Skip to content
habil-kabil-vahiy-islam-altun-ozmese-sosyal-cene

Hâbil Hayra, Kâbil Şerre Örnek Olmuştur

Hz. Âdem’in (A.S) çocukları olan Habil ve Kâbil, vahyin ve nefsin yol açtığı neticeler doğrultusunda imtihanlarını vermişlerdir. Onların yaşantılarından hepimiz için çıkarılacak dersler mevcuttur.

Akıl, vahyin ışığında değer kazanır. Vahyin hizmetinde olan ve onu rehber kabul eden bir akıl, hikmetlere vakıf olur. Vahyin ışığından mahrum olan akıl ise insanı nefsin afetlerinden koruyamaz. Nitekim KâbiI’in aklı vahye dayanmadığı için dalalete düşmüş ve ahiretini mahvetmiştir. Habil ise, akıl nimetini vahyin istediği istikamette kullanıp dünya ve ahiret saadetine kavuşmuştur.

Nasıl ki ateş, ısı ve yiyecekleri pişirmede nimet olurken bir yeri yakması sonucu da tahribe sebebiyet veriyorsa insana verilen akıl hayra kullanıldığında huzur, şer yolunda kullanıldığında ise hüsrana yol açar. Bu durumu tahlil etmek insanın cüzi iradesine bırakılmıştır.

Kâbil ile Hâbil’in kişiliklerinde şeytan ile melek arasındaki zıtlığı andıran bir kutuplaşma vardır. Kâbil, şeytan gibi kendi noksanlığını muhatabında ararken Hâbil, bir melek gibi nefsani endişelere kapılmamıştır. Biri günahında şeytan gibi diretmiş, diğeri ise Allah’a yönelmiştir.

Resûlullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

Zulmen öldürülen her insanın kanının günahından Âdem’in ilk oğluna da mutlaka bir pay ayrılır. Çünkü o insan öldürme çığırını ilk başlatan kişidir.

Hadis-i şerif
Buhârî, “Cenâʾiz”, 33; “Diyât”, 2; Müslim, “Kasâme”, 27

Yine Hazreti Peygamber Sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

İslam’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey eksilmez. Her kim de İslam’ da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayrılır. Fakat onların günahlarından da hiçbir şey eksilmez.

Hadis-i Şerif (Müslim, Zekât 69.)

Bu hadis-i şerif gösteriyor ki; kim hayırlı bir iş başlatırsa, kendisinden sonra gelen insanların işleyecekleri o hayırdan; kim de bir şerre yol açarsa kendisinden sonra işlenen o şerden hissesini mutlaka alacaktır.

Kıssada verilen Kâbil örneğinde işlenen suçun cinayet gibi büyük bir günah olması bizleri yanıltmamalıdır. Özdeki mesaja odaklandığımız vakit yaşantımızdaki tüm hareketlerimizden sorumlu olduğumuz sonucuna ulaşırız çünkü ortaya koyduğumuz tüm olumlu ve olumsuz davranışlarımızın örnek alınması durumunda bunun bize mutlaka bir geri dönüşünün olacağı bildirilmektedir. Bu yüzden özellikle aile içinde, arkadaş ortamında ve tüm sosyal çevremizde hareketlerimize, sözlerimize ve davranışlarımıza dikkat etmekle yükümlüyüz. Herhangi bir kötü davranışımız ile bir insanın yanlış bir yola girmesine sebep olursak hadis-i şerife göre bunun sonucunda yalnızca eylemi gerçekleştiren kişi değil, buna ilham olan kişi de sorumlu olacaktır.

İnsanoğlu, en yakınındaki kişileri örnek almaya müsait bir fıtrata sahiptir. Allah, bu fıtratı yaratan ve en iyi bilen olarak bizleri, bizlerden korumak istemektedir. Aslında bu hadis-i şerif ile Allah (C.C) ve Peygamberi (S.A.V.) bizleri başkalarına yanlış rol modeller olmaktan korumakta ve toplumsal düzenimizin sağlıklı temeller üzerine oturtulması için bizleri uyarmaktadır.

Her birimiz, toplumsal rol modeller olarak büyük sorumluluklar taşımaktayız. Dileğim odur ki hepimiz bunun bilincinde olur ve gelecek nesillerimize doğru örnekler teşkil edebiliriz.

Rabbimiz!

Bizleri istikametten ayırma. Şu dar-ı dünyada asli vazifelerimizin şuuruna varmayı bizlere nasip et. Hata ve kusurlarımızı Settar ismin hürmetine setreyle.
Kendine kul, habibine ümmet eyle. Âmin, âmin, âmin.


Velhamdulillahi Rabbilalemin Âlemin.

Emanetin sahibine emanet olunuz efendim.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

3 yorum

  1. Allâhûmme Âmin!
    Maşallah! yüreğinize sağlık, Allah kaleminizi daim Eylesin. İnşallah Türkiye’de sizin gibi hocalar çoğalır. gurur duyuyoruz, Allah sizden ve hepimizden razı olsun. Âmin.
    Almanya’dan çok saygılar, selamlar.

  2. Yüreğine sağlık. Kalemine kuvvet olsun inşallah.

    1. 🧿MâşâELLAH🧿 ALLAH razı olsun, başvurulacak bir kaynak sunmuş oldunuz hem halkımıza ve hem de öğrencilerimize. Kalemine, yüreğine sağlık Hocam. Rabbim sizin gibi hocalarımızın, öğretmenlerimizin sayısını artırsın, muvaffak etsin. Âmin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5195
18.4862
EUR
EUR
17.7029
17.6711
GBP
GBP
19.7764
19.6738
CHF
CHF
18.7146
18.5952
SAR
SAR
4.9192
4.9104
JPY
JPY
12.8282
12.7438
RUB
RUB
0.3178
0.3137
CNY
CNY
2.5729
2.5397

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency