Skip to content
dr-eylem-ozcimen-kitap

Sinemada Anlam ve Seksenlerin Türk Sineması Üzerine Denemeler

Dr. Eylem Özçimen tarafından kaleme alınan “Sinemada Anlam Ve Seksenlerin Türk Sineması Üzerine Denemeler” isimli eser Akademisyen Kitabevi’nden çıktı. Sinemada anlam üzerinden yola çıkarak hazırlanan kitap, semiyolojik araştırmaları ve kitapları ile meşhur Christian Metz’in yorumlarının incelenmesine dayanıyor. Umberto Eco’nun göstergebilimsel analizlerinin de incelendiği kitapta yabancı ve yerli filmlerin incelemelerine de yer veriliyor.

Kitabın sinemaseverleri ve tarihseverleri ortak noktada birleştirdiği kısım ise ikinci bölümünde başlıyor. 1980’li yılların Türk sinemasının ele alındığı bölümde anlamdaki değişim irdeleniyor. Dönemin koşullarının ve sinemaya büyük etkisi olan sansür uygulamalarının bıraktığı etkinin incelendiği eserde, adeta 80’li yılların Türk sinemasına ve etkilendiği yabancı kaynaklara ayna tutuluyor. Sinema üzerine yapılan birçok çalışmadan faydalanılan eserde, Amerikan sinemasından ve stilinden hangi noktalarda etkilendiğimize dair de bir inceleme yapılıyor. Dr. Eylem Özçimen tarafından “Politik Kamera” isimli kitaptan yola çıkılarak mercek altına alınan bu döneme dair keyifli bir okuma imkânı bizlere sunuluyor.

Sinemanın aslında hayatımızı ne kadar derinden etkilediğine de değinen Dr. Özçimen, bu gerçekliğe kitabında “Sinema kitaplarının ve filmlerinin eskisinden daha çok ilgi çektiği günümüzde popüler kültürün dışındaki anlam arayışı ve 1980’li yılların sinemamız açısından önemi nedir?” sorusunu yönelterek bir cevap arıyor. Türk sinemasında “yeni sinema” olarak adlandırılan dönemin kendini hissettirmeye başladığı 1980’li yıllara inilen eserde, günümüze kadar uzanan tespitlere yer veriliyor. Bu sayede seksenli yıllardaki filmlerimizin önemi ve süreç içerisindeki değişimler gözler önüne seriliyor.

Sinema ile ilgili olan herkes bu kitabı okumalı

Duvara Karşı, Karşı Pencere ve Buz Fırtınası gibi filmlerin yanında kadın konulu yapımların da incelemelerinin yapıldığı kitabın bütününde “anlam ve anlamda değişim” teması dikkat çekiyor. Bunun yanında sinema-seyirci ilişkisi, sansür ile değişen film yaklaşımları, ülkemizde renkli sinemaya geçiş ve filmler gibi birçok konuya eser içerisinde değiniliyor.

Eserin akademik niteliğinin yanında okuyucuyu ağır ve anlaşılmaz bir dil karşılamıyor. Deneme tarzına yakın bir dille kaleme alınan kitap, akıcılığı ve anlaşılır yazımıyla kitapseverleri bekliyor.

Akademik eserlerin genelde karşılaştığı “başvuru kitabı” olma özelliğini kendi kitabının kazanmasını istemediğini belirten Dr. Özçimen, “Akademik kitapların daha çok okunması amacını ve hayalini taşıyorum, bu hayalimi eserime de yansıtmak istediğim için denemeye yakın bir yazım stili kullandım.” diyerek kitabın akademik niteliğinden dolayı ansiklopedi muamelesi görmemesi gerektiğini ve sinemaya ilgisi olan herkesin bu eseri okuması gerektiğini belirtiyor.

Biz de yaklaşık bir senedir içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde daha çok üretmek, bilgiyle daha fazla iç içe olmak, okudukça mutlu olmak ve umut kazanmak isteyen sizlere, Dr. Eylem Özçimen tarafından yazılan bu eseri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kitap Adı: Sinemada Anlam ve Seksenlerin Türk Sineması Üzerine Denemeler
Tür: Araştırma/Deneme
Yazar: Dr. Eylem Özçimen

Basım Tarihi: 2020
Yayınevi: Akademisyen Kitabevi
[email protected]

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5195
18.4862
EUR
EUR
17.7029
17.6711
GBP
GBP
19.7764
19.6738
CHF
CHF
18.7146
18.5952
SAR
SAR
4.9192
4.9104
JPY
JPY
12.8282
12.7438
RUB
RUB
0.3178
0.3137
CNY
CNY
2.5729
2.5397

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency