Skip to content
hedeflerimize-nasil-ulasiriz-sosyal-cene

Hedeflerimize Nasıl Ulaşırız?

Yaşadığımız hayatta hepimizin hayalleri, istekleri, amaçları vardır. Bütün bunlar aslında bizler için birer hedeftir. Çünkü bu isteklerimizi etmek istiyorsak kendimize hedefler oluşturmamız gerekir. Bu hayatta kendimiz için en iyi şeyin ne olduğunu ancak biz bilebiliriz ve buna ulaşabilmek için de kendimize bir plan hazırlamalıyız.

Hedeflerimizi Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1 Hedef belirlerken ilk olarak kişi kendi özelliklerini dikkate almalı, yani kendisini tanımalı; daha sonra ise ne olmak istediğine karar verebilmelidir.


2 Belirlediğimiz hedef ulaşılabilir olmalıdır. Belirlediğimiz hedefin, seviyemizin çok üstünde veya çok altında olmamasına özen gösterilmeli. Kısacası kendi durumuza uygun hedef belirlenmelidir. Hedefimiz zorlayıcı ama ulaşılabilir olmalıdır.


3 Ulaşmak istediğiniz hedeflerimizi yazıp çalışma masanıza veya rahatça görebileceğimiz bir yere asmak da iyi bir motivasyon olabilir. Eğer çalışma isteğimiz azalır ise yazmış olduğumuz hedefimize bakıp neden çalıştığımızı hatırlayarak motivasyonumuzu artırarak daha hırslı hale gelebiliriz. Böylelikle hedefimize ulaşma yolunda daha inançlı olabiliriz.


4 Belirlediğimiz hedefin bizlerde çalışma isteği uyandırması gerekir. Hedefimiz motivasyonumuzu attıracak bir güç olmalıdır. Hedeflerimize ulaşabilmek için kendimize uygun bir süre verilmeliyiz. Ayrıca hedefimize ulaşma yolunda ilerlerken birtakım engeller, sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu durumda hedefi gözden geçirip eğer gerekirse hedefte değişiklikler yapmalıyız.


Hedefimize ulaştıktan sonra yeni kendimize hedefler koymalıyız. Kendimize hep somut ve gerçekçi hedefler koymalı; bu hedefleri gerçekleştirmek için çok sıkı çalışmalı, sık sık durum değerlendirmesi yapıp bu hedefi gerçekleştirene dek durmamalıyız. Çünkü hedeflerimizin gerçeğe dönüşmesinden alacağımız mutluluğu dünyada çok az şeyden alıyoruz. Bu yüzden bu hayatta hayal kurmaktan, hedef oluşturmaktan asla vazgeçmemeliyiz.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
8.8399
8.8240
EUR
EUR
10.3712
10.3526
GBP
GBP
12.1346
12.0717
CHF
CHF
9.5896
9.5285
SAR
SAR
2.3569
2.3526
JPY
JPY
8.0213
7.9685
RUB
RUB
0.1219
0.1203
CNY
CNY
1.3752
1.3574

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2021 | Melon Adworks Creative Agency