Skip to content

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın 10 Yolu

Pazartesi Sendromunu 10 Adımda Yenin!

Şehirli insan, yıllardır pazar akşamı başlayan, tatsız ve oldukça rahatsız edici bir stres türü ile boğuşuyor. Tüm Dünya’nın ortak derdi olan bu stres türüne uzmanlar ‘pazartesi sendromu’ diyor.

Aslında bu sendromun tek nedeni, sevmediğiniz işi yapmak veya sizin için doğru olmayan bir pozisyonda çalışıyor olmak olabilir. Zira her sabah sevdiğiniz iş için uyanıyor olduğunuzu bir düşünün o zaman haftanın günlerinin bir önemi kalmaz, Pazartesi’den nefret etmez ve Cuma günlerini iple çekmezsiniz. Bu noktada önerilen vakit kaybetmeden yapmakta olduğunuz işi bırakıp yeni bir sayfa açmak.. Bu kolay olmayabilir ancak her gün yeni bir başlangıç olarak görülmelidir. Hayal ettiğiniz gibi bir iş ve pozisyon sizleri pazartesi sendromundan kurtaracaktır. ‘Sevdiğim işi yapıyorum fakat yine de her pazartesi aynı problemi yaşıyorum’ diyorsanız, işte size bu sendromdan kurtulmanızı sağlayacak 7 öğüt:

1- Hafta Sonu Uykusuna Dikkat

Çoğumuz hafta sonu uykunun tadına varmak için uzun saatler boyunca yatakta kalırız. Ancak vücut 5 gün süresince düzenli bir uyanma saatine alıştığı için 2 günde tüm bu düzeni alt üst ederiz. Bu nedenle hafta sonu tüm düzeninizi yıkmak yerine her zamanki saatte kalkmaya özen gösterin. İhtiyacınız kadar uyuyun, yataktan kalkmak için 10:00 çok uygun bir saat. Hafta içi uykusuzluğunun acısını çıkartmak için geç saatlere kadar uyumayın.

2- En Sevdiğiniz Kahvaltıyı Hazırlayın

Pazartesi sabahları yaptığınız kahvaltıya ekstra özen gösterin ve kendinize en sevdiğiniz kahvaltıyı hazırlayın. Bu, sabaha normalden daha mutlu başlamanızı sağlar.

3- Hafta Sonu Kaliteli Vakit Geçirin

Asla ama asla eve tıkılı kalmayın. Televizyonun karşısından kalkın! Ailenizle, arkadaşlarınızla vakit geçirin, aklınızı boşaltın, deşarj olun. Pazar gecesi uyurken tatlı bir yorgunluk olsun üstünüzde, miskinlik değil.

meltem-suzan-zeki-cicek-pazartesi-sendromu

4- Pazartesi’yi İlginçleştirin

Sinemaya gitmek için en güzel gün belki de Pazartesi’dir. Veya eski bir arkadaşla yemek yemek için.

5- Pazartesi Çekici Olun

Uyandığınızda aynaya bakıp gülümseyin. Gülümsemek, moralinizin yükselmesine yardımcı olacaktır. Güne mutlaka duşla başlayın, en güzel kıyafetlerinizi giyin, kendinize bakın. Pazartesi ayrı bir çekicilikte olun.  Renkli kıyafetler giymeye özen gösterin. Etrafınızdakiler size iltifat ettikçe kendinizi daha iyi hissedecek ve pazartesi sendromundan kurtulacaksınız.

6- Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Bazen ofisin kapısından girene kadar ne yapacağımızı bilemeyiz. Bir türlü hangi işten başlayacağımıza karar veremeyiz. Bunun üstesinden gelebilmek için yapılacaklar listesi hazırlayın! İnanın önünüzde bir liste olduğu zaman, aslında o kadar da çok yapacak şeyinizin olmadığını görürsünüz.

7- Beslenmenize Dikkat Edin!

Sabahları taze sıkılmış portakal suyuyla güne başlayın ve gerekli vitamin-mineralleri almaya özen gösterin. Unutmayın vücudunuzun direnci ne kadar yüksek olursa mutsuzluk ve stres sizi o kadar az etkileyecektir. Bu vitaminlerle enerji kazanın ve pazartesi sendromundan kurtulun!

8- Kendinizi Kötü Bir Güne Şartlamayın

Pazar akşamı sürekli ‘Yarın işe başlayacağım, yarın stresli bir gün olacak, yarın yoğun bir gün.. vs’ diyerek, zihnimizde bu şekilde kodlayıp kendimizi ertesi günün kötü geçeceğine şartlandırmamak gerekir. Pazar akşamı nasıl bir akşamsa, cuma akşamı da aynı akşam olmasıyla birlikte arasındaki fark psikolojik olarak pazar akşamı yarın işe başlayacağım stresidir. Ne düşünürseniz onu yaşarsınız. Kendinizi pozitif tutmak sizin elinizdedir. Olumsuz düşünmek yerine şunları tekrarlayabilirsiniz: “Yarın yeni bir gün, yeni bir başlangıç olacak. Bu haftaya bomba gibi başlayıp, daha verimli çalışacağım. Her şey yolunda gidecek. Zor durumlarla ve iş stresi ile baş etme gücüm var, ben güçlü ve başarılı bir insanım.” Bu tarz motivasyon cümleleri ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

9- Tempolu Müzikler Dinleyin

Sabah uyanır uyanmaz hemen en sevdiğiniz şarkıyı açın. Alarmınızı en sevdiğiniz müzik olacak şekilde ayarlayın. Bu şarkının slow olmamasına özen gösterin. Güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

10- Fesleğen Tüketin

Pazar günleri fesleğen tüketmeye özen gösterin. Fesleğen salatası yiyebilirsiniz ya da yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Fesleğen, hem kokusu hem tadı ile rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Fesleğen kokusu, serotonin salgısını arttırdığından dolayı, ruh sağlığı için de sayısız faydaları olduğu bilinmektedir. Fesleğen tüketen kişilerin diğerlerine kıyasla uyku problemi, yorgunluk ve unutkanlık gibi sorunlarla daha az karşılaştığı gözlemlenmiştir. Pazar akşamları bitki çayınıza birkaç yaprak taze fesleğen ilave ederseniz daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca stresli anlarda bir dal fesleğeni sürekli koklarsanız, sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

…Ve Pazar akşamları kesinlikle alkol tüketmeyin…

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency