Skip to content
mutluluk-pozitif-sevinc-aleyna-sosyal-cene

Pozitifliğiniz Toksik Olmasın!

İnsanlar olarak hepimiz doğamız gereği birçok duygu yaşıyoruz. Yani yaşadığımız her duygu doğaldır ve kendi benliğimizi bulmamızda bize yardımcı olan, bizi biz yapan hislerdir.

Her Şeyin Fazlası Zarar

“Her şeyin fazlası zarar” sözü de burada devreye giriyor. Duyguların da fazlası bazen bize zarar verebiliyor. Örnek vermek gerekirse: endişenin fazlası anksiyete sebebi olabiliyor. Bu sebepten dolayı verilebilecek en doğru tavsiye ise her duyguyu yeteri kadar yaşamaya çalışmak olacaktır.

İstenmeyen Pozitiflik: Toksik Pozitivite

Konumuza dönersek “toksik pozitivite nedir?” sorusuyla başlayabiliriz.

toksik-pozitivite-aleyna-sevinc-sosyal-cene

Sürekli pozitif olmak için çaba harcama ve diğer duyguları görmezden gelme durumuna toksik pozitivite deniyor. Başka bir deyişle toksik pozitivite; tüm durumlarda mutlu, iyimser bir durumun etkisizce ve aşırı genelleşmesi olarak tanımlanıyor.

Pozitif olmak tabii ki iyidir. Hayata daha mutlu bir pencereden bakmanıza yardımcı olur.

Pozitiflik, etrafınızda olup biten birçok olaya daha farklı bir perspektiften bakmanızı sağlar. Bütün bunların getirdiği mutluluk ve huzur ise sizi çok daha mutlu bir insana dönüştürür. Ayrıca çevrenize ve çevrenizdeki insanlara mutluluk saçarsınız.

Ancak fazla pozitif olmak ve her duruma bardağın dolu tarafından bakmaya çalışmak her zaman sağlıklı değildir ve sizi yorabilir çünkü bu durum bir süre sonra olumlu olma takıntısına dönüşecektir ve mutluluğu bir zorunluluk gibi görürken aynı zamanda diğer duygularınızı da bastırma eğiliminde olmanıza neden olacaktır. Zihin ve beden sağlığımız için pozitif olmak tabii ki de çok önemli ama daha da önemlisi bu pozitifliğin sınırını doğru belirleyebilmek.

Toksik Pozitivite’nin Etkileri Nelerdir?

toksik-pozitivite-psikoloji-aleyna-sevinc-sosyal-cene

Birey olumsuz ama yine de yaşaması gereken duyguları (sinir, üzüntü, bıkkınlık vb.) inkâr eder ve hatta o duyguları görmezden gelmeye, geçersiz kılmaya çalışır. Ancak araştırmalara göre; bireylerin duygularını bu şekilde gizlemeye ve yok saymaya çalışması, bu tür duygulardan kaçması vücutta daha fazla strese yol açıyor. Aynı zamanda pozitif kalmaya çalışırken bastırılan bütün duygular bir noktada belirgin hâle geliyor ve kişide ani patlamalara, krizlere yol açabiliyor. Çünkü insanlar olarak kendimizi sadece mutluluğa yönlendirmemiz mümkün değil, tek bir duyguya sahip olarak yaşayamayız.

Duygularımızı bastırmak kendi benliğimiz ve çevremizle olan bağımızın zayıflamasına sebep olur çünkü kendimizi bile tanıyamaz hâle gelebiliriz. Ayrıca insan ilişkilerinde pozitif şeyleri konuşmak kadar negatif şeyleri konuşabilmek de önemlidir ve insanların birbirini tanıyabilmeleri açısından bunlar önemlidir.

Eğer bireyler negatif duygularını bastırıp sadece pozitif duygularını ortaya çıkartmaya çalışırlarsa karşı tarafın o kişi hakkında objektif düşüncelere sahip olması beklenemez ve o ilişki temeli sağlam olmayan bir ilişki olur. Ayrıca ilerleyen zamanlarda o kişiler arasında bulunan bağlar da zayıflar. Bu sebeple yaşanılabilecek bütün duyguları kabullenmek, onlarla yüzleşmek ve onlar hakkında konuşmak gerekir. Ancak dikkat edilmelidir ki bu negatif duyguları da dozunda yaşayabilmek, kendimizi kontrol edebilmek önemlidir.

Konumuza dönecek olursak, aşırıya kaçılan her şey gibi her zaman pozitif olmaya çalışmak da bir süre sonra zehirli bir hâle geliyor ve bazen bireyler bu durumun içerisinde olduklarını anlayamıyorlar. Bu yüzden toksik pozitivite belirtilerine bakmakta yarar var.

Toksik Pozitivite’nin Belirtileri Nelerdir?

  1. Duyguları saklamak.
  2. Hissedilen duygu için suçlu hissetmek.
  3. Duyguları görmezden gelmek ve hayata devam etmeye çalışmak.
  4. Başkalarının yaşadıkları sorunları “iyi hisset”, “pozitif ol”, “daha kötüsü de olabilirdi” gibi sözlerle küçültmeye çalışmak ve o sorunları küçümsemek.
  5. Pozitif olmayan şeylerden söz eden, bir şeylerden korkan kişilerle konuşmak istememek ya da onları korktukları için küçümsemek.

Eğer bu gibi belirtilere sahipseniz veya çevrenizdekiler bu belirtilere sahipse dikkat edin, toksik pozitivite kapınızda olabilir!

Toksik Pozitiviteden Kurtulmak İstiyorum. Ne Yapacağım?

Her ne kadar zor gelse de negatif duygularınızı da kabul etmeniz ve onlarla yüzleşmeniz gerekiyor. Bu şekilde baskılanmış duyguların yoğunluğunu ve stresini azaltabilirsiniz.

Bir problem yaşadığınızda kendiniz halledemediğinizi düşünüyorsanız çevrenizde kendinize yakın bulduğunuz insanlardan yardım isteyebilir, onlarla konuşabilirsiniz. Konuşmak ve hislerinizi yüksek sesle dile getirmek durumu kabullenmenizi ve üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Başlarda bu durumda zorlansanız bile daha sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Unutmayın ki kimse sürekli mutlu ve pozitif olmak zorunda değildir. Her durumda Polyannacılık yapmak zorunda değilsiniz. Mutluluğu kabul ettiğiniz kadar üzüntüyü de kabul etmelisiniz ki benliğinizi kaybetmeyesiniz. Çünkü bizler benliğimize sahip olduğumuz sürece, kendimiz olduğumuz sürece en iyi ve en güzel halimizdeyiz. Bundan dolayı bütün duygularınızı dozu aşmadan yaşarsanız Polyannacılık yapmanıza gerek kalmaz ve toksiklikten uzaklaşırsınız.

Pozitifliğin makbûlü toksik olmayanıdır.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

2 yorum

  1. Çok bilgilendirici bir yazı. Tebrikler. 👏🏻

  2. Farklı bir bakış açısı sunmuşsun çok güzel olmuş, ellerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency