Skip to content
kitap-okumak-neden-onemlidir-sosyal-cene

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Birçoğumuz kitap okumanın öneminin farkındayız, buna rağmen çok fazla kitap okuyan bir toplum değiliz. Kitap okuma alışkanlığı insanın kendini geliştirme yollarından biridir. Okuduğumuz her kitaptan yeni bir şeyler öğrenir, farklı karakterlerin hayatına yolculuk ederiz. Kitaplar, içinde her türlü hikâyeyi, bilgiyi ve düşünceyi barındır. Her okuduğumuz kitaptan sonra kendimize yeni bir şeyler katmış şekilde hayatımıza devam ederiz. Aslına bakacak olursak kitap okumak gayet zevkli bir aktivite fakat birçoğumuzun en büyük bahanesi vaktimizin olmaması. Oysa ki günde vaktimizin çoğunu ya yolda ya telefonda oynayarak geçiriyoruz. Yolda geçirdiğimiz vakitlerde toplu taşıma araçlarında, telefonla uğraşmak yerine kitap okusak günde önemli sayıda sayfa kitap okumuş oluruz. Bahaneleri bir kenara bırakıp kitap okuma alışkanlığı kazanarak kelime haznemizi de geliştirebiliriz.

Kitap Okumanın Faydaları

1 Kitap okuyarak hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz. Kitaplar okuyanı görülmemiş yerler, bambaşka hikayeler, farklı kahramanlarla karşılaştırır. Okur kendisini kitabın kahramanının yerine koyar ve farklı bir hayatı tatmış gibi olursunuz. Bu durum dünyaya daha geniş bir pencereden bakmanızı sağlar ve hayal gücünüzü de genişletir.


2 Düzenli olarak kitap okumak hafızamızı güçlendirir. Okurken aynı zamanda yeni olayları yeni kelimeleri öğrenip hafızamızı genişletiyoruz. Beynimiz bu süreçte egzersiz yapar ve hafızamızın aktif kalmasını sağlar.


3 Yapılan araştırmalara göre okumak stresi azaltıyor. Kitaba odaklanıp yeni hayatlar tadarken kaygılarınızdan ve günün stresinden uzaklaşabilirsiniz. Akşam eve geldiğinizde ne kadar stresli olursanız olun 6 dakikalık okuyacağınız kitap bile stresi büyük oranda azaltmaya yardımcı olacaktır.


4 Uyku problemi yaşayanlar için de kitap okumak çok faydalı olacaktır. Eğer uykularınızda düzensizlik yaşıyorsanız aktif olarak kitap okumak genel uyku düzeninizi ve uyku kalitenizi iyileştirmede katkıda bulunur. Okurken kitaba odaklanıp rahatlar ve stresi azaltırız. Kitap okumak, bu sayede zihnimizi sakinleştirip derin ve huzurlu bir uykuya dalmamızı sağlar.


5 Kitap okumanın en güzel özelliklerinden biri de insanlarda empati duygusunu güçlendirmesidir. Yapılan araştırmalara göre okuyucular kendilerini kitap karakterleriyle özdeşleştirdikçe onlar gibi düşünüp empati duygularını geliştirebiliyorlar.


6 Düzenli kitap okumak insanı daha sosyal bir birey yapıyor. Okumak, kendinizi her açıdan geliştirmeniz, duygularınızı daha rahat ifade edebilmenizi sağlar. Daha rahat iletişim kurarsınız. Okuyarak farklı bölgelerdeki yerlerle ilgili bilgi edinebilir, farklı kültürlere ait insanlarla daha iyi iletişim kurabilirsiniz


7 Kitap okuyarak daha iyi yazma becerisine sahip olabilirsiniz. Okuduğumuz her kitaptan kazanacağımız yeni kelimeler ve yaşamlar hayal gücümüzü geliştirmemizde katkı sağlar. Farklı yazarlardan farklı düşünceler öğrenip kendimize yeni yazma becerileri katarız.


8 Kitap okumanın en önemli yanlarından biri de kelime haznemizi geliştirmesidir. Okurken bilmediğimiz birçok kelimeyle karşılaşırız. Tanımadığımız bu kelimelerin anlamlarını araştırarak kelime bilgimizi geliştirebiliriz.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency