Skip to content
kisisel-gelisim-yasin-gol

Kişisel Gelişimin Faydaları

Kişisel gelişimi insanın bilinçli olarak kendini daha iyi bir noktaya taşımak için gösterdiği çabalar bütünü olarak tanımlayabiliriz. İnsan kendini kendi istediği ölçüde geliştirebilir. Fakat kendini iyi tanımalıdır. Kabiliyetler ve istekler birbirleriyle tutarlı olmalıdır. Bu yüzden kişisel gelişimi aslında kendi başarı öykümüz olarak da görebiliriz. Günlük hayatımızda yaptığımız meslekten tutun evde yaptığımız yemeğe kadar konuları genişletebiliriz.

Kişisel gelişim eylemlerinin tamamı çabaya ve isteğe dayalıdır. İnsanın kendini geliştirmesi ve uğraş verdiği işlerin sonucunu elde etmesi insan psikolojisi açısından da önemlidir. Böylece hayata karşı pozitif bakabilir ve kendimize yeni fikirler ya da idealler bulabiliriz. Kendimizi geliştirmek aldığımız kararlara bağlıdır. Hayatımızda neyin eksik olduğunu veya hayatımıza eklemek istediğimiz, kendimizde olmasını arzu ettiğimiz ne varsa bunu belirleyecek olan biziz. Ama bunda yaşadığımız hayatın da etkisi olur. Her insanın yaşam standartları gereği kendinde görmek istediği ve eksik bulduğu şeyler farklıdır. Plan programlarını ve öğrenmelerini buna göre yürütürler. Öğrenmek sınırı olmayan bir eylemdir. Bunun için dilediğimiz ölçüde çabalayabiliriz.

Hayatımızı olduğu gibi kabul etmeyip üstüne bir şeyler ekleme isteğinde olmalıyız. Çevremizden görmemiz veya kendimiz hayal etmemiz hiç fark etmez. Önemli olan bunun üzerine kendimizden bir şeyler eklemektir, kendi hedeflerimizi oluşturmaktır. Başarılı olmayı istemek başarılı olmak için yeterli değildir. İstek ve arzu sadece bir başlangıçtır. Asıl olay bu aşamadan sonra başlar. Başarının büyük veya küçük olması önemli değildir. Önemli olan amaçlanana ulaşabilmektir. Bunları yaparken bir problem çıkması durumunda her zaman çözüm odaklı olunmalıdır. Karamsarlığın bize hiçbir faydası yoktur.

Gelişime katkısı olan olumlu düşüncelerdir ve her insan farkında olarak veya olmayarak bir şekilde değişimin içinde yer alır. İnsanların bu değişimleri hayatlarının birçok alanına etki eder. Örneğin şu an yaşıyor olduğumuz pandemi herkesi farklı etkilemektedir ve alışılmışın dışında bir durumdur. Karamsarlığa kapılmak yerine süreci, boş zamanlarımızı kendimize yararı olacak şekilde değerlendirebilir ve bundan kendimiz için çıkarılabilecek dersleri çıkarabiliriz.

Başarı herkes için aynı anlamı ifade etmese de kendi başarı öykümüzü kendimiz yazabiliriz. Aslında yaşadığımız iyi veya kötü her olay bize birer ders niteliğinde olmalıdır. Bu sayede hedef merdivenimizi tırmanabiliriz. Bunun için dışarıdan da yardımlar alabiliriz. Psikoloji bu konuyla çok bağlantılı bir daldır. Kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlarda yardım alabilir fikir sahibi olabiliriz. Kısacası iş, ilişki, meslek, hobilerimiz aslında yaşamı oluşturan, var olan her ilerleme bizi geliştirir.

Kişisel Gelişim Bize Ne Katkı Sağlar?

*İnsanları bir bakıma daha güçlü kılar.

*İnsanlara yaratıcılık kazandırır.

*Diğer insanlardan fark yaratılabilir ve motivasyon yükselir.

*Değişime ayak uydurulur.

*Kendimize olan öz güvenimiz artar.

*İnsan ilişkilerinde ve iletişiminde daha iyi olabiliriz.

Kişisel Gelişim Öğütleri

*Hayattan ne istediğinizi belirleyin.

*Planlı bir şekilde ilerleyin.

*Ulaşabileceğinizi düşündüğünüz hedefler belirleyiniz.

*Bu isteğinizin nedenlerini kendi kafanızda belirleyiniz.

*Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza gerekli önemi gösteriniz.

*Kendinizi motive edici aktiviteler seçiniz.

Kişisel Gelişimi Devam Ettirmenin Yolları

*İlgimiz doğrultusunda çeşitli kitaplar okuyabiliriz.

*Aynı şekilde ilgimiz doğrultusunda internet üzerindeki online kursları takip edebiliriz.

*Müzik, resim gibi sanat dallarıyla daha çok iç içe olabiliriz.

*Kişisel egzersizler yapıp kendimizi rahatlatabiliriz.

Bireylerin kendini geliştirmesinin topluma da kazancı vardır. Çünkü her birey toplumun bir parçasıdır ve sosyal varlıklardır. Yani insanların psikolojisini ve başarısını toplumdan ayrı değerlendiremeyiz. Kendini iyi tanıyan bireyler kendilerini daha çok geliştirecek ve topluma birer örnek teşkil edeceklerdir.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5195
18.4862
EUR
EUR
17.7029
17.6711
GBP
GBP
19.7764
19.6738
CHF
CHF
18.7146
18.5952
SAR
SAR
4.9192
4.9104
JPY
JPY
12.8282
12.7438
RUB
RUB
0.3178
0.3137
CNY
CNY
2.5729
2.5397

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency