Skip to content
fotografcilik-egitimi-zehra-gemici-puf-noktasi

Etkili Fotoğraf Çekmek İçin Öneriler

Güzel fotoğraf çekmek günümüzde birçok kişinin hobisi olmaya başladı. Üstelik artık akıllı telefonlarla bile etkili fotoğraflar ortaya çıkabilmekte. Fotoğraf çekim teknikleri özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayanların merak ettikleri konulardır. Hadi gelin biraz detaya inelim. Unutmayın pahalı bir kameraya sahip olmanız iyi bir fotoğrafçı olduğunuz anlamına gelmez. En iyi kamera o anda yanınızda olandır.

1- Işığınızı ayarlayın

Fotoğraf çekim teknikleri açısından ışık, bir fotoğrafçının profesyonelce kullanabildiği aracı olmalıdır. Fotoğrafçı doğal ve yapay ışıkta nasıl çekim yapacağını bilmelidir. Işık kaynağı konuya çok yakın konumlandırılmış, bir cephe ışığı veriyorsa, konu üzerinde doku ve derinlik etkisi vermeyen bir aydınlanma sağlanır. Işık kaynağı konu ile 90 derecelik bir açı yapacak şekilde kaydırıldığında doku ve derinlik etkisi gittikçe artar. Mevsimi, zamanı ve konuyu hesaba katarak ve bu püf noktalarını kullanarak çekim yapılabilir.

2- Kompozisyonu iyi ayarlayın

Fotoğraf çekme teknikleri arasında olmazsa olmaz kompozisyon gelir. Kompozisyon yaratmadan fotoğraf çektiğinizde anlamı yakalayamazsınız. İyi bir kompozisyon içinde öncelikli olarak fotoğrafta ilgi odağını belirlemelisiniz. Ardından fotoğraftaki hareketi vurgulamak için düşük enstantane seçip pozlama sırasında zoom halkasını çevirebilirsiniz. Ayrıca ritmi bozan nesneleri fotoğraf karesinden atmanız gerekir.

3- Ritmi hissedin

Belli aralıklarla dizilen şeyleri dümdüz çekmek yerine bir perspektif yaratarak çekerseniz fotoğraf daha bakılası hale gelir. Perspektif yaratamıyorsanız ritmi başlatan nesneyi fotoğrafın bir kenarına, bitireni de öbür kenarına koyarsanız, insanda o nesneden daha fazla olduğu düşüncesi bırakır.

Yukarıdaki fotoğrafta öne yerleştirilen kaya manzaraya derinlik katmak için kullanılmıştır

4- Pozlamaya özen gösterin

Fotoğraf çekim teknikleri arasında en önemlilerden biri pozlandırmadır. Pozlandırma, ışığı makine aracılığı ile kaydetme işlemidir. Doğru bir pozlama ayarı için diyafram ve enstantaneyi iyi kullanmak gerekir. Işığın sensöre ya da filme ne kadar sürede gireceğini enstantane, ne miktarda gireceğini ise diyafram belirler. Dengeli bir şekilde kullanılan bu iki öğe doğru pozlamayı sağlar. Dijital makinelerde otomatik ayar yapabilirsiniz ancak iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız ayarlarınızı kendiniz düzenlemelisiniz. Öğrenme sürecinde ise eş değerlik yasasından yararlanabilirsiniz. Işığın makineye giriş şiddeti olan diyafram ne kadar artırılırsa ışığın makineye giriş süresi olan enstantanenin de o kadar artırılması gerekir. Enstantane arttıkça ışık daha az sürede içeri girer ve doğru fotoğraflar çekilir.

5- Hareketi vurgulayın

Örneğin; hızlı bir araba çekerken makineyi de objeyle aynı anda hareket ettirin. Fotoğraf ne çok hızlı ne de çok yavaş çekilmeli. En ideal çekim hızı 1/15 saniyedir. Obje sabit, arka plan hareketli olduğu için objenin hareketi hissedilir. Ya da cihazı sabit tutup pozlamayı birazcık daha uzatıp çekerseniz de objenin silik görüntüsü hareket hissi uyandırır.

ritim-fotografi-iyi-bir-fotografci-nasil-olunur-zehra-gemici-1
Ritim fotoğrafına bir örnek

6- Renklerle oynamaktan korkmayın

Fotoğrafa birazcık ışık ekleyip birazcık da gölgelendirmek kontrastı artırır ve daha güzel görüntü oluşur. Sıcak renkler fotoğrafa sempati katar. Doğa fotoğraflarında doygunluğu biraz artırırsanız renkler daha da belirginleşir.

7- Objeyi ayarlayın

İyi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız alan derinliğini es geçmeyin. Fotoğraf çekim teknikleri arasında en önemlilerden olan alan derinliğinde dikkat etmeniz gereken fotoğrafın en net kısmının sizin netlemeyi yaptığınız nokta olmasıdır. Açık diyafram değerlerinde (ör: f:2,8) net alan derinliği azalır. Kısık diyaframda (ör. f:22) da tersine net alan derinliği artar. Dar açılı objektiflerde (ör.200mm) optik kuralları gereği netlediğimiz alanın arkasında ve önünde bulunan nesnelerin netliği azalır. Çekilecek konu objektife yakınlaştıkça net alan derinliği o oranda azalır. Bu 3 duruma dikkat ettiğinizde daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

sosyal-cene-kaliteli-profesyonel-fotograf-nasil-cekilir-egitimi
8- ISO değeri

Profesyonel fotoğraf çekim teknikleri arasında yer alan ISO değeri her fotoğrafçının bilmesi gereken bir konudur. Fotoğraf makinenizdeki sensörlerin ışığa olan duyarlılık derecesi anlamına gelen ISO 50 ile 102400 arasında değer alabilmektedir. ISO ayarı yaparken sensöre gönderilen voltajı düşürmeniz ve fotoğraftaki gürültüyü engellemeniz gerekmektedir. Yetersiz ışıkta manzara fotoğrafları çekerken düşük ISO değerlerinde düşük estantene değeri kullanarak çekim yapmamız gerekecektir.

9- Beyaz ayarını unutmayın

Fotoğraf teknikleri öğrenilirken beyaz ayarına değinilmeden olmaz. Beyaz ayarı; ışığın ısısıyla ilgilidir. Işığın ısısı KELVİN (K) ile gösterilir. Ana ışık kaynağı olan güneşin, gün doğumunda renk sıcaklığı 3100-4300 Kelvin, gün ortasında 5000-7000 Kelvin, kapalı-bulutlu bir havada 6000-8000 Kelvin ve günbatımında 2500-3100 Kelvin arasında değişir. Dolayısıyla fotoğraf çekerken bu değerlere dikkat edilmelidir. Kelvin dereceleri 5500 k nin altına doğru indiğinde renk spektrumunun sıcak tonlarına doğru gideriz yani sarı, yeşil, turuncu ve kırmızı renkler fotoğrafımıza hakim olmağa başlar. 5500 K üstüne çıkıldığında ise soğuk tonlara yani mavi renge doğru gidilir. Makinelerde beyaz ayarı seçeneği olduğu için fotoğrafçılar bu ayarı rahatça yapabilirler. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için otomatik mod faydalı olacaktır.

10- Perspektif

Kompozisyon yaratırken perspektifi de göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Konuya yaklaştıkça derinlik etkisi perspektif artar, planlar arasındaki mesafeler büyür ve planlar birbirinden ayrılır. Bu püf noktasını kullanarak derinlik etkisi ile harika kareler yakalayabilirsiniz. Fotoğraf çekme teknikleri sayesinde sağlıklı perspektifler yakalarsınız

perspektif-fotograf-ornekleri-fotografcilik
Perspektif fotoğrafa bir örnek
11- Doku

Fotoğraf nasıl çekilir diye merak edenler fotoğraf çekim teknikleri arasında yer alan doku konusunu da es geçmemeliler. Doku ışığın konuya yatık geldiği zamanlarda belirginleşen bir vurgulama öğesi olarak fotoğrafınıza anlık etki katar. Rüzgarın ağaç dallarını hareketlendirmesi, akan nehirler fotoğrafa görsel efekt katacaktır. Çarpıcı fotoğraflar için doku öğesini kullanmanız önemlidir.

12- Yardımcı ekipmanlardan faydalanın

Tripod, flaş, filtreler gibi fotoğraf çekmek için her zaman yanınızda olsun. Yeni başladığınız fotoğrafçılık serüveninizde daha hızlı gelişmenizi bu ekipmanlar sağlayacaktır. Fotoğraf teknikleri böylece daha hızlı uygulanacaktır.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6458
18.6123
EUR
EUR
19.4556
19.4206
GBP
GBP
22.6543
22.5369
CHF
CHF
19.7973
19.6710
SAR
SAR
4.9602
4.9513
JPY
JPY
13.7101
13.6199
RUB
RUB
0.3067
0.3028
CNY
CNY
2.6488
2.6146

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency