Skip to content

Sahte Iphone Apple’ı Kandırdı mı?

Uluslararası telif hakkı ve patent anlaşmalarını kabul etmeyen Çin’de üretilen sahte malların gerçeğini aratmadığı bir kez daha kanıtlandı. Apple şirketinin müşteri memnuniyeti açısından garanti şartlarına koyduğu parça iade anlaşması gereği birçok sahte Iphone parçasını gerçek sanarak değiştirdiği açığa çıktı.

Sahte iPhone'lara dikkat!
Sahte iPhone’lara dikkat!

Çarpıcı skandal telefonların en önemli parçası 4S Band adı verilen parçalardan çok miktarda gönderilmesiyle açığa çıktı. Yüzden fazla parçayı Aralık ayında kabul eden ancak Ocak ayına kadar sahte olduklarını anlamayan Apple şirketini Çinli sahte mal üreticilerinin uzun bir süre yanılttığı açığa çıktı. Konuyla ilgili Apple şirketi açıklama yapmazken iki kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kullanıcılar tarafından büyük bir şoka neden olayda herkesin merak ettiği soru Apple’ın sahte Iphone parçalarını nasıl tespit edemediği oldu. Ancak kimi uzmanlar da olayın uzun süre fark edilememesini iade sisteminin bürokratik işlemlerine bağladı.

Çin’de üretilen birçok sahte ürün mevcut. Bunlar çok ucuza satılan Mercedes’lerden sahte teknoloji mağazalarına kadar geniş bir yelpazede bulunuyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda bir teknoloji mağazası Çin’de bulunan sahte mağazasının adresini internet sitesinde paylaşmadığı için kullanıcılarından özür dilemiş, olay sonradan ortaya çıkmıştı.

Çin’de sahte ürünler yanında isimlerde yapılan çok küçük değişikliklerle de sahtecilik yapılıyor. Bu şekilde dikkatsiz tüketicilerin gerçek ürün sanarak sahtesini alması hedefleniyor.

ABD başta olmak üzere birçok ülke tarafından patent anlaşmalarını imzalaması istenen Çinili yetkililer ise konuyla ilgili sessizliğini koruyor.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.