Skip to content
murat-kekilli-roportaj-kadriye-karaaslan-sosyal-cene

“İdeallerinizin Peşinde Giderken Doğrudan Taviz Vermeyin”

2000’li yılların başında “Çılgın Prens” lakabıyla anılan ve sıra dışı tarzıyla gençlerin kalbinde taht kuran Murat Kekilli ile dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Karantina sürecinde herkes gibi eski günlerini çok özleyen ve o günlere olan hasretini sosyal medya hesabından da duyurarak sevenleriyle paylaşan Kekilli, Covid-19 süreci hakkında fikirlerini Sosyal Çene okurlarıyla paylaştı.

Sizin de bildiğiniz gibi Mart ayından bu yana ülkece koronavirüs sebebiyle sıkıntılı bir süreç yaşamaktayız. Türkiye’de tüm ekonomik ve sosyal faaliyetlerin durma noktasına geldiği bu süreçten en çok etkilenen kesim sizce hangisidir?

Diğer sektörlerle alakalı yorum yapmıyorum fakat sanat camiasında en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz sanatçıların arkasında çalışan müzisyenler, ses ve ışık sistemcileri gibi teknik ekip çalışanlarıdır diye düşünüyorum. Bir anda sanatçıların arkasında görkemli görünen fakat aylık kiralarını zar zor denkleştiren o insanların bir anda düştüğü durumu düşünün. Üstelik ilk etkilenen sektör bizimki maalesef. Eğlence sektörü bir kriz anında ilk olarak kapatılması gereken sektör olarak algılandığından ne tür biz kriz çıkarsa çıksın en önde sanat faaliyetleri etkilenir.

Sizce dünya bizden intikam mı alıyor? Yoksa bizim aynı düzeneklerde olmamızı mı istiyor?

Dünya derken küçük bir zümrenin kendi konforu için bizlere köle gibi davrandıkları gerçeğinden bahsediyorsanız cevabım evet olacaktır. Yalnız bunun yeni bir düzen olduğunu da söyleyemeyiz. Eski Roma, Mısır, Yunan, İnka, Çin uygarlıkları dahil her daim var olan bir sömürüden bahsediyoruz. Arap yarımadasında yaşayanların İslam gelmeden önce bugünkülerden çok daha kötü, zalim durumda olduklarını biliyoruz. Bugün ne mi değişti? Hiçbir şey. Dünya intikam almaz, aç gözlülerin ise intikam alacakları bir şey yok. Onlar her zaman yaptıklarını atalşarının da yaptıkları şekilde yapıyorlar, hepsi bu.

İçinde bulunduğumuz süreçle alakalı olarak gençlere neler söylemek istersiniz?

Size naçizane tavsiyem sevgili Kadriye, gerçekleri hakkıyla analiz etmenizdir. Bu sayede ideallerinizin peşinde giderken doğrulardan taviz vermemeniz ve vicdanınızı az bir pahaya değişmemenizdir. Çünkü bir başarı yakalandığında onu yakalayanın bir bedel ödemesi gerektiği düşüncesi sistem içerisinde hep var olmuştur. En çok o çirkin insanlara dikkat etmeniz gerekecektir.

Kıymetli vaktinizi ayırarak röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Teknolojileri Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri adına teşekkür ederim. Sizinle sohbet etmek çok keyifliydi tecrübelerinizi ve değerli fikirlerinizi aktardığınız için mutluyum.

O zaman ben de çok sevindim…

Murat Kekilli Kimdir?

18 Nisan 1968 yılında Adana’da doğan Murat Kekilli; ilk, orta ve lise eğitimini de Adana’da tamamladı. Müzik hayatına Adana’da piyano öğrenerek giriş yaptı. 1989 yılında vatani görevi için askere gitti, 1991 yılında askerden döner dönmez müzik kariyerine faal olarak başladı.

1992 – 1993 yıllarında Adana Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı; fakat bir yıl kadar devam edip ayrıldı. 1994’te İstanbul’a gelerek bir müzik grubuyla çalıştı ve ilk grubu olan Kilikyalılar’ı kurdu. 1996 yılında ise Yolcular grubu ile çalıştı ve Eşek Gözlüm adlı albümünü çıkarttı. Bu albümün istenilen yere gelmediği düşünülerek Ferdifon Müzik firması ile yollarını ayırdı. Daha sonra Boğaziçi Müzik ile anlaştı ve 1999 yılında ‘Bu Akşam Ölürüm’ isimli albümünü piyasaya sürdü. Bu albüm çok büyük bir patlama oluşturdu. Büyük bir ilgi gören bu albüm sayesinde tüm Türkiye’de tanındı. 2000 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri töreninde ‘En İyi Rock Sanatçısı’ ödülünü aldı. Bir dönem dizi oyunculuğuna da adım atan Kekilli TRT’de Ramazan ayına özel yayınlanan Dengi Dengine isimli dizide Seyfi karakterini canlandırdı.

ALBÜM ÇALIŞMALARI:

-Eşek Gözlüm – 1996 (Ferdifon Müzik)
-Bu Aksam Ölürüm – 1999 (Boğaziçi Müzik)
-Vay Be! – 2000
-Yedialtı – 2002 (Boğaziçi Müzik)
-Avara – 2004 (Boğaziçi Müzik)
-Bir Ahir Zaman – 2006 (Boğaziçi Müzik)
-Kalbimdeki Darp – 2010 (Boğaziçi Müzik)
-Gümüş Teller – 2013

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency