile hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Ve o eleştirip, kendinizi kötü hissetmenizi sağlayan insanlar çoğu zaman hayatları boyunca hiçbir şey yapmayan ekip olarak kalır. Arkadaşlarınızı iyi seçin, asla tembellik yapmayın çünkü sete girdiğiniz zaman ilk göze batanlar tembel insanlardır. Saldırgan ve hırslı bir şekilde yolunuza devam edin.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency