Skip to content
joe-biden-kim-jong-un-kuzey-kore-abd-gerilimi-sosyal-cene

Kuzey Kore: Biden Düşmanca Bir Politika İzliyor

Kuzey Kore, Pyongyang yönetimi ve nükleer programıyla ilgili stratejisini açıklamaya hazırlanan ABD Başkanı Joe Biden yönetimini kendilerine düşmanca siyaset yürütmekle suçladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Washington’dan son dönemde gelen açıklamaların Joe Biden’ın “düşmanca siyaseti” sürdürmeye niyetli olduğunu gösterdiği belirtildi. Donald Trump yönetiminin Kuzey Kore’ye karşı takındığı saldırgan tavrın Biden döneminde de sürdüğünün vurgulandığı açıklamada yeni dönemde de ilişkilerin aynı seyredeceğine dair söylemler yer aldı.

Biden, hafta içinde Kuzey Kore’nin nükleer programının küresel güvenliğe “ciddi bir tehdit” olduğunu söylemiş ve Beyaz Saray’ın Kuzey Kore’ye karşı “kalibre edilmiş” bir yaklaşım benimseyeceğini açıklamıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de ABD politikasının gözden geçirilmesinin tamamlandığını ve Biden’ın Kuzey Kore’yi nükleer programını terk etmeye zorlamayı deneyip bunu başaramayan geçmişteki başkanların deneyimlerinden ders aldığını söylemişti.

White House Press Secretary Jen Psaki speaks during a press briefing on January 28, 2021, in the Brady Briefing Room of the White House in Washington, DC. (Photo by MANDEL NGAN / AFP) (Photo by MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

“Stratejik Sabır Son Buldu”

Psaki “Politikamız büyük bir pazarlık yapmaya odaklanmayacak ya da stratejik sabra dayanmayacak” demişti. Bunun yerine ABD’nin bir yandan “diplomasiye açık ve kalibre edilmiş bir yaklaşım” benimserken diğer yandan müttefiklerinin güvenliklerini artırma konusunda ilerleme kaydedeceği de yapılan açıklamada söylenenler arasındaydı.

ABD’nin yakın gelecekte Japon ve Güney Koreli ulusal güvenlik danışmanlarını Washington’a davet etmesi bekleniyor. Olası bir zirvede, Asya’da Amerika’nın en önemli iki dostu olarak yer alan Güney Kore ve Japonya’nın, Kuzey Kore tehditlerine karşı ABD yardımlarına yine sıcak bakmaları öngörülüyor.

“Hoşgörülemez ve Büyük Bir Gaf”

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Biden’ın Kongre’ye yaptığı konuşmada nükleer program konusunda yaptığı açıklamanın “hoşgörülemez ve büyük bir gaf” olduğu kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı ABD İşleri Bölümü’nden Kwon Jong-gun “Açıklamaları, ABD’nin yarım yüzyılı aşkın bir süredir Kuzey Kore’ye yaptığı gibi düşmanca bir politika izlemeye niyetli olduğunu net bir şekilde gösteriyor” dedi.

Amerikan Başkanı Biden Kongre’de, görev başındaki 100 günü dolayısıyla yaptığı açıklamada Kuzey Kore ve İran’ın nükleer programlarının “Amerika’nın ve dünyanın güvenliğine yönelik ciddi tehditler oluşturduğunu” söylemişti.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency