Skip to content
ferda-yildirim-roportaji

Ferda Yıldırım ile Röportaj

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransızca Öğretmenliği bölümü mezunu olan Ferda Yıldırım, çalışma hayatına Radyo D, Radyo Foreks ve Hür FM’de radyoculuk yaparak başladı. 2000 yılında televizyonculuğa geçiş yapan Yıldırım 2005 yılına kadar Kanal D’de ana haber spikeri ve editör olarak görev yaptı. 2005 – 2008 yılları arasında ise Habertürk ekranlarında yayınlanan “Uyandırma Servisi” isimli programın hem editörlüğünü hem de sunuculuğunu yürüttü. Aynı yıllarda Alem FM radyoda haber merkezinde çalıştı. Ferda Yıldırım, 2008 yılında Doğa Rutkay ile “Her Şeyi Söylemek Mümkün”, “Şans Kapıdan Bakınca”, “Zevkler ve renkler” gibi pek çok programda editörlük yaptı. 2008-2010 yıllarında Cine 5 televizyonunda ana haber sundu. 2010 yılında Beyaz TV’ye geçiş yaparak ana haber spikerliğine devam etti. Halen Beyaz TV ekranlarında program sunuculuğu yapan Ferda Yıldırım ile hayatı ve mesleği hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba Ferda Hanım. Kaç yıldır medya sektöründesiniz?

17 yaşından bu yana sektördeyim. Kariyerimin son iki yıla kadar olan bölümü hep haberin içinde geçti. En son Beyaz TV’de on yıl boyunca ana haberi sundum. Evlenip şehir değiştirince haberden ayrıldım ve iki sezondur yine Beyaz TV’de Her Açıdan isimli programı sunmaktayım.

Televizyonculuğa olan merakınız ne zaman başladı? Şu an hayal ettiğiniz yerde misiniz?

Radyoculukla başladım mesleğe, radyodan televizyona geçişimde de Fatih Altaylı’nın büyük katkısı oldu. Zaten mesleğimi çok severek icra ettiğim için hayal ettiğim şeyin içindeyim. O sebeple bu anlamda özel bir hayale sahip değilim.

Sizin birçok canlı yayınlanan programınızı izliyoruz, istenmeyen olası bir durum olduğunda nasıl kontrol altına alıyorsunuz?

Meslekte uzun yıllar geçirince istenmeyen durumlara karşı refleks geliştiriyorsunuz. O refleks sebebiyle istenmeyen durumlar izleyiciye yansımadan hallediliyor. Sanırım ben de bazı reflekslerimin gelişmiş olmasını meslekteki uzun yıllarıma ve çokça canlı yayına borçluyum.

Ferda Yıldırım bir gününü genellikle nasıl geçirir?

Bir koca gün programla ilgili konuk eşleşmesi, konulara hazırlanmayla geçiyor. Onun dışında kalan zamanı yeni bir şeyler öğrenmeye harcıyorum zira bu meslekte öğrenmeye ara verirseniz ayakta kalamazsınız.

Sunuculuk hayatınızda karşılaştığınız en ilginç ve unutamadığınız anınızı paylaşır mısınız?

Abdullah Öcalan’ın uçakla Türkiye’ye getirildiği yayınımı hiç unutamam.

Covid-19 hayatımıza girdiği günden beri resmen dünyada hayat durma noktasına geldi. Bu zorlu süreçte medyaya büyük iş düştü. Bu süreçte siz kendinizi fiziki ve psikolojik olarak nasıl korudunuz? Sizi nasıl etkiledi?

Elimden geldiği kadar güçlü durmaya çalışıyorum çünkü benim anlayışıma göre olan olmuştur olacak olan da aslında olmuştur. Sadece konakladığımız bir dünyaya sıkı sıkıya bağlanmaktan yana değilim. O sebeple ‘bugünler geçecek elbet’ düsturuyla geçirdim geride kalan karantina sürecini.

Güncel haberlere erişim noktasında sosyal ağlardaki haberlere ne kadar güvenilebilir? Medyada haber yayımlanırken nasıl bir filtreden geçiyor?

Artık yeni medya bildiğiniz gibi bir ders. Daha da sıkı bir şekilde okullarda medya okur yazarlığı dersi verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Çünkü yalan haber her yerde. Bilhassa sosyal medyada bir haberi paylaşmadan birkaç farklı kaynaktan teyit etmek gerekiyor.

Sizin gibi bu mesleği seçmek isteyen arkadaşlarımıza ne söylemek istersiniz? Bu meslek için gerekli yetenekler nelerdir?

Okumak gerekiyor ve hep yeni şeyler öğrenmek lazım. Hayatı okumak, yeniliklere uyum sağlamak da son derece önemli. Malum artık yeni bir dünyanın eşiğindeyiz.

Hayatınız boyunca öğrendiğiniz en büyük tecrübeniz nedir?

Her düştüğümüzde yeniden ayağa kalkabilecek bir donanımla yaratılmışız. O yüzden hayattan öğrendiğim bir şey var ki o da: Yol onun, varlık onun gerisi angarya!

Çok keyifli bir röportaj oldu. Değerli vaktinizi ayırıp sorularımı cevaplandırdığınız için İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa TBMYO Radyo ve Televizyon Teknolojisi bölümü öğrencileri adına çok teşekkür ederim.

Tüm genç kardeşlerime sevgi ve selamlarımla…

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5195
18.4862
EUR
EUR
17.7029
17.6711
GBP
GBP
19.7764
19.6738
CHF
CHF
18.7146
18.5952
SAR
SAR
4.9192
4.9104
JPY
JPY
12.8282
12.7438
RUB
RUB
0.3178
0.3137
CNY
CNY
2.5729
2.5397

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency