Skip to content
pulp-fiction-quentin-tarantino-film-zehra-gemici

Pulp Fiction (Ucuz Roman) Film Analizi

En sevdiğim yönetmenlerden biri olan Quentin Tarantino’nun neredeyse herkesçe bilinen, sinemasal anlatım açısından her detayın bol bol bulunduğu bir film olan Pulp Fiction hakkında biraz inceleme yapalım. 1994 yapımı olan bu film hala çok sevilen, ilgi gören filmlerin arasında yerini alıyor. Şahsen bana filmin en çok neyini seviyorsun diye sorsanız ‘diyalogları’ derim çünkü oyuncular o kadar rollerine hakimler ki ve diyaloglar o kadar doğal, gündelik konuşmaya hakim ki sizi tamamen tatmin etmemesi çok güç kalıyor. En sevdiğim sahnesi ise filmin giriş sahnelerinden biri olan soygun sahnesi.. Sonuna eklenen o müzik ile filmin devamı bizde heyecan yaratıyor. Ayrıca filmde kullanılan müzikler beni fazlasıyla etkisi altına aldı.

Filmin konusuna değinecek olursak:

Aslında bir sürü insanın iç içe geçmiş hikayeleri var bu filmde ve bayağı da özgün bir senaryoya sahip. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öte yandan, iki gangster olan Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren birkaç sahtekâr genci vurmaya giderler. Patron Marsellus boksör Butch’a şike teklif edip bol miktarda para kaldırmayı, cesur ve cesaretli olan Butch ise şike parasını alıp Marsellus’u dolandırmayı planlar. Ayrıca Vincent patronun güzel ve genç karısı olan Mia’ya bir gece göz kulak olmakla görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

7 Oscar adaylığı, en iyi özgün senaryo ödülü ve aldığı altın palmiye ödülüyle bu film, ödüllere doymayan bir kült filmdir. Olay örgüsü o kadar karmaşık ki bir baştan bir sondan, sürekli detaylar barındıran birçok sahne bulunmakta. Örneğin ilk sahnenin aslında son sahne olması gibi. Fakat sahnelerin kalitesi kafada oluşan bu karmaşıklığı siliyor, büyük bir sabırla filmin tadını çıkartmamıza yardımcı oluyor. İzlediğiniz kareler, açılar, çekim teknikleri o kadar başarılı ki hayran kalıyorsunuz. Ee buna ek yine bahsetmiş olduğum o karakterlerin benliği, başarıları… Tadından geçilmeyen klasik bir Tarantino filmi der, size iyi seyirler dilerim.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency