Skip to content
uyanıkların-kabusu-sosyal-medya-dogukan-yasin-sosyal-cene

Sosyal Medya: Mutluluk Kâbusu

İnsanlar mutlu değiller. Keşke kadrajdaki o tebessümler sahici olsa ve neşeye yalan bulaşmasa. Herkes bir sıkıntının ucundan tutmuş, bırakamıyor. Mutsuzluk o kadar kanıksanmış ki bununla baş etmek adına bir çıkar yol, bir çözüm veyahut içinde bulunulan nahoş durumu nihayete erdirmek için hiç çaba sarf edilmiyor. Üzülüyorum.

Birçok insan sosyal medyada, takipçileri, arkadaşları ya da akrabaları onun iyi olduğunu düşünsünler diye kameraya bakıp zoraki bir tebessüm atıyor o nohut kadar merceğe. O fotoğraftaki hiçbir anlam ifade etmeyen o boş gülücük, çevresinden gelecek soruları ortadan kaldırırken onun da insanlara açıklama yapma durumunu ister istemez silip atıyor. Aslında insan, yalnızlığın karanlığına kendisini, kendi elleriyle bırakıyor.

Can Yücel’in kaleminden döküldüğü gibi;

“Herkesin mutlu olmak için başka bir yolu varmış. Kendi yolumu çizdiğimde anladım.”

Eğer mutlu olmak istiyorsa insan, mutluluğu beklemek yerine mutluluk üretmelidir. Bunu yaparken ekstra bir çaba sarf etmeye de gerek yoktur hakikate bakacak olursak. Nefes aldığınız sürece, etrafınıza dikkat kesildikçe tabiatın size sunduğu ferahlığı iliklerinize kadar hissetmek adına belli başlı eylemlere başvurduğunuzda ve sevdiğiniz şeyleri yapıp size iyi gelmeyen insanlardan uzaklaşmayı başardığınızda eminim ki mutluluğa ulaşacaksınızdır. ‘Mutlu olmak için kendi yolunuzu çizdiğinizde’ beni anlayacaksınızdır.

Hiç kimseye hiçbir şey ispat etmek veya kanıtlamak zorunda da değilsiniz. Hayat denilen şey sallantılıdır. Nasıl ki her zaman güneş açmıyor; arada bir yağmur, arada bir kar yağıyorsa ve bu doğa olaylarının her biri tabiata katkıda bulunuyorsa ve yaşamak için bunlar nasıl ki olmazsa olmazımızsa… İnsanın hayatında da dertli, kederli, hüzünlü, ağlamaklı, yalnız olduğu zamanlar oluyor, olacak, olmalıdır. Pek haz edilmese de çok sıkıntılı geçse de bu süreç insana çok şey katar ve çok şey öğretir. Bundan bile zevk almaya ve ders çıkarmaya bakmakta fayda olduğu kanaatindeyim.

Beni en çok üzen bir diğer husus aslında hiç iyi gitmeyen birlikteliklerin, evliliklerin, çiftler arasında hiçbir sıkıntı yokmuş gibi sosyal medyada yansıtılmasıdır. Şu sosyal medya ile bolca vakit geçirip uğraşmak yerine karşılıklı oturup toplum olarak konuşmayı, iletişime geçmeyi başarabilsek mide bulandırıcı ne kadar sıkıntı varsa kalkacak ortadan ya, neyse…

Toplumun kalabalığından yararlanıp arada kaynamaya çalışan bir kitle var ki onların da durumu içler acısı. Hepsi birer emojiden farksız. His yok, duygu yok, hareket yok… Yüzlerde sahte bir gülücük, onun da aslı yok astarı yok. Özenilen lüks yaşamlar, hipnozunda kalınan diziler, sahte bilgiler, sahte bilginler, birbirleriyle âşık atma durumu, hasetlik, ego, kibir, sonradan görmelik… Biz savaştayız ve kendi kendimize teslim oluyoruz. Mücadele etmek adına kalkıştığımız eylem dahi yok. İstila ediliyoruz. Gerçek olan ne varsa hepsini verip sahtelerle heybemizi, yüzümüzü, düşüncelerimizi dolduruyoruz. Seneler sonra bunun farkına varıldığında iş işten geçmiş olsa da benim içim rahat olacağı aşikâr. Biz; kendimizi yine kendi isteğimizle, kendi ellerimizle bitiriyoruz. Öldürüyor ve nihayetinde gömüyoruz. Bu kabustan uyanabilecek miyiz ya da uyandığımızda artık geri dönüşü olmayan bir yola çoktan girmiş olmanın verdiği üzüntüyle bir kenara çöküp ağlamakla mı yetineceğiz bilmiyorum.


Oynat bakalım, en iyisi izleyip görelim.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

1 Yorum

  1. Butün mesele kadrajda gözükenin gerçek olabilmesi. Sağlıklı günler yegenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.6475
18.6140
EUR
EUR
19.3464
19.3116
GBP
GBP
22.4449
22.3285
CHF
CHF
19.6888
19.5632
SAR
SAR
4.9611
4.9522
JPY
JPY
13.5278
13.4388
RUB
RUB
0.3073
0.3033
CNY
CNY
2.6163
2.5825

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency