Skip to content
sumatra-orangutani-sosyal-cene

Gelecek Nesillerin Göremeyeceği 13 Hayvan

Değişen iklim şartları ve doğa koşulları sebebiyle her yıl birçok hayvan türü, nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ormanları kestiğimiz, nehirlerden çok fazla su kullandığımız ve okyanuslara atıklar attığımız gibi birçok hayvanın neslinin tükenmesine de biz sebep oluyoruz. Bunların dışında soy tükenmesinin birçok nedeni vardır. Örneğin dinozorların nesli, çok büyük bir göktaşı nedeni ile tükenmiştir ya da Buzul Çağı’nda yaşamış hayvanların nesli soğuk iklim şartlarına uyum sağlayamadıkları için tükenmiştir. Ancak tekrardan göz önüne almak gerekirse birçok türün tükenmesine neden olan en önemli unsur insandır.

Kullandığımız plastik atıklar, arabalar, teknolojik cihazlar; kirlettiğimiz denizler, ormanlar ve keyif için avladığımız hayvanlar. Hepsi birçok hayvan neslinin tükenmesine neden oluyor. Dünya Korunma Birliği’ne göre 1500 yılından itibaren 784 türün tükendiği kesin olarak kanıtlanmıştır. Bilim insanları, eski çağlarda beslenmek ve korunmak için hayvanları öldüren insanın, yüzyıllar içinde hayvanları öldürme nedenlerinin çeşitlendiğine ve giderek bunu bir katliama dönüştürdüğüne dikkati çekiyor. Küresel ısınma, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının giderek küçülmesi nedeniyle birçok hayvan türü, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanları derledik.

Cava Gergedanı

Endonezya’nın Cava Adası’nda Ujung Kulon Ulusal Parkı’nda 58 ila 68 Cava gergedanının yaşadığı sanılıyor. Bu ulusal parkta koruma altında olan Cava gergedanlarının sayısını arttırma çalışmaları devam ediyor. Gergedanların boynuzları Çin ve diğer Asya ülkelerinde geleneksel ilaç yapımında kullanılıyor.

Çita

Kedigiller familyasından olan çitalar, dünyanın en hızlı koşan kara hayvanları olarak biliniyor. Ancak 2016’da çitaların sayısının 7 binlere kadar düştüğü ve yüksek risk altında oldukları açıklandı. Çita popülasyonu en çok Asya bölgesinde zarar görüyor.

Sumatra Orangutanı

Doğal ortamlarında 50’li yaşlarını nadiren gören Sumatra orangutanlarından 2018 yılı verilerine göre dünyada yalnızca 14,600 tane kaldı. Dünyanın en yaşlı Sumatra orangutanı ise geçen yıl 62 yaşında Avustralya’nın Perth kentindeki bir hayvanat bahçesinde öldü.

Macellan Pengueni

Küresel ısınmanın bir diğer kurbanı da Macellan penguenleri. Özellikle Güney Arjantin’de büyük risk altında bulunan bu penguenler, Antarktika’nın buzlu sularında yaşayan balıkların azalması ve okyanus akıntılarının ısınması nedeniyle göç ediyor. Yeni yiyecek bulmak için yüzlerce kilometre seyahat etmek zorunda kalan penguenler, bu yolculuk sırasında diğer canlılar tarafından yeniyorlar.

Cross River Gorili

Nijerya-Kamerun sınırındaki Cross Nehri etrafında yaşayan bu canlı türünün nüfusu 1995-2010 yıllarında yüzde 59 oranında azaldı. Cross Nehri gorilinin şimdiki sayısının 300 civarı olduğu tahmin ediliyor. Doğal ortamlarının tahribatı ve kaçak avcılık nedeniyle Cross River gorili nesli tükenmekte olan türler arasında yer alıyor. Afrika’da patlak veren Ebola salgını, bu goril türünün nüfusunun azalmasında etkili oldu.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Boyları 2 metreye ulaşabilen ve ortalama 600-1000 kg ağırlığa sahip olan deri sırtlı deniz kaplumbağaları, tropikal ve tropik altı okyanuslarda yaşıyor. Bu kaplumbağaların 110 milyon yıl kadar önce Kretase Dönem’de evrimleştiği tahmin ediliyor. Ortalama 30-50 yıl yaşıyorlar. Ancak onlar da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Kutup Ayıları

Kutup ayıları nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinin başında geliyor. Nesillerinin tükenmesinin en büyük sebebiyse iklim değişikliği. Avlanmak, beslenmek ve dinlenmek için kullandıkları buz kütleleri, iklim değişikliği nedeniyle büyük bir hızla eriyor. Bu durum onların hayatta kalmalarını zorlaştırıyor. Kutup ayılarının nüfusları son 10 yılda yarı yarıya düştü. Yani bu güzel canlılar iklim değişikliğine karşı verdikleri savaşı maalesef kaybediyorlar.

Dağ Gorili

Doğu gorillerinin iki alt türünden biri olan Dağ gorilleri genellikle Uganda’da, Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda’nın volkanik yamaçlarında ve Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda yaşarlar. Yaşam alanlarının diğer gorillere göre daha küçük olması tükenme risklerini arttırmakta. Dağ gorilleri 1996 ile 2016 yılları arasında popülasyonlarının %70’ini kaybettiler.

Sumatra Kaplanı

Yeryüzündeki en küçük kaplan türü olarak bilinen Sumatra kaplanlarının sayısının 400’den az olduğu biliniyor. Buna rağmen Sumatra Adası’nın Riau eyaletinin Muara Lembu köyünde tuzağa takılan dişi bir Sumatra kaplanı ölü bulunmuştu. Yani nesli tükenen hayvanların en büyük düşmanı ne yazık ki insanlar.

Kara Ayaklı Gelincik

Sansargiller familyasına dahil olan kara ayaklı gelincik, Kuzey Amerika’ya özgü bir memeli hayvan. Kanada’da soyları tükense de Amerika Birleşik Devletleri’nde varlıklarını sürdürüyorlar. Ancak nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Deniz İguanası

Uzunluğu 2 metreyi bulan deniz iguanası, dünyadaki tek okyanus kertenkelesi. Ancak diğer hayvanların avlanmak için sık sık tercih ettiği deniz iguanaları ne yazık ki tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Pigme Borneo Fili

Borneo’nun kuzeydoğusunda yaşayan bu filler, Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa olurlar. Aynı zamanda çok daha uysal olan Borneo filleri, Palmiye ekimlerinin otlak alanlarını azaltması nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Mekong Dev Yayın Balığı

Pangasidae familyasından Mekong Irmağının alt kısmında yaşayan bu balık türü, ortalama 3 metre boyunda ve 300 kilo ağırlığında oluyor. Dünya’nın en büyük tatlı su balığı olduğu tahmin ediliyor. Ancak çok fazla avlanıldığı için soyu tükenmek üzere. Bu yüzden Laos’ta bu balığı avlanmak yasak.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6458
18.6123
EUR
EUR
19.4556
19.4206
GBP
GBP
22.6543
22.5369
CHF
CHF
19.7973
19.6710
SAR
SAR
4.9602
4.9513
JPY
JPY
13.7101
13.6199
RUB
RUB
0.3067
0.3028
CNY
CNY
2.6488
2.6146

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency