Skip to content
sanal-cag-sosyal-cene

Siber Zorbalıkla Başa Çıkabilir Miyiz?

Teknolojinin gelişmesiyle internet kullanımının yediden yetmişe yayılmasının kaçınılmaz sonucu olarak gerçek hayatta karşılaştığımız zorbalıklar kısa sürede sosyal mecralarda da boy göstermeye başladı. Siber zorbalık denilen bu olaylara gün geçtikçe daha fazla tanıklık ediyoruz. Peki bu siber zorbalık nedir ve önlenebilir mi?

Şiddetin sanal hali olan siber zorbalık; “bir ya da birden fazla kişinin, elektronik iletişim araçlarını kullanarak, belirli bir süre içerisinde sürekli olarak, kendisini savunmayan bir bireye yönelik olarak uyguladıkları kasıtlı saldırgan davranış” ifadeleriyle tanımlanıyor. Herhangi bir sosyal mecrada karşılaşabileceğimiz; online kavga, zarar verme, iftira, başka kimliğe bürünme, başkasının bilgilerini internet ortamında izinsiz kullanma, dışlama, siber tehdit, siber taciz, alay etme, sataşma, tehdit etme gibi davranışlar siber zorbalığa örnek gösterilebilir.

Türkiye`de yapılan araştırmalara göre özellikle 13 yaş ve altındaki çocukların siber zorbalığa maruz kaldığı ortaya çıktı. Bunun nedeni olarak da bu yaş dönemindeki çocukların internet ve sanal iletişimle ilk olarak tanışmaları gösterilebilir.

Çevrimiçi Taciz 2017 raporuna göre, sanal şiddetin türleri şöyle sıralanabilir:

• Çevrimiçi lakap takma (%27)
• Birisini mahcup etme çabaları (%22)
• Fiziksel tehditler (%10)
• Sinsice takip – Stalklama (%7)
• Sürekli olarak taciz (%7)
• Cinsel taciz (%6)

Peki Siber Zorbalık Karşısında Ne Yapmalı?

Siber zorbalık ile karşılaştığımız zaman kurban psikolojisi ile kendimizi suçluyor olmamız, kendimizde hata aramamız çok olası. Öncelike bu durum gerçekleştiğinde kendinize şunları hatırlatın: Bu sizin hatanız değil, siz suçlu değilsiniz. Burada hata, mağdur olanla ilgili değil zorbanın kendisiyle ilgilidir.


Zorbaya karşılık vermeyin. Çoğu durumda zorbaya aynı şekilde karşılık vermek durumu daha da kötüleştirir. Onun yerine sizi rahatsız eden mesajlarını saklayıp kanıtlarınızla birlikte size yardımcı olabilecek en yakın kuruluşa başvurmak daha doğru bir karar olacaktır.


Birileri ile konuşun. Zorbalığa uğramak ve bunu içinizde tutmaya çalışmak sizi yorabilir. Güvendiğiniz kişiler ile yaşadıklarınızı paylaşın.


Yalnız olmadığınızı bilin. Araştırmalara baktığımızda yukarıda da gördüğümüz gibi oranların çok yüksek olduğunu ve giderek arttığını görüyoruz.

Nasıl Önleyeceğiz?

Çevrim içi herhangi bir paylaşımda bulunmadan önce iki kez düşünün – o paylaşım hep orada kalabilir ve daha sonra sizin zararınıza kullanılabilir. Adresiniz, telefon numaranız ya da okulunuzun adı gibi kişisel bilgelerinizi paylaşmayın.

En fazla kullandığınız sosyal medya uygulamalarında gizlilik ayarlarını iyi öğrenin. İşte, ayarlarınız aracılığıyla yapabileceğiniz şeyler:

• Hesabınızın gizlilik ayarlarında düzenlemeler yaparak profilinizi kimlerin görebileceğine, kimlerin size doğrudan mesaj iletebileceğine ya da paylaşımlarınıza yorum yapabileceğine karar verebilirsiniz.
• İncitici yorumlar, mesajlar ve fotoğraflara ilişkin bildirimlerde bulunup bunların kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
• ‘Arkadaşlıktan çıkarmanın’ ötesinde başkalarının sizin profilinizi görmesini ya da sizinle temas etmesini tamamen önleyebilirsiniz.
• Ayrıca, belirli kişilerin yorumlarını, onları tamamen engellemeden yalnızca kendilerine görünmesini sağlayabilirsiniz.
• Profilinizdeki gönderileri silebilir ya da bunları belirli kişilerden gizleyebilirsiniz.

En sevdiğiniz sosyal medya platformlarının çoğunda engelleme ya da sınırlama yaptığınızda veya bildirimde bulunduğunuzda başkalarına bilgi gitmez.


Evet açıkça söylenebilir ki siber zorbalık çağımızın problemlerinden biri haline geldi ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Eğer siber zorbalığa uğruyorsanız veya uğrayan tanıdığınız varsa nasıl davranmanız ve neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Unutmayın ki kimse sizden daha önemli değil, bu sorunlar başa çıkamayacak derecede kafanızda büyüdüyse psikolojik destek almaktan da çekinmeyin.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency