Skip to content
insanlar-neden-bunaliyor

Her Şeyden Neden Bu Kadar Çabuk Bunalıyoruz?

Her sabah alarmımız çaldığında yeni bir günün heyecanını yaşamak yerine yine işe ya da okula gideceğimiz için üzülüyoruz. Sabahları erken kalkmak eziyet gibi geliyor birçoğumuza.

Bence her ne kadar insanlar her açıdan ilgi alanıyla meşgul olsa da doğası gereği mutlaka sıkılacak bir şeyler buluyor. Bu durumu tamamen ortadan kaldırmak çok zor olsa da en aza indirgemek için tavsiye niteliğinde birkaç öneride bulunacağım.

Neden Sıkılıyoruz?

> Mesleğiniz ya da okuduğunuz bölüm sizinle uyuşmayabilir

Meşgul olduğumuz şeyin ilgilerimizle uyuşmaması sık rastlanan ancak çoğu zaman fark etmediğimiz bir durumdur. Bu durumun en belirgin sebebi maalesef maddi açığımızı kapatma durumunda kalmamızdır. İlgi alanlarıımızdan uzaklaşmamıza sebep olan bu durum çoğu zaman bir şeyden sıkılmamızın temelinde yatan sebep olabiliyor.

> Kendi kapasitenizin farkına varamamış olabilirsiniz

Herkesin güçlü yönleri ve yetenekleri vardır. Eğer çalıştığınız iş veya okuduğunuz okul olmasına rağmen sürekli gittiğiniz bu yer kapasitenizin altındaysa, zamanla hem gerçek kapasitemizi unutup uzaklaşmanıza hem de bu psikoloji ile kendinize zarar vermenize yol açar. Bu yüzden kapasitemizi doğru değerlendirmek yaşantımız için en önemli şeylerden birisidir.

> Kendinizi geliştirmek için vakit bulamıyor olabilirsiniz

Haftalarca ya da aylarca aynı işi yaptığınızı düşünün. Sıkıntıdan ölecekmiş gibi hissedersiniz. Eğer bulunduğunuz yer size öğrenmek için yeterince fırsat vermiyorsa kendinizde bir gelişme göremezsiniz. Bunun sonucunda hayal kırıklığı ve sıkıntı dolu günler sizi bekleyecektir.

Çalışırken mola vermek önemlidir. Ancak çok fazla boşta olduğunuzda aklınız başka yerlerde olacaktır. Can sıkıntınızdan dolayı yemeği nerede yiyeceğinizi, ilişkilerinizdeki sorunları, komşularınızın bu sabah yaptıklarını vs. düşünebilirsiniz. Bu da zamanla ruh halimizin kasvetli ve bunaltıcı bir görünüme bürünmesine sebep olacaktır.

> Tükenmiş ve yorgun hissediyor olabilirsiniz

Hayatınızda ulaşmak istediğiniz birçok hedefiniz olduğunda dikkatinizi ve enerjinizi işinizden farklı bir yere çekmek çok kolaydır. İşlerinize daha az efor harcadığınızda motivasyon ve ilginizi kaybedebilirsiniz, bu da canınızı sıkacaktır.

> Bir hedefinizin olmamasızı canınızı sıkabilir

Uzun süre boyunca görevlerinizin aynı olması size kaybolmuş hissettirebilir. Günlük rutininizin sürekli tekrarlanmasına alışıp ilgilerinizi unutabilme noktasına gelebilirsiniz.

Bu problemin uzun süre devam etmesi stresinizin artması, kötü alışkanlıklar edinmek ve üretkenliğinizin düşmesi gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.

Sıkılma Duygusunun Üstesinden Nasıl Geleceğiz?

1 Sizi anlayacak ve yardım edebilecek birisiyle durumunuz hakkında konuşarak daha zorlayıcı/ilgilerinizle uyuşan görevler isteyebilirsiniz. Böylece hem sıkıntıdan kurtulacak hem de gelişme ve öğrenme isteğiniz sayesinde ilgi göreceksiniz.


2 Yeteneklerinizi tamamen kullanabilmek adına tekrar eden ve sizi zorlamayan görevleri bitirip sorumluluğunuz olmayan başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Zamanla bu çalışma ve öğrenme şevkiniz fark edilebilir ve böylece daha ilgi çekici görevler edinebilirsiniz.


3 Çok fazla boş vaktiniz varsa bilgi birikiminizi genişletip yeni şeyler öğrenebilirsiniz.


4 Hedeflerinizi ve beklentilerinizi keşfedin, bu aynı zamanda sizi çalışmak için motive edecektir.


5 Eğer ihtiyacınız varsa ara vermekte asla tereddüt etmeyin. Sizi dinlendirecek bir mola, ileride daha fazlasını başarmanız için çok yardımcı olacaktır. Hazır hissettiğinizde geri dönün ve kısa bir molanın size verdiği gücü fark edin.


Şunu da eklemek isterim ki herkes kitap okuma alışkanlığını elde etmeli, bu alışkanlık sizi tüm sıkıntılı anlarınızdan bir kahraman gibi kurtarabilir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency