Skip to content

Özgüven Eksikliğinden Kurtulmak İçin Öneriler

ozguven-eksikligi-sosyal-cene-tugba-alkis-panik-atak

Özgüven eksikliği bireyin hayatını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bireylerin benlik saygısı bulunmamaktadır. Özgüven eksikliği uzman kişiler yardımıyla ortadan kaldırılmalıdır.

Özgüven eksikliği genel olarak küçük yaşlarda çocukların büyütülme biçimi ve eğitiminde yaşanan sorunlar dolayısıyla ortaya çıkan bir durumdur. Çocukların küçük yaşta özgüven konusunda titizlikle eğitilmeleri bu hastalığı son derece etkisiz kılmaktadır. Özgüven eksikliği yaşayan bir kişide genel olarak, karamsarlık, asosyallik, her şeye evet deme, sosyal fobi, suçluluk duygusu, karşı cinse olan ilginin dışa vurulamaması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler çok ciddi hastalıklara da yol açabilirler. Örneğin depresyon, baş ağrısı, iştahsızlık, kendine zarar verme gibi olayları beraberinde getirebilmektedir.

Özgüveninizi artırmak için uygulanan bilişsel davranışçı psikoterapi gibi birçok farklı psikoterapi yöntemi bulunmaktadır. Kişinin bu gününü etkileyen algılarının geçmişte nasıl oluştuğunu araştırdıktan sonra kişinin kendini, diğer insanları ve dünyayı algılayış şekli yeniden incelenerek kişinin olaylara daha akla uygun ölçüde bakması hedeflenir. Bireyin benlik kavramı yeniden yapılandırılır.

Özgüven Eksikliğinden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

İlk önce kendinize merhamet gösterin: Kendinizi eleştirmekten, şikâyetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinizden vazgeçin.
Olumsuz iç konuşmanızı keşfedin ve daha olumlu düşüncelerle değiştirin: Örneğin: ‘Zaman zaman bir şeyleri başaramazsam bile değerli bir insanım’ veya ‘Başkalarından takdir almasam bile değerliyim’ düşüncesini artırın.

Olumlu yanlarınızı keşfedin: Hayatta başardığınız şeylerin listesini yapın.

Görünüşünüze giyiminize dikkat edin: Dik oturun.

Hobiler edinin: Sevdiğiniz ilgi duyduğunuz mutlaka bir şeyler vardır.

Sizin için önemli olan hedefler belirleyin: Amaçlarınıza ulaşmak için süreci küçük adımlara bölerek başlayın.

Kendinize iyi bir arkadaş olun: En yakın arkadaşınıza ve sevdiklerinize gösterdiğiniz anlayışı, saygıyı ve merhameti kendinize de gösterin. Unutmayın, ait olduğunuz en değerli hazineniz kendinize duyduğunuz saygıdır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.