Skip to content
sosyal-medya-bagimliligi-asena-bas-sosyal-cene

Sosyal Medya Bağımlılığı Ciddi Bir Tehlike!

Sosyal medya bağımlılığı modern çağın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Sosyal medya artık hayatımızın her yerinde. Bu bağımlılık ise hayatımıza akıllı telefonlarının girmesiyle büyük oranda arttı. Bu tehlikenin hayatımızı olumsuz yönde etkilememesi için konuyla alakalı bilinçlenmenin yanı sıra neler yapabileceğimizi yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Herhangi bir iş yaparken, bu iş yerinizdeki profesyonel hayatımız da dâhil, ya da arkadaşlarımızla sohbet ederken aklımızın sürekli sosyal medya hesabında olması. Aslında sosyal medya bağımlılığı: gerçek hayattan kopup hayatımızı sosyal medyalardan aldığımız beğeni sayılarına göre devam ettirmemizdir.

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

1- Uyandığınızda ilk aklınıza gelen şey sosyal medya ise bağımlılık belirtisi taşıyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar sonucunda 5 akıllı cihaz kullanıcısının 4’ü yani mobil cihaz kullanıcılarının % 80’i sosyal medya hesaplarına bakabilmek için 15 dakika erken kalkmayı göze alıyor. Yani geç uyunabiliyor, erken kalkılabiliyor yani uykusuz kalmayı göze alabiliyoruz ama gündemden uzak kalmayı göze alamıyoruz.

2- Sosyal medya hesaplarımızı sürekli yeniliyor ve güncelliyorsak diğer bir belirtiyi taşıyoruz demektir. İnsanlar günde ortalama 2 – 3 saatini sosyal medyada harcıyorlar. Eğer bağımlı olup olmadığınızı merak ediyorsanız kaç saatinizi sosyal mecralarda geçirdiğinizi hesaplayın.

3- Günlük bütün rutinlerimizi sosyal medyada paylaşmadan duramıyorsak bağımlıyız demektir. Giydiğiniz kıyafetlerden, yaptığınız makyaja, gittiğiniz yerlerden yediğiniz yemeğe kadar her şeyi sosyal medya hesaplarında paylaşıyorsanız sosyal medya bağımlılığı sinyallerini veriyorsunuz demektir.

4- Tüm dünya mobil cihazların etkisi altında. Mobil cihazlardan internet kullanımı iletişim kurabilmek adına en etkili yollardan bir tanesi oldu. E-Maillerin, aramaların, kısa mesajların kullanımının git gide azaldığı bugünlerde WhatsApp, Messenger, Skype, Twitter ve Facebook kullanımı da aynı oranda artmıştır. Eğer bilgiye ulaşmak ve bağlantılar için temel noktanız sosyal medyaysa bağımlılığın diğer bir etkisini gösteriyorsunuz demektir.

5- Canımız sıkıldığında aklımıza gelen ilk seçenek sosyal medyaysa ve farklı bir şey ararken sosyal medya platformlarında kendimizi kaybolmuş olarak buluyorsak sosyal medya bağımlılığının belirtilerini gösteriyoruz demektir.

Sosyal medya kullanıcıları;

Facebook’a göz gezdirmeden birkaç saatten fazla zaman geçiremiyorlar.
Günümüzde Instagram’a 5 milyon fotoğraf yükleniyor.
500 milyon Tweet atılıyor.
Her geçen saniyede LinkedIn’e 2 kişi üye oluyor.
Her kullanıcı gününün 15 dakikasını YouTube’da geçiriyor.
Pinterest üzerinden 2 milyon pin paylaşılıyor.
Bu tabloyu gördüğümüz zaman ciddi bir tehlikede olduğumuzu bir kez daha iyi anlıyoruz.

Sosyal medyanın zararlarını inceleyecek olursak:

Arkadaşlarımızla, ailemizle bir araya geldiğimizde sohbet etmez olduk. Herkesin elinde telefon sürekli kim ne paylaşmış onu kontrol etme çabasındayız ne yazık ki. Hatta arkadaşlarımızla bir mekânda buluştuğumuz da ilk önceliğimiz o mekândan görüntüler çekip paylaşmak oldu. Tüm her şeyimizi sosyal medyaya yüklemiş durumdayız. Bu da çevremizle olan ilişkileri ciddi bir şekilde bozmaktadır. Ayrıca insanlar bu platform üzerinden iletişimin daha kolay olduğu yanılgısına düşüp birer birer asosyal bireyler olmaya başlıyor. Bundan ötürü de sosyal anksiyeteye ye yol açabilir.

İnsanlar sırf fotoğraf paylaşmak için gezmeye, yeni kıyafet almaya başladı. Popüler olma çabası gittikçe artıyor. Bu da insan da kişilik bozukluğuna sebep oluyor.

Tüm bilgileri kolayca hızlı bir şekilde ulaşabilmek için de yoğun olarak bu platformu kullanırız. Bu da bizleri tembelleştiriyor, bu bağımlılık iş hayatımızı da ne yazık ki olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Bu tehlikeden nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle eskiden sosyal medya da 4 saat vakit geçiriyorsak yavaş yavaş bu süreyi azaltarak bırakmayı denemeliyiz. Bunun için ne kadar vakit geçireceğimizi belirleyebilmeli, ona göre hareket edebilmeliyiz. Bu süreç zamanında kendimize bir uğraş bulmalıyız. Çünkü canımız sıkıldıkça hep bir sosyal medyaya sarılmak isteyeceğiz. Belki de bu bağımlılıktan kurtulabilmek için vakit geçireceğimiz bir uğraş bulmak bizim için çok daha iyi olabilir.

Belki de kendimizi yalnız hissettiğimiz için de sosyal medyaya bu kadar bağımlı hale gelmiş olabiliriz. Bunun için yeni arkadaşlar edinmeyi öğrenmeliyiz. Böylelikle sosyal medya üzerinde kurduğumuz iletişimi gerçek yaşantımızda kurup asosyal birey olmaktan kurtulabiliriz.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency