Skip to content
sosyal-medya-bilgi-kirligi-cenk-ozdemir

Sosyal Medyada Bilgi Kirliliği Virüsü

Küresel salgın dönemini evlerinde geçiren kullanıcıların sosyal medya platformlarında normalden çok daha fazla vakit geçirdikleri saptandı. Yapılan paylaşımlar ve bu paylaşımlara olan etkileşim ciddi oranda artış gösterdi. Bu artışın olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkilerinin de olduğunu söylemeliyim zira sosyal medyada Covid-19’a dair bilgi kirliliği en üst düzeye ulaşmış durumda. Teknoloji çağı bilgiye ulaşma açısından sağladığı hız konusunda avantajlı olsa da internete yüklenen her bilginin kontrol edilememesi ve dileyen herkesin içerik oluşturmasına imkan sağlanması açısından yüksek oranda dezavantajı da beraberinde getiriyor. Bu sıkıntılardan biri yalan veya teyit edilmemiş bilgilerin doğru bilgilerden daha büyük bir hızla yayılmasıdır.

Virüs sebebiyle evlerinden çıkamayan insanlar neler olup bittiğini merak ediyorlar ve doğal olarak bilgiyi en kısa yoldan hızlı bir şekilde almak istiyorlar. Başta Twitter olmak üzere sosyal medya platformlarına başvuruyorlar ama edinilen her bilgi doğru olmayabiliyor. İnsanlar en doğru ve güncel bilgiyi yetkililer tarafından almalı ve sosyal medyada dolaşan ve insanları endişeye sürükleyen her habere inanmamalıdır. Bir bilginin doğruluğu teyit edilmeden itibar edilmemeli ve asla yayılmamalıdır. Paylaşımlardaki bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için ise kamu kuruluşlarının kurumsal web siteleri ve yetkili isimlerin sosyal medya hesaplarına bakılmalıdır.

Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan, bu dönemde sosyal medyada bilgi kirliliğinin arttığını ve çok fazla sahte ve bot hesaplar olduğunu vurguladı.

Said Ercan, Twitter için resmi kurum ve kişilerde onaylanmış hesap (mavi tık) olup olmamasına bakılması gerektiğini belirterek, “Paylaşılan bilginin resmi bir hesapta olup olmadığına bakılmalı. Twitter’da takipçi sayısı düşükse, resmi hesap değildir. Hesap yeni açılmışsa genelde bottur. Instagram’da etkileşime bakılmalı. Etkileşim düşükse ‘parodi (ünlü kişileri taklit eden)’ hesap yazıyorsa gerçek değildir. Kendi resmini kullanmıyorsa, ismi açık değilse, bir karakterse gerçek olmayabilir” bilgisini verdi.

Said Ercan, Whatsapp’tan gelen ses kayıtlarının ve haber metinlerinin kaynağının muhakkak sorulması gerektiğini de dile getirerek, gruplarda gelen mesajların güvenilir kaynaklardan gelip gelmediğine dikkat edilmesini, referans hesaplara bakılmasını, geleneksel medya kaynaklarından paylaşımların dikkate alınmasını önerdi.

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DÖVİZ KURLARI

Satış
Alış
USD
USD
18.5371
18.5038
EUR
EUR
17.9555
17.9232
GBP
GBP
20.1038
19.9995
CHF
CHF
18.9299
18.8092
SAR
SAR
4.9300
4.9212
JPY
JPY
12.8409
12.7565
RUB
RUB
0.3229
0.3187
CNY
CNY
2.5997
2.5662

KÜLTÜR SANAT

© Sosyal Çene 2022 | Melon Adworks Creative Agency