Skip to content
iletisim-hitabet-konusma-sanati-yusuf-has-hacib-ahmet-onur-gungor-sosyal-cene

Güçlü İletişim, Güçlü Sen!

Hayatınız boyunca her gün yaptığınız bir şeyler düşünün. Aklınızda neler geldi? Benim; uyumak, yemek yemek, bir de… neydi o? Heh, iletişim kurmak. Lafı ağzımdan aldınız. Hayatımız boyunca aynı uyumak gibi, yemek yemek gibi bireylerle iletişim halinde oluyoruz. Haberiniz olsun, bu cümleden sonra iletişim kelimesine fazlasıyla rastlayacaksınız.

O zaman söze öncelikle iletişimin aslında ne olduğunu anlatmakla başlıyorum. İletişim, bireylerin çeşitli yollarla (konuşma, beden dili kullanımı vb.) birbirleriyle etkileşim halinde bulunmasıdır. Aynı zamanda iletişimin kurulan veya kurulacak ilişkilerin sağlıklı olması açısından önemi büyüktür.

Peki hiç düşündünüz mü, ne kadar iyi yapabiliyorsunuz bu işi? İletişim becerileriniz güçlü mü? Bireylerle aranızdaki iletişim ne kadar sağlıklı?

Güçlü bir iletişim becerisi hayatımız için çok önemlidir. Hayatımız boyunca her yerde her zaman bireylerle iletişim halinde olmak durumundayız. Bir sunum yaparken, kendimizi ifade etmek istediğimizde, iş görüşmelerinde ve başka birçok alanda güçlü bir iletişim becerisi bize kilitli kapıların anahtarını teslim eder. Güçlü bir iletişim becerisine sahip olmadığımız zaman ittirerek açabileceğimiz kapıları bile açamayacak halde oluruz. Neyse ki bazı püf noktalarla iletişim becerilerimizi güçlendirebiliriz.

Dikkatli dinleyin

Hani hep derler ya “anlamadan, dinlemeden yorum yapma” diye, öyle bir şeyden bahsediyorum ilk maddemizde. Karşımızdaki kişiyi ilgiyle ve dikkatle dinlemek iletişimin kalitesini fazlasıyla arttıracaktır. Karşımızdaki kişiyi dinlediğimizi göstermek, o kişinin iletişimden verim alacağı ve iletişim kurmak için daha istekli olacağını gösterir niteliktedir. Başka bir pencereden baktığımız zaman da karşımızdaki kişinin dediklerini algılayıp yorum yapmak, kendimizi karşı tarafa istediğimiz biçimde ifade etmemize olanak sağlıyor olacak.


Empatiyi ve empatinin gücünü kullanın

İlişkilerin içinde büyük bir yer kaplayan empati, aslında iletişimin özünde yer alıyor. Karşımızdaki kişinin düşüncelerini de gözden geçirmek iletişimin kalitesini arttırıp iletişim mekanizmasındaki bireylerin birbirleriyle olan etkileşimini attıracaktır.


Ön yargıları yıkın

Bu dünyada ön yargıyla yaklaştığımız çoğu şeyin sonu hüsrandır. Bir köpeğin size doğru koştuğunu düşünün, ısıracağını düşünüp sevmemezlik yaptınız ve kaçtınız, belki de sevilmeye ihtiyacı olan bir köpeği ortada bırakmış oldunuz. Aynı bu örnekteki gibi, iletişimde karşı tarafa veyahut karşı tarafın söylediklerine tepkiyle yaklaşırsanız iletişimde iki tarafın da verimini düşürmüş olursunuz. Buna yer vermeyip karşımızdakini tarafsız dinlemek ise doğru olandır.


Eleştirilere kulak kapamayın

Bazen bazı eleştiriler ne kadar can sıkıcı olsa da eleştirilere açık olmanın iletişimdeki rolü büyüktür. Eğer kendinizi iletişim konusunda yeterli bulmuyorsanız ve gelişmek istiyorsanız her şeyden önce eleştirilere ve değişime açık olmalısınız. Bu hayatta hiçbir şey saniyede güzelleşmez, öğrenmek istediğiniz bir şeyi de saniyesinde öğrenemezsiniz. Cesur olup her şeyin nedenlerini ve sonuçlarını kabullenerek bir yolda ilerlemeniz size kat kat güzellikle dönecektir.


Beden dili, hitap ve ses tonuna dikkat!

İletişim, yalnızca konuşarak bireylerle anlaşmaktan ibaret değildir. Bir köpeği sevmek, bir çiçeği sulamak da onunla iletişim halinde olmaktır. İletişim kelimesi geçince akla gelen ne kadar konuşmak olsa da beden dili de iletişim için çok önemli bir faktördür. Örneklerle açıklamak gerekirse; eğer karşınızdakini dinlerken veya o kişiye iletmek istediğinizi aktarırken durmadan omuzlarını düşürür, sıkıntılı nefesler verir, etrafta göz gezdirmek tarzı eylemlerde bulunursanız karşı tarafın motivasyonunu düşürür ve iletişimin kalitesini azaltmış olursunuz. Başka örneklerle; eğer karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken ona onaylarcasına bakışlar atar, göz temasını kaçırmazsanız o kişiyle iletişim halinde olmaktan zevk duyduğunuzu gösterir, o kişiye iletişim konusunda cesaret vermiş olursunuz. Göz teması konusunda bir teknikten bahsetmem gerekirse, bilinçli olarak dinleyicinin önce bir gözüne sonra diğer gözüne bakmak oldukça işe yarar. Karşınızdaki bireyin sırasıyla iki gözüne de bakmak gözlerinizin parlamasını sağlar. Başka bir teknik de dinleyicinin yüzünde bir “T” harfi olduğunu hayal etmektir. Harfin yatay çizgisinin karşınızdaki kişinin kaşlarına, dikey çizgisinin de burnuna denk geldiğini hayal edip çizgileri gözlerinizle takip etmenizdir.

Bir başka konu da iletişim halinde olduğunuz kişiye hitap şekliniz ve ses tonunuzdur. Bunlar da en az beden dili kadar iletişimde büyük yer edinmektedir. Bazı kaynaklardan duyduğuma göre insanın ses tonu vermek istediği sinyali nasıl algılatacağını büyük ölçüde etkiliyor. Bir kişiye yüksek sesle anlatacağınız şeyler bazen bir heyecanı bazen de bir siniri ifade ederken, kısık ses daha gizli ve özel şeyleri ifade edebiliyor. Bunun yanı sıra iletişim halinde olduğunuz bireyle aranızdaki ilişkinin boyutuna göre ses tonunuzu ve hitap şeklinizi ayarlamak, karşı tarafı iletişimde daha konforlu hissettirecektir. Aynı zamanda beden dilinizin, ses tonunuzun ve hitaplarınızın hepsinin bir dengede olması aranızdaki uyumu dengeler.


Net olmaktan zarar gelmez!

Anlatmak istediklerinizi yalın, sade ve net biçimde aktarmanız, karşı tarafın sizi daha iyi algılamasına olanak sağlayacaktır. Karşı tarafın sizi daha iyi anlayabilmesi için buna dikkat etmeniz büyük ölçüde iletişimi güçlendirecektir.


İletişim aracınızı doğru seçin

Son olarak iletişimde ne söylediğiniz kadar ve nasıl söylediğiniz de önemlidir. Örneğin yüz yüze görüşme ve mesajlaşma arasında farklar vardır. Hangi iletişim aracının sizi doğru şekilde ifade edebileceğini düşünün ve ona göre hareket edin. Karşınızdaki birey veya bireylerle hangi iletişim aracına adapte olabiliyorsanız onu kullanmaktan çekinmeyin.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6530
18.6194
EUR
EUR
19.3172
19.2824
GBP
GBP
22.4004
22.2842
CHF
CHF
19.6529
19.5276
SAR
SAR
4.9618
4.9528
JPY
JPY
13.4823
13.3936
RUB
RUB
0.3081
0.3041
CNY
CNY
2.6367
2.6026

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency