Skip to content
papa-francis-irak-ziyareti

Papa Franscis’in Tarihi Irak Ziyareti

Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’in uzun yıllar süren krizler sonrasında Mezopotamya Katolikleri için büyük önem arz eden ziyareti başladı. Uzun süredir barışın sağlanamadığı bölgede üç gün geçirecek olan Papa’nın programı önemli noktalar barındırıyor. Siyasi ve dini birçok görüşme gerçekleştirecek olan Papa, Pazar günü ülkeden ayrılacak.

Mezopotamya Katoliklerine Manevi Destek

Papa’nın bu ziyareti kültürel olarak geçmişlerini 4000 yıl öncesindeki Babil medeniyetine kadar dayandıran Mezopotamya Katolikleri için büyük önem arz ediyor. Modern dönemde El Kaide ve DAEŞ tehditleri ile yüzleşen Irak Hristiyanları, bir süredir gerçek anlamıyla hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Papa Francis Irak ziyareti kapsamında uçağından iniyor.

Durumun farkında olan ve önemine vurgu yapan Papa Francis, uçağında yaptığı açıklamalarda “Uzun yıllardır kayıplar veren topraklara sembolik bir ziyaret gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Papa Francis ziyareti süresince Ninova ovasında yer alan ve Irak’ın en büyük Hristiyan şehri olan Karakuş’u da ziyaret edecek. 2014 yılında DEAŞ tarafından ele geçirilen ve Hristiyan dokusunun yok edilmeye çalışıldığı kentin sakinleri altı yıl önce Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardı. Terör örgütünce işgalin üzerinden geçen yedi yılın sonunda ruhani liderleri Papa’nın kenti ziyareti, Hristiyan nüfus için önemli bir moral kaynağı olacak.

Bağdat ve Musul’daki Hristiyan bölgelerine de gidecek olan Papa, Erbil’de IKBY’ye sığınan Hristiyan mültecilerini de ziyaret edecek.

Papa Francis Irak’ta resmi törenle karşılanıyor.

Ziyaret öncesinde açıklamalarda bulunan Kaldea Kilisesi’nin Irak doğumlu Patriği Kardinal Louis Raphael Sako, “Papa’nın bu ziyaretinin Doğu Hristiyanlarının trajedilerine dikkat çekmesini ve onların oldukları yerde kalarak mücadele etmelerine cesaret vermesini umuyoruz.” dedi. Ziyaretin aynı zamanda Irak’ın diğer inanç mensuplarına yönelik de bir kardeşlik mesajı barındırdığını söyleyen Sako, dinin Iraklılar için bölücü bir unsur değil birleştirici bir güç olduğunun altını çizdi.

Irak Hristiyan Diasporası

Kaldea Kilisesi’nin verilerine göre 2003’teki Amerikan işgali öncesinde 1,6 milyon olan Iraklı Hristiyan nüfusu bugün 300 binin altına inmiş durumda. İşgal ve sonrasındaki istikrarsızlık dönemi boyunca 58 kilisenin tahrip edildiği ve üzlerce Iraklı Hristiyanın da inançlarından dolayı öldürüldüğü Kilise tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Saddam Hüseyin diktası süresince uluslararası alanda rahat etmek adına kültürel anlamda tolere edilen Hristiyan nüfus, Amerikan işgali sonrasında güvenlik sorunları çözülemeyen ülkede ciddi tehdit altında.

El Kaide ve DEAŞ tarafından gerçekleştirilen kaçırma, infaz ve suikast saldırıları altında ezilen Hristiyan nüfus, süreç içerisinde birçok kez din görevlilerinin ve aynı inancı paylaştıkları kişilerin saldırıya uğradığına şahit oldu.

Roma Katolik Kilisesi’nin Ruhani Lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis

Terör örgütlerince Ekim 2006’da Ortodoks Papaz Boulos Iskender’in kafası kesilerek öldürülmesi, 2008’de Musul’da Başpiskopos Paulos Farah Rahho ve bir grup Hristiyanın rehin alınarak öldürülmeleri ve aynı yıl başka bir rahip ile üç kişinin daha kilise içinde öldürülmeleri söz konusu tehlikenin yalnızca birkaç örneğini teşkil ediyor.

2010 senesinde 48 cemaat üyesinin öldürüldüğü Bağdat Katedralini de ziyaret ederek bir konuşma yapacak olan Papa, Ninova Ovasında bulunan ve DEAŞ tarafından tahrip edilen 30 kilisenin bazılarını da ziyaret etmesi bekleniyor.

DEAŞ işgali sonrasında bölgeyi terk eden Hristiyan, Yezidi ve Şii Müslüman grupların yalnızca küçük bir kısmı evlerine dönmüş durumda.

papa-francis-irak-ziyareti
Şii lide Ayetullah Ali el-Sistani ve Papa Francis’i gösteren bir karşılama afişi

İnançlar Arası Diyalog ve Barış

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile de görüşecek olan Papa’nın ülkede artmakta olan dini gerilime dikkat çekmesi bekleniyor.

2019 yılında Roma-Katolik Kilisesi ile İslam dünyası arasında yeni bir diyalog stratejisi açıklayan Papa, ziyareti süresince Irak’ın önde gelen Müslüman kanaat önderleri ile de bir araya gelecek.

Yalnızca Katolik gruplar ile görüşmeyecek olan Papa; Ortodoks, Monofizit, Yezidi, Sunni ve Şii dini liderler ve gruplar ile de görüşmeler gerçekleştirecek.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency