Skip to content
koruyucu-aile-olmak-icin-gonullu-hizmet-sosyal-yardim

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir?

Devlet koruması altındaki bir çocuğu evlat edinmek ya da koruyucu ailesi olmak istiyorsunuz fakat bu konuda yeterince bilgi sahibi değilsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları detaylarıyla siz değerli okuyucularımız için haberimizde derledik.

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile herhangi bir sebepten ötürü biyolojik ailesinin yanında kalması mümkün olmayan çocukların, uzun veya kısa süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde, devlet denetiminde, aileler tarafından kendi aile ortamlarında bakılması ve yetiştirilmesidir.

Her çocuk kendi biyolojik ailesiyle yaşama hakkına sahiptir. Ancak sosyal ve ekonomik olumsuz şartlar sebebiyle dağılan aileler ya da fiziksel, zihinsel, psikolojik olarak aile bütünlüğünü koruyamayan ebeveynler, çocuğun bakımını artık sağlayamayacak hale gelebilmektedirler. Bunun dışında her türlü imkânı olan ancak kendi biyolojik ailesi tarafından ihmal ve istismara maruz kalan çocuklar hem fiziksel hem de psikolojik olarak gelecekte sağlıklı birer birey olmaları adına devlet tarafından korunma altına alınmaktadırlar.

Koruma altına alınmış çocuklar; belirli yaşa ve olgunluğa erişinceye kadar ister biyolojik ailesi ister kurumun kararı ile kendisine koruyucu aile olarak tayin edilen ailesi tarafından imkanlar doğrultusunda en iyi şartlarda bakılmalıdırlar.

Yargıda Çocuğun Koruyucu Aileye ya da Kuruma Verilmesi Karar Süreci

Çocuk öz ailesinden fiziksel veya psikolojik olarak zarar görmüş ise mahkeme kararı ile aile yargılanabilir. Yargılama sürecinde çocukta daha fazla travmalar oluşmaması adına oldukça hassas davranılmalıdır. Bu durumda devreye uzman psikologlar ve pedagoglar girmektedir. Hâkim biyolojik ailesinden zarar görmüş bir çocuğu, mahkeme kararıyla koruyucu aileye verebilir veya bir kuruma yerleştirebilir. Pedagog çocuğu psikolojik açıdan inceleyip, en iyi şartlarda büyüyebilmesi, her türlü ihtiyacının karşılanabilmesi için kendi ailesinde mi kalmalı yoksa aileden alınarak korucuyu aileye mi verilmeli konusunda uzman görüşünü bildiren bir rapor hazırlayarak mahkemeye sunar. Hâkim bu rapor doğrultusunda çocuğun menfaatine göre karar verir.

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nedir?

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
• Sürekli olarak Türkiye’de ikamet etmek
• 25 – 65 yaş aralığında olmak
• En az ilkokul mezunu olmak
• Düzenli gelir sahibi olmak

Evli veya bekar, çocuklu veya çocuksuz herkes (çocuğun biyolojik anne – babası veya vasisi dışındaki kişiler) koruyucu aile olabilir.

Koruyucu Aile Adaylarından İstenen Evraklar Nedir?

• TC kimlik numarası beyanı
• 1 adet vesikalık fotoğraf
• Öğrenim durumunu gösterir belgenin onaylı örneği
• İş, gelir ve sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı örneği
• Adli sicil belgesi
• Koruyucu aile olacak kişilerin, çocuğun bakımını psikolojik ve sosyal gelişimini, eğitimini etkileyecek ya da çocuğa zarar verecek düzeyde fiziksel ve ruhsal engeli-rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren, Devlet ya da üniversite hastanelerinin ilgili bölümlerinden alınan sağlık raporu
(Evli olan adaylar için her ikisi içinde ayrı rapor istenmektedir)

Ayrıca inceleme sürecinde ihtiyaç duyulabilecek aileyi tanımaya yönelik evraklarda ek olarak istenebilmektedir. Aile ile birlikte yaşayan diğer bireylerin bulunması halinde adli sicil belgesi, bulaşıcı hastalık ve psiko-fiziksel sağlık raporu da istenmektedir. Hizmet sürecinin devam ettiği her iki yılda bir ve koruyucu aileye katılan yeni bireyler için de psiko-fiziksel ve bulaşıcı hastalık sağlık raporu ve adli sicil belgesi istenmektedir. Olası tespit edilen durumlara göre işlem yapılmaktadır.

Gönüllü Aile Nedir?

Sevgi ve ilgiden mahrum kalmış, kurumda korunma ve barınma altında olan çocuklara, yine kurum kararı ile uygun bulunan dönemlerde belirli periyotlarda kendi ilgi, yetenek ve eğitimleriniz doğrultusunda katkı sağlamak amacı ile yaptığınız ziyaretlerin yanı sıra, uygun bulunan çocukları kurumda veya hafta sonları, resmî tatil ve özel günlerde yatılı olarak evinizde misafir edebilme hakkının size tanınmasıdır.

Peki bu hakkın yasal dayanağı nedir?

Kurumda yapılan gönüllü çalışmalar İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinde Gönüllülerin Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında yürütülmektedir.

Gönüllü Aile Olmak için Ne Yapılmalı ve Süreç Nasıl İşliyor?

İlk olarak bulunduğunuz yere en yakın Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna gönüllü aile olmak istediğinizi beyan eden dilekçe ile başvuru yapmalısınız. Sonrasında kurum tarafından istenen evrakların teslim edilmesi ile birlikte gönüllülerle yapılan görüşme ve değerlendirme sonucunda 2-3 haftalık deneme süreci başlamaktadır. Ayrıca kurumca gönüllü aile sözleşmesi imzalanarak ve ardından gönüllü kimlik kartı çıkarılarak, kurumun belirlediği gün ve saatlerde gönüllü anne, gönüllü baba, gönüllü abla veya gönüllü abi olabilirsiniz.

Gönüllülük sıfatıyla görüşmeye başlanılan çocuklarla görüşme periyotlarının aksatılmaması oldukça önemlidir. İlgi ve sevgiye muhtaç olan çocukların gönüllüsüyle arasında bağ kuracağı için, gönüllü ailesini göremediği zaman daha çok üzülecek hatta bu durum çocukta ruhsal travmalara sebep olacaktır.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency