Skip to content

EVCİL HAYVANLAR COVİD-19 AÇISINDAN TEHDİT Mİ?

evcil-hayvandan-koronavirus-bulasir-mi

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “Şimdiye kadar evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır” dedi.

İVHO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arslan, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün insanlara ilk olarak bir yabani hayvan kaynağından bulaştığını tahmin ettiğini ancak takip eden vakalarda çoğunlukla insandan insana bulaşma görüldüğünü bildirmektedir. Şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunamamıştır.” açıklamasında bulundu.

“Koronavirüste, evcil hayvanlar insanlar için tehdit değiller!“

Yapılan açıklamada, bilgi kirliliğinin olmaması gerektiğini, DSÖ ve diğer uluslararası yetkili kuruluşların yapılan bilimsel çalışmalara bakarak koronavirüsün evcil hayvanlardan insanlara geçtiğine dair herhangi bir veri olmadığını vurguladı.

Arslan, bilgi kirliliği nedeniyle vatandaşlardan gelen soruların arttığını ancak bu virüsün evcil hayvanlardan insana bulaşmayacağını belirtti.

Yayılan yanlış bilgileri ciddiye almayarak, yetkililerin açıklamalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Sizin ve dostunuzun sağlığı için temel hijyen ve korunma kurallarına uyunuz.” mesajını verdi.

Biz evlerimizde kendimizi bu virüsten korumaya çalışırken evleri sokak olan hayvanlarımızı da unutmayalım. Kapılarımızın önüne koyacağımız bir kap su ve mama birçok canın karnını doyuracaktır. Onların bizlere ihtiyaç duyduğunu hep hatırlayalım.

KAYNAK: http://tiny.cc/sajanz

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.