Skip to content
iletisim-hitabet-konusma-sanati-yusuf-has-hacib-ahmet-onur-gungor-sosyal-cene

Güzeli Konuş, Güzel Konuş

“Güzel olan sözü alır yayarlar,

İyi konuşanı severler, sayarlar.”

Yusuf Has hacib
yusuf-has-hacip-hitabet-sosyal-cene-ahmet-onur-gungor

Yusuf Has Hacib’in yukarıda yer alan beyti insan ilişkilerindeki birçok önemli noktaya açıklık getirir niteliktedir. Modern dünyanın insanlarının yaşadığı sorunların temelinde çoğunlukla iletişim yetersizliğinden kaynaklı olgular yatmaktadır. Yusuf Has Hacib, yüzlerce yıl önce kaleme aldığı bu beyti ile günümüze dahi ışık tutmaktadır.

Öncelikle beytin değindiği olguları sıralamak gerekir. Yusuf Has Hacib; iletişimin gücünü, mesajın içeriğine, biçimine ve söyleniş şekline bağlamıştır. İletişim, insan gelişiminin temel ögesidir. İnsanoğlu binlerce yıldır dili sayesinde gelişim göstermiştir. Dil, duyguların ve bilgilerin aktarım aracıdır. Dilin tek başına varlığı ise anlam ifade etmemektedir. Beyitte de belirtildiği üzere iletişimin kuvvetlenmesini sağlayacak şeylerden birisi güzelliktir. Söylenen söz hem içerik olarak hem de biçim olarak güzel olmalıdır. Mesaj kaynaktan çıktıktan sonra alıcılara ulaşır. Mesajın ulaştığı ilk anda kulaklarda hoşnutluk hissi yaratmalıdır.

İnsanlar, farkında olarak ya da olmayarak estetik kaygılar güderler. İç güzelliği, her zaman ikinci aşamada incelemeye tabi tutulur. Varlıkları dışlarından görmemiz sebebiyle onları ilk olarak bu kabuklarıyla yargılarız. Sözler için de aynısı geçerlidir. Sözün kabuğu ne kadar güzel olursa insanlar sözün içindekini o kadar merak edecek ve inceleyecektir. İnceledikleri zaman mesajın içeriğinin zihinlerinde ve duygularında güzel hislere sebebiyet vermesi onları bu sözü yaymaya itecektir. İnsan, sevdiği şeyleri paylaşarak başkalarının da sevmesini ister. Bu yüzden beyitte de denildiği gibi güzel söz sevilir, sevildikçe de yayılır.

Yusuf Has Hacib’e göre sözün güzelliği gibi sözü söyleyenin mahareti de önemlidir. Hitabet sanatı, insanları etkilemede önemli bir araçtır. Bireyler, güzel konuşanları dinlemeyi severler. Halk deyişiyle “iki lafı bir araya getiremeyenler” pek sevilmezler. Güzel ve iyi konuşmak önemli bir meziyettir. Sözlerde olduğu gibi insanda da ilk yargılanan dış görünüştür. Konuşma tarzı ve hitabetin kuvveti, bu dış görünüşün bir parçasıdır. Dil, insanın içinin yansımasıdır. Bu yüzden lafı fazla dolandıranlar, çarpıtarak konuşanlar sevilmezler çünkü içlerinden de böyle dolambaçlı işler planladıkları düşünülür.

İyi ve akıcı konuşan, söyledikleri anlaşılan insanlar ise her zaman daha sevilesi bulunur. Bu insanların söylediklerinde dinleyenlerin hemen hepsi kendisinden bir parça bulabilir. Bu sayede Yusuf Has Hacip’in de dediği gibi toplumsal bir saygıya mahzar olurlar.

Sözler, toplumsal yaşantımızda büyük önem taşır. Sözler kadar önem arz eden bir diğer şey ise sözün sahibidir. Bu sebeple toplumda iyi bir yer edinebilmenin yolu güzel sözü iyi şekilde söylemektir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency