Skip to content

Şiddet Gören Kadınlar Tek Tuşla Polise Ulaşabilecek!

Kadınlar artık maruz kaldığı şiddet, taciz gibi durumlarda telefonlarındaki “KADES” uygulamasıyla tek tuşa dokunarak yardım isteyebilecek.

KADES NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına şiddet mağduru olan kadınlara sunulmuş resmi bir uygulamadır.

Bildiğimiz üzere son yıllarda kadına yönelik cinsel, fiziksel şiddet giderek artıyor. Bunun için Emniyet Genel Müdürlüğü bu şiddetlerin önüne bir nebze geçebilmek için “KADES” uygulamasını hazırlamıştır. Böylelikle kadınlar herhangi bir şiddete maruz kaldığında yardım isteyebilmeleri açısından böyle bir proje gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama 16 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Birçok kadın da bu uygulamadan yararlanabilmiştir. Yararlanmaya da hala devam etmektedirler.

Akıllı telefon kullanan her kadın Google Play Store ve Apple Store uygulamasından “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)” indirebilir. Daha sonrasında kendi T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasında EGM tarafından gelen aktivasyon kodu ile bu uygulamayı aktif hale getirebilir. Böylelikle şiddet mağduru kadınlar acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak yardım çağrısı yapabilir. Bu yardım çağrısı sonucunda olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.