Skip to content
sosyal-medya-bagimliligi

Nedir Bu Sosyal Medya Bağımlılığı?

21. yüzyılda gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra insanlarda çeşitli psikolojik sorunlara da yol açmaya başladı. Sosyal ağlar artık haberleşmenin ötesinde kendini ifade etme, başkalarının hayatlarını takip etme ve “ben buradayım” demenin en önemli araçlarından birisi haline geldi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Yavuz Selvi, sosyal medyanın beğenilme duygusunu öne çıkardığı ve bu arzuların, insanları gerçek kimliğinden uzaklaştırdığını belirterek sosyal medyanın yapay bir hayatı yaşamalarına neden olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda insan duygularını etkileyerek karmaşıklaştırdığını ve bu nedenle de karışık bir kişilik yapısı ortaya çıkardığını söyledi.

“Sosyal Medya 15-25 Yaş Arasındakileri Daha Fazla Etkiliyor”

Prof. Dr. Selvi, “İstatistiklere baktığımızda en çok sosyal medya hesabına sahip olanların, sosyal medyada fazla vakit geçiren 15-25 yaş grubuna dahil olduğu görüldü. Bu genç ve aktif bir kesim. Hem tüketici konumundalar hem de duygularını, kimliklerini çabuk harcayabiliyorlar. Bu anlamda sosyal medyanın tam da hedefi bu yaş grubudur.” diye konuştu.
İnsanların hayatlarını yaşamak yerine o anı paylaşmak için yaşadığını belirten Prof. Dr. Yavuz Selvi, bu durumun geçici duygulara sebep olduğunu, beğenilmek ve yeni takipçiler kazanmak için insanların olmadıkları bir kişiye dönüştüğünü ifade etti.

sosyal-medya-bagimliligi

“Sosyal Medya Sosyal Değil”

Başlıca hepimizin elinde bulunan akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların günlük hayatımızdaki etkisi büyüdükçe gerçek insan ilişkilerinden uzak, dijital kimliklere bürünülmüş hayatlar ortaya çıkıyor. Özellikle gelişim sürecindeki gençler için gerçek kimliklerini sakladıkları sosyal medyanın; kedilerini beğenmeme, özgüven eksikliği ve topluluk önünde kendini ifade edememe gibi problemleri ortaya çıkardığı uzmanlar tarafndan vurgulandı. Sosyal medyanın sosyal olmadığının altını çizen Prof. Dr. Selvi, sosyalleşmek için girilen internetin bir süre sonra duyguları ve hayatları aşındırdığını kaydetti.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
16.7456
16.7155
EUR
EUR
17.5018
17.4703
GBP
GBP
20.2682
20.1631
CHF
CHF
17.5067
17.3950
SAR
SAR
4.4626
4.4546
JPY
JPY
12.4027
12.3211
RUB
RUB
0.3123
0.3083
CNY
CNY
2.5126
2.4802

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency