Skip to content
sokak-hayvanlari-icin-neler-yapmali-kedi-mamasi

Sokak Hayvanları Hakkında Yanlış Bilinenler

Sokak hayvanları her gün dışarıda birbirinden büyük bir zorlukla mücadele ediyorlar. Bu mücadele içerisinde ise bizlerin yardımına muhtaçlar ama birçoğumuz ne yazık ki onları çok yanlış tanıyor. Hepimizin hakkında tek bir düşünce: Sokak hayvanları tehlikelidir, saldırgandır vs. Bunun gibi maalesef birçok yanlış düşüncemiz var. Onlar hakkında yanlış bildiğimiz şeyleri ele alacak olursak:

İşte Sokak Hayvanları Hakkında Yanlış Bilinenler


Sokaktaki kedi ve köpekler mikropludur, bizim için ölümcül olabilecek hastalıklar taşır

Her gün elimizde tuttuğumuz para, otobüste tutunduğumuz askı ve metroda tutunduğumuz yürüyen merdiven kolu vs… Bunun gibi birçok şey bir sokak hayvanından 10 kat daha mikropludur. O yüzden onlara karşı ön yargılı olmayı bırakmalıyız.

Sokak köpekleri insanlara saldırır.

Sokak köpekleri insanlar kendilerine saldırmadığı sürece hiçbir şey yapmaz. Hatta insanlar kötü davrandığı için ürkek olan köpekler bile var. O yüzden onlara kötü davranmamalı, sevgimizi esirgememeliyiz.

Sokak hayvanları her zaman yiyecek bulurlar.

Ne yazık ki büyük bir çoğunluk böyle düşünmekte. Halbuki bu hayvanlar kapalı çöp kutularını, sıkı bağlanmış çöp poşetlerini açamaz. Biraz onlara göre hareket etmeliyiz. Onlar için muhakkak belli bir bölgelere yiyecek koymalıyız.

Sokak köpekleri gördükleri her arabaya saldırıyor.

Köpekler arabalara saldırmaz, sadece dönen tekerlekler onlarda içgüdüsel olarak bir tepki yaratıyor. Evde beslenen bir köpek bile pencerenin önünden geçen arabaya tıpatıp aynı tepkiyi vereceğini fark edebilirsiniz.

Kaşınan sokak köpekleri uyuzdur, pirelidir, hastalıklıdır.

Her kaşınan köpek uyuz değildir. Uyuz hayvanda aşırı tüysüzlük, zayıflık ve vücutta kızarıklaşmış yaralar şeklinde kendisini gösterir. Bazen tüyleri dökülmüş köpekler görürseniz endişelenilmemeli. Sokak hayvanları zaman zaman mevsim değişikliklerinde tüylerini dökerek bir tüy yenileme dönemi yaşarlar. Bu her yıl yaşadıkları doğal bir durumdur.

Sokaktaki kedi ve köpekler birbirlerine düşmandırlar, huzur bozarlar.

Eğer sokak hayvanları huzurlu ise ve karınları doyuyorsa birbirlerine müdahale etmezler. Düzgün koşullarda bir arada yaşayabilirler. Fakat doğal yaşam alanlarına yakın bölgelerde sürekli sürüngen ve çiğ et yemek zorunda kalan köpekler saldırganlaşır ve evrimleşirken yitirdikleri avcılık güdüleri yükseldiğinden kedilere de sürüngen gibi görüp saldırabilirler.

Sokak hayvanları barınaklarda güvence altındadır.

Sokak hayvanının adı üstünde yeri sokaktır. Mutlu olduğu, rahat hareket ettiği alanda hatta kendisine iyi davranılacağı ümidiyle insanlarla bir arada olmayı tercih eder. Bu, sahiplenildiği durumda kedi için bir ev, köpek için bir bahçe de olabilir. Ama barınak hapishanedir. Ülkemizdeki çok az barınak onların rahat yaşayabileceği ölçütlere sahiptir. Genelde barınaklardaki daracık alanlarda, bakımsız, aç ve hastalık kaparak yaşamlarını acı içinde tüketirler. Barınak ortamının hayvanlar için çok zorlu bir yerdir.

Sokak hayvanları kuru ekmekle beslenebilir.

Sokak hayvanları kuru ekmek yemez. Ekmeği artık yemek suyu ya da kuru mama ile papara yaparak verdiğiniz takdirde onlar için doyurucu olabilir. Ekmek maya içeren bir besin olduğundan ilk 2 sene içerisinde zararları ortaya çıkmasa da 2 sene ve üzeri bir süre çerçevesinde ekmek ile beslenen köpeklerde cilt problemleri ve alerji yaşama riski çok yüksek olabilir. Bu nedenle et katkılı yemek artıkları, papara ya da kuru mama en uygunudur.

Sokak hayvanları yararsızdır.

Yeterli bilgi ve sevgi ile yaklaşıldığında her hayvan eğitilebilir. Özellikle köpeklerin koruma içgüdüleri yüksek olduğu gibi kedilerle birlikte sokaklardaki fare, böcek, sürüngen ve haşerelerin evlere girmesini engellerler. Sokak köpekleri onlara öğretildiğinde tuvalet ihtiyaçlarını dahi gözden uzak bir bölgede görebilir.

Sokak hayvanları ortalığa pislik saçarlar.

Sokak hayvanlarının ağızları bağlı torbaları patileriyle açmaları mümkün değildir. Birçok işlem için dişlerini kullanırlar. Eğer çöp torbalarımızın ağzını sımsıkı bağlamazsak onlar da parçalamak zorunda kalmaz, böylece tüm çöpler sokaklara dağılmaz. Bunun için de hem onlara da kolaylık olması için belirli bölgelere onlar için mama koymalıyız.

Sokak hayvanları hissiz ve çevrelerinde olup bitenlere duyarsızdırlar

Çok mutsuzlar ise depresyona girip, sessizleşip intihar bile ederler. Sadece insan gibi gözyaşı dökemezler. Köpekler yüzlerinden, kediler seslerinden belli ederler mutsuzluklarını, çaresizliklerini. Sevindiklerinde köpekler kuyruklarını sallayarak, kediler esnemeleri ile size belli ederler. Aile bağları vardır, yavrularını ya da ebeveynlerini ayırt eder ve severler. Aile ya da sürü içinde birbirlerine ve kendilerine iyi davrananlara karşı korumacıdırlar.

Sokak hayvanları için neler yapılabilir?

1- Sabit su istasyonları oluşturmalıyız.

2- Yemek artıklarımızı onlar için mama haline getirmeliyiz.

3- Soğuk/Sıcak günler için barınak yapabilmeliyiz.

4- Sokak hayvanlarının başına gelebilecek her türlü kaza ve hastalık durumunda belediyelerin veterinerlik işleri müdürlüklerini arayarak ücretsiz tedavi desteği alabilmeliyiz.

5- Sokak köpeklerine pire kovucu tasmalar takmalıyız.

6- Kış aylarında özellikle yavru kediler sıcak olması nedeniyle araçların motorlarına girerek orada uyur. Bu yüzden aracımızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurup kedi var mı diye kontrol etmeliyiz.

7- Eğer yaralı, uzun süre aç, susuz kalmış ya da hasta bir hayvan bulduysak ve ilaçla tedavi edilecek durumdaysa hayvanı tedavi süresi boyunca evimizde geçici olarak misafir etmeliyiz.

8- Günümüz de birçok hayvan sahiplenmek isteyen insanlar petshoplardan almaktadır. Bu insanları satın almaya değil, sokaktan ya da barınaklardan sahiplendirmeye teşvik etmeliyiz.

9- Sokakta yaşayan canlılarının sevgiye de ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız, onların başlarını okşayıp sevgi göstermeliyiz.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency